کد خبر: 110821
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

کشف محموله بزرگ هروئین در گمرک جلفا

کشف محموله بزرگ هروئین در گمرک جلفا

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی – سخنگوی گمرک – اعلام کرد که این محموله که به صورت کاملا حرفه ای در دو کامیون حامل تعداد ۴۴ بسته به وزن ۱۳ تن کالا تحت عنوان شخم‌زن‌پشت تراکتور( چیزل) ذیل‌تعرفه ۸۴۳۲۱۰۹۰ برای صادرات به کشور قزاقستان از طریق گمرک جلفا اظهار شده بود.

وی در مورد نحوه کشف این مواد از این کامیون گفت: پس از بررسی کامیون، توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ های مواد یاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل پروفیل‌های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک و پس از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل‌ها، مشخص شد که مقدار ۳۲۴کیلو و ۱۰۰ گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است.

این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبدأ تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود. لطیفی با اشاره به میزان کشفیات مواد مخدر در سال گذشته گفت: علاوه بر پیش ساز و مواد مخدر صنعتی بیش از۱۹۰۰ کیلوگرم هروئین، ۴۶۲.۵ کیلوگرم تریاک و بیش از ۵۰ کیلوگرم بذر شاهدانه و بیش از ۴.۸ کیلوگرم ماری‌جوانا و حشیش در سال ۱۳۹۸ توسط پرسنل گمرک کشف شده است، این در حالی است که در سال ۱۳۹۷ هزار و۶۳۲ کیلوگرم هروئین، ۴۱۵.۸ کیلوگرم تریاک، بیش از۴۰ کیلوگرم بذرشاهدانه و ۸.۲ کیلوگرم کوکائین، حشیش و ماری‌جوانا کشف شده بود.

وی افزود: پیش از کشف محموله ۳۲۴ کیلوگرمی هروئین در پنج ماهه نخست امسال بیش از ۴۳۴.۴ کیلوگرم تریاک، ۴.۵ کیلوگرم هروئین، حدود ۱.۶ کیلوگرم کوکائین و حشیش، ۵.۸کیلوگرم بذر شاهدانه کشف شد و با این کشف بزرگ میزان کشفیات هروئین در سال جاری به ۳۲۸.۶ کیلوگرم رسیده است. طبق توضیح لطیفی، به دلیل قرار گرفتن در همسایگی کشورهای تولید کننده مواد مخدر و بازار مصرف این مواد درآسیای میانه، اروپا و غرب آسیاو شگردهای پیچیده و جاسازی های هوشمندانه مواد در محموله های تجاری و کامیون ها، فراهم ساختن زیر ساخت های کنترلی از جمله دستگاه های ایکس ری کامیونی ، پالتی ، چمدانی ، سگ های مواد یاب، پانسیون محل استراحت سگ های مواد یاب، ایجاد پست سازمانی تخصصی مبارزه با مواد مخدر در گمرکات اجرایی، پیش بینی ردیف بودجه سالیانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سرفصل های بودجه ای گمرک جمهوری اسلامی ایران و فعال کردن و حمایت قانونی از گارد حفاظت گمرکات کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مبادی رسمی کشور، ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل گستردگی مرزها و تعداد بالای گذرگاه های مرزی و تعدد عبور و مرور کامیون های تجاری در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت علاوه بر افزایش تجهیزات کنترلی و تقویت رصدهای اطلاعاتی، تعداد سگ های موادیاب موجود نیز کفاف انتظارات را ندارد و این تعداد باید افزایش یابد.