کد خبر: 180006
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
گروه : کشاورزی

کشت فراسرزمینی تا ۱۰۰ هزار هکتار در غنا قابلیت توسعه دارد

کشت فراسرزمینی تا ۱۰۰ هزار هکتار در غنا قابلیت توسعه دارد

به گزارش جهان اقتصاد، سید جواد ساداتی‌نژاد در حاشیه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک دایمی همکاری‌های ایران و غنا در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره امکان توسعه کشت فراسرزمینی، ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر ۵ هزار هکتار در غنا کشت فراسرزمینی داریم.

وی افزود: برای توسعه کشت فراسرزمینی در این  کشور با محدودیت‌ها و موانعی روبرو هستیم و براساس مذاکراتی که در این اجلاس انجام دادیم قرار شد با همکاری طرف غنایی، این مشکلات برطرف شود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بخشی از این موانع مربوط به مالکیت زمین‌هایی است که به کشت فراسرزمینی اختصاص داده شده است.

وی در مورد محصولات مورد نظر در کشت فراسرزمینی نیز گفت: در توسعه کشت فراسرزمینی بیشتر به دنبال تولید دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی هستیم.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: یکی از درخواست‌های کشور غنا در بخش کشاورزی است و ما امیدواریم توسعه همکاری در بخش مکانیزاسیون و خدمات آن و همچنین در حوزه دانش‌بنیان را با این کشور داشته باشیم.

مشوق‌های مالیاتی غنا برای توسعه کشت فراسرزمینی

در حاشیه این اجلاس، وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری غنا نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در زمینه ارایه تسهیلات به سرمایه‌گذاران ایرانی برای کشت فراسرزمینی اظهار داشت: روابط غنا با ایران، یک رابطه راهبردی و جدی است و همانطور که وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد ۵ هزار هکتار زمین در غنا در اختیار ایرانی‌ها برای کشاورزی قرار گرفته و زیر کشت رفته است.

محمد ابراهیم اول افزود: ما قصد داریم این سطح کشت را افزایش دهیم و از آن حمایت می‌کنیم.

وی با بیان این که مقامات دولتی، تسهیلات را برای بخش خصوصی به منظور کشت و تولید فراهم می‌کنند، گفت: از این رو دولت غنا با ایران مذاکره کرده و از طریق همین اسناد که به امضا رسید، تسهیلات فراهم می‌شود تا بخش خصوصی در غنا سرمایه گذاری‌اش را انجام دهد و ما مشوق‌های مالیاتی در اختیارشان قرار می‌دهیم.

ابراهیم اول در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار وزارت جهاد کشاورزی در مورد مدت همکاری برای کشت فراسرزمینی اذعان داشت: رابطه ما با ایران یک رابطه راهبردی است و ایرانی‌ها تا جایی که بخواهند این رابطه در راستای منافع دو کشور گسترش پیدا می‌کند و ما حاضریم امکانات‌مان را در اختیارشان قرار دهیم.

وی ادامه داد: ایران و غنا برادر هستند و ما به این رابطه به صورت پایدار نگاه می‌کنیم.

برچسب ها : ایران و غنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.