کد خبر: 10735
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۳

گروهی منافع خود را در تنش و بحران می بینند

گروهی منافع خود را در تنش و بحران می بینند

وزیر امور خارجه گفت و گوهای هسته ای در هفته گذشته را ' دقیق' ارزیابی کرد و گفت: مذاکرات هسته ای به مرحله های حساس خود نزدیک شده است.

«محمدجواد ظریف» روز شنبه در نشست خبری مشترک با همتای ایتالیایی خود افزود:هفته گذشته پیشرفت هایی جدی در مذاکرات بدست آمد . امیدواریم این هفته نیز، در مذاکرات در سایر موضوعات به ویژه رفع تحریم ها به پیشرفت دست یابیم؛ در این صورت آن را تدوین و به شکل یک توافق جامع و دقیق در می آوریم.
وی اظهار داشت: این برنامه عملیاتی ما برای رسیدن به توافق است.
وزیر امور خارجه این مطلب را در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند در مذاکرات اخیر در ژنو پیشرفت اندکی انجام شد، برخی دیگر آن را پیشرفت قابل ملاحظه توصیف می کنند همچنین تا پایان ماه مارس به چه شکلی از توافق سیاسی خواهیم رسید؟ بیان کرد.
وی اضافه کرد: مسوولان فنی - هسته ای دو کشور در مذاکرات اخیر حضور داشتند و به طور کلی بحث های مفیدی در حوزه فنی و رسیدن به تفاهم فنی و حل مسایل انجام شد.
رییس تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه ها صورت گرفت اما در حوزه های دیگر هسته ای و تحریم ها اختلاف ها باقی است.
ظریف ادامه داد: بارها تکرار کرده ایم تحریم ها برای رسیدن به هیچ هدفی مفید نبوده و آمریکا و دیگر کشورها باید به این نتیجه برسند که تحریم ها راه گشا نیست بلکه مانع است. اگر این نگرش به وجود آید برای رسیدن به توافق جامع آماده ایم.
رییس دستگاه دیپلماسی بر اصل همه یا هیچ که در توافق ژنو نیز به آن اشاره شده ، تاکید کرد و گفت: همواره اعلام کرده ایم تا بر روی تمامی مسایل به توافق نرسیم، توافقی وجود ندارد.

خبرنگاری با بیان اینکه این هفته بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا در مخالفت با توافق هسته ای سخنرانی می کند، نظر وی را جویا شد که ظریف پاسخ داد: جای تاسف است که گروهی منافع خود را در تنش و بحران می بینند و از هیچ راه حلی استقبال نمی کنند، نتانیاهو مخالف هر گونه راه حل است و این نشان دهنده تلاشی است برای اینکه با استفاده از یک موضوع غیر واقعی و ساختگی بر واقعیات منطقه از جمله اشغال و سرکوب مردم فلسطین و نقض حقوق آنها در غزه، کرانه باختری و بیت المقدس سرپوش گذاشته شود.