گندم، هرکیلو ۲۵۰۰ تومان؛ قیمت خرید تضمینی معلوم شد

0
۱۴۵ views
برداشت گندم
برداشت گندم

کشاورزان گندم‌کار پیش از این نگران قیمت احتمالی که در شبکه‌های مجازی شنیده‌می‌شد بودند و گمان می‌کردند که قیمت ۲۲۰۰ تومانی هزینه تولید کشاورزان را تأمین نمی‌کند و درصورت تصویب آن ممکن است بخشی از گندم تولیدی کشور به سمت فروش خارج از شبکه و احیانا قاچاق سوق پیدا کند.

گروه تولید: در آخرین نشست هیات دولت در روز جهارشنبه علاوه بر تصویب خرید هر کیلو گندم به قیمت ۲۵۰۰ تومان از کشاورزان، با اختصاص تسهیلات و اعتبارات لازم برای خرید حداقل ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برای سال ۱۳۹۹ موافقت شد.

کشاورزان گندم‌کار پیش از این نگران قیمت احتمالی که در شبکه‌های مجازی شنیده‌می‌شد بودند و گمان می‌کردند که قیمت ۲۲۰۰ تومانی هزینه تولید کشاورزان را تأمین نمی‌کند و درصورت تصویب آن ممکن است بخشی از گندم تولیدی کشور به سمت فروش خارج از شبکه و احیانا قاچاق سوق پیدا کند.

در همین رابطه پیش‌تر یکی از کشاورزان فعال منطقه کرمان درگفت‌وگو با پایگاه خبری کاج انتظار کشاورزان از دولت برای پرهیز از غفلت نسبت به مساله حیاتی خودکفایی گندم را طرح کرده و گفت: اگرچه کاشت گندم در اغلب استان‌های کشور انجام گرفته است و فقط ممکن است در بعضی مناطق سردسیر تعداد کمی از کشاورزان هنوز کشت نکرده باشند اما موضوع فقط سطح زیر کشت و بهره‌وری و میزان تولید نیست بلکه شرایطی پیش آمده است که در مرحله عرضه و بازرگانی ممکن است با مشکل مواجه شویم.

دیدگاه کشاورزان

سالاری
سالاری

سالاری ادامه داد: پیش ‌بینی تحقق سطح زیر کشت گندم طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته است ولی به دلیل قیمت پایین احتمالی این امکان وجود دارد که حجم گندم مورد نیاز برای خود اتکایی به دولت فروخته نشود و موضوع نشت آن به مرغداری‌ها، گاوداری‌ها یا قاچاق آن قوت بگیرد .

وی یادآور شد: از سوی دیگر شرایط حاصل شده امکان نقل و انتقال ارزبرای واردات گندم را محدود و در مواردی غیر ممکن ساخته است از این گذشته دولت به دلیل کاهش میزان فروش نفت با محدودیت ارزی مواجه است؛ در چنین شرایطی چه دلیلی وجود دارد که کشاورزان گندم کار را با پرداخت قیمت مناسب گندم برای تولید بیشتر در سال آینده و تحویل کامل گندم خود در فصل برداشت امسال تشویق نکرد.

سالاری گفت : اگر گندم با ارز نیمایی که اخیراً به ۱۴ هزار تومان رسید به واردات گندم اختصاص داده شود به رغم کاهش قیمت جهانی آن باز هم رقمی بیش از قیمت تضمینی احتمالی خواهد شد وقتی تجربه سال‌های گذشته آشکار می‌سازد که خود اتکایی در گندم در داخل امکان‌پذیر است چرا جهت کلی سیاست‌های سازمان برنامه حمایت از گندم کاران نیست و بیشتر برای تامین کمبود گندم به هر دلیل که بحث آن طولانی است به واردات آن اتکا دارد.

سالاری افزود: کشور در شرایطی نیست که سیاست آزمون و خطا سرنوشت مسائل اساسی و محوری اقتصادی کشور را تعیین کند وی در پاسخ این سوال که افزایش قیمت تضمینی گندم در حجم حداقل ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن تورم‌زاست و دولت به همین دلیل با احتیاط عمل می‌کند گفت: طبعا این درست نیست که دولت بهای ارزانی نان را از جیب کشاورزان تامین کند سیاست ضد تورمی و مقابله با تورم از مقطع تولید شروع نمی‌شود دولت می‌تواند مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی یا نرخ نیمایی را به فرض این‌که به راحتی بتواند گندم وارد کند برای نانوایی‌های “سهمیه‌پز” و برای حمایت از مصرف کنندگان اختصاص دهد.

قیمت مورد انتظار کشاورزان

پیشنهاد سالاری برای قیمت تضمینی خرید گندم در سال زراعی جاری که برداشت آن در هفته‌های پیشِ‌رو شروع می‌شود، ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان است اما وی دخالت کارشناسان مستقل و غیر دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در ای امر ضروری دانست.

سالاری اضافه کرد: گندم موتور کشاورزی کشور است و موضوع خرید تضمینی آن را نباید در قالب یک معامله هزینه و فایده دید. خرید تضمینی گندم کشاورزان خرده پا را در روستاها نگه می‌دارد و دولت را با چالش شدید و غیرقابل کنترل مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ که انواع و اقسام معضلات را در پی دارد کم‌تر مواجه می‌سازد

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=105715

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید