کد خبر: 11710
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴

گرانی سوخت مقصر سقوط صادرات هوایی اعلام شد!

گرانی سوخت مقصر سقوط صادرات هوایی اعلام شد!

صادرات کالا یکی از اهداف حمل و نقل هوایی است؛ اما در سال‌های اخیر از ۵۹هزار تن در سال ۸۹به ۲۶هزار تن در سال ۹۲کاهش یافته است که یکی از دلایل آن قیمت بالای نرخ سوخت پروازهای باری است.

علی‌رغم اینکه نرخ سوخت برای پروازهای مسافری با قیمت ۵۰۰تومان در هر لیتر در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار می‌گیرد اما نرخ سوخت پروازهای باری در هرلیتر با نرخ ۲هزار و ۷۰۰تومان محاسبه می‌شود.

بسیاری از فعالین و دست اندرکاران این حوزه درباره یکی از مهمترین تبعات این اختلاف قیمت اینگونه تشریح می کنند: براساس آمار به دست آمده، میزان بار جابه‌جا شده از طریق حمل و نقل هوایی کشور از سال ۸۹که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد روند نزولی داشته است که این امر به دلیل گرانی سوخت است.

حجم صادرات بار از طریق هواپیما در سال ۹۱نیز با کاهش بیش از ۲۲هزار تنی به ۲۸هزار و ۸۶۴تن رسید که این حجم صادرات در سال ۹۲به ۲۶هزار و ۵۳۱تن کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، در همین زمینه قائم مقام فرودگاه پیام درباره علت کاهش صادرات بار از طریق حمل و نقل هوایی با بیان اینکه حجم بار وارداتی و صادراتی زمینی گمرکات طی چند سال اخیر تغییر نکرده است، گفت: این در حالی است که صادرات و واردات بخش حمل و نقل هوایی کاهش پیدا کرده است.

کاوه حدادپور افزود: قبل از این افزایش، نرخ سوخت پروازهای مسافری و بار یکسان بود اما بعد از اجرای قانون هدفمندی نرخ سوخت پروازهای باری افزایش یافت به طوری که پروازهای فرودگاه پیام به عنوان تنها فرودگاه تخصصی باری در کشور به صفر رسید.

قائم مقام فرودگاه پیام درباره برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی پروازهای باری به پایگاه خبری وزارت راه گفت: مذاکراتی با یکی از شرکت‌های هواپیمایی انجام شده و بر اساس وعده داده شده طی یک الی دو ماه آینده پرواز این ایرلاین باری از فرودگاه پیام آغاز به کار می کند.

وی افزود: با توجه به اینکه این ایرلاین با هواپیمای پهن پیکر در فرودگاه پیام فعالیت می کند نیازمند تغییر زیرساخت‌های فرودگاه بودیم که طی این مدت این زیرساخت‌ها تامین و تجهیز می‌شود.

در همین زمینه مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز گران بودن نرخ سوخت پروازهای باری را دلیل کاهش صادرات بار از طریق حمل و نقل هوایی دانست و گفت: گران بودن نرخ سوخت پروازهای کارگو باعث حمل بار از طریق هواپیما برای صادرکنندگان مقرون به صرفه نباشد.