کد خبر: 6445
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

یادگار امام: علت بقای اسلام سیدالشهداء(ع) است

یادگار امام: علت بقای اسلام سیدالشهداء(ع) است

یادگار امام گفت: گاهی مسأله‌ای را آنقدر تکرار می‌کنیم که دیگر دیده نمی‌شود و اصولا یکی از راه‌های اینکه چیزی را از بین ببریم این است که آن را زیاد و بد تکرار کنیم.

به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با رئیس، مدیران فرهنگی و دانشجویان جدیدالورود واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) اظهار داشت: مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء از علمای بزرگ نجف تعبیری دارد که می گوید «اسلام محمدی الحدوث و حسینی البقاء است»؛ یعنی اگر علت محدثه ی اسلام پیامبر(ص) است، علت باقی ماندن آن نیز سیدالشهدا(ع) است. همانطور که امام راحل در مورد انقلاب اسلامی تعبیری مشابه داشتند که علت مبقیه انقلاب، همان علت محدثه‌ی آن یعنی ایمان و وحدت کلمه است.

وی در خصوص چرایی تأثیر عاشورا در بقاء اسلام، افزود: گاهی مسأله‌ای را آنقدر تکرار می کنیم که دیگر دیده نمی شود و اصولا یکی از راههای اینکه چیزی را از بین ببریم این است که آن را زیاد و بد تکرار کنیم. یکی دیگر از دلایل اختفاء یک حقیقت هم ظهور زیاد آن است؛ مانند وجود آب برای ماهی که به دلیل آنکه تمام اطرافش را فراگرفته، متوجه آن نمی شود. بحث عاشورا هم آنقدر تکرار می شود که ممکن است که حتی در برخی اذهان اینگونه شکل بگیرد که این واقعه آنگونه که گفته می شود نبوده است!

یادگار امام با بیان اینکه اتفاق سال 61 هجری، فروافتادن اسلام به مرز انحطاط بود، گفت: بعضی ها رابطه امام حسین(ع) و دین اسلام را «تضحیه» برای دین می دانند؛ بدین معنا که ایشان خود و اهل بیت پیامبر(ص) را قربانی کرد تا اسلام باقی بماند و در این زمینه آن حدیث مشهور از ایشان وجود دارد که فرمودند «اگر دین خدا جز با کشته شدن من زنده نمی شود، پس ای شمشیر ها مرا در بر گیرید».

سید حسن خمینی با بیان اینکه علت بقای اسلام سیدالشهداء(ع) است، تصریح کرد: تأثیرگذارترین حادثه در تاریخ ادبیات عرب عاشوراست و تاکنون حداقل ده جلد کتاب شامل مراثی این واقعه نوشته شده است.