کد خبر: 180209
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

چالش سازندگان مسکن با پروسه طولانی صدور پروانه

چالش سازندگان مسکن با پروسه طولانی صدور پروانه

فریده خدادادی-ساخت مسکن درهر جامعه‌ای ازجمله نیازهای مهم تلقی می‏شود، چه بسا برای تحقق این نیازمهم باید زیرساخت‏های آن از قبیل نهاده‏های ساختمانی،زمین، اعطای تسهیلات مناسب فراهم باشد و از همه مهم‌تر موضوع صدور پروانه ‏های ساختمانی درفرآیند ساخت وساز باید تسهیل شود.

به گزارش جهان اقتصاد؛ امروز درخواست دریافت مجوز یا پروانه ساختمان، بیشترین میزان مراجعات به شهرداری‏ها را شامل می‏شود که طولانی بودن آن روند رسیدگی و پاسخگویی به این درخواست‏ها، سبب ماه‏ها سرگردانی و بلاتکلیفی مراجعین برای شروع ساخت‌وساز می‏شود.

خبرنگارجهان اقتصاد درباره این موضوع با حسن محتشم، عضوهیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران به گفتگو پرداخته است که در ادامه می‏خوانید.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار کرد: طولانی شدن پروسه هر پروژه‌ای روند احداث آن پروژه را با مشکل مواجه می‏سازد.

محتشم گفت: اولین پروسه در حوزه ساخت وساز مربوط به اخذ مجوز پروانه ساختمانی است. طولانی شدن فرآیند صدور پروانه، اجراکننده پروژه را به‌رغم علاقه فراوان درسرمایه گذاری بی‏انگیزه می‏کند.

 وی عنوان کرد: ازنظراجرایی هنگامی که می‏توان ظرف مدت یکسال روند ساخت یک ساختمان را با توجه به خرید مصالح ساختمانی، به کارگیری نیروی انسانی و… را به اتمام رساند اما مادامی که جوازگرفتن و صدور پروانه یکسال به طول بیا‏نجامد امری غیرمعقول می‏شود.

وی افزود: طولانی شدن فرآیند صدورپروانه ساختمانی ساخت وساز را با محدودیت مواجه می‏کند و بروکراسی اداری به نوعی مانع پیشرفت و توسعه است.

این فعال حوزه مسکن گفت: کاهش زمان صدورپروانه از یکسال به دوماه به سازنده و انبوه ساز کمک شایانی می‌کند.

محتشم گفت: براساس اعلام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در بعضی از مناطق، بخشی از پروسه طولانی اخذ پروانه از میان برداشته شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر یکی ازمشکلات طولانی شدن صدور پروانه‏های ساختمانی مربوط به کمیته تعیین نما است که اکنون شهرداری تهران دراقدامی فرآیند کمیته نما را از چهار ماه به دو ماه کاهش داده است.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، قرار بود درارتباط با روند  تسهیل صدور پروانه‏ها مواردی مانند هزینه ‏های بیمه تامین اجتماعی و خدمات نظام مهندسی که رقم قابل توجهی است، اقدامی کند زیرا در ابتدای کار از سازنده وجهی را دریافت می‏کنند که می‏خواهد خدماتی را ارایه دهند، به همین دلیل مقرر شد این مسایل  مورد بررسی قرار گیرد تا از نظر نقدینگی یک سازنده و انبوده ساز در آغاز یک پروژه تمام سرمایه خود را بابت صدور یک برگه پرداخت نکنند بلکه این نقدینگی برای اجرای ساختمان باشد و پرداخت هرحق و حقوقی به دستگاههای خدمات رسان هم باید منصفانه باشد به طوری که در ازای دریافت خدمت انجام شده این پرداخت باید صورت پذیرد که می‏تواند به تسریع در روند صدور پروانه کمک کند.

 محتشم گفت: پروانه ساختمانی براساس ضوابط قانونی برای یک زمین یا پروژه صادر می‏شود اما در باره ساخت و سازهای غیر مجاز هم گفت که واجد شرایط صدور پروانه نیستند و شهرداری بر اساس تیم‏ها و قوانین خود باید از شدت یافتن چنین ساخت و سازهایی جلوگیری کند مانند حاشیه نشینی‏ ها. حتی در بعضی از مناطق ساخت وسازهایی از دید ماموران شهرداری مخفی می‏ماند که باید پیگیری شود زیرا کارغیرقانونی، قابل قبول نیست بنابراین این ساخت و سازههای غیر مجاز ارتباطی به طولانی شدن صدور پروانه یا تهسیل در فرآیند آن ندارد.

وی افزود: بعضی از اراضی با مشکلاتی مواجه هستند که می‏تواند در کمیسیون‏های شهرداری مانند کیسیون ماه ۵  و ۱۲ حتی در کمیسیون ماده ۱۰۰، مشکل خود را حل کنند که این مهم در راستای توسعه ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن است، دراین موارد شهرداری، کمیسیون‏های خود را متقاعد کرده که در راستای انجام وظایف و صدورمجوزهایی که این کمیسیون‏ها برعهده دارند، با سرعت عمل این فرآیند را تسهیل کنند.

**کاهش زمان صدور پروانه ساختمان به ۲ ماه

گفتنی است به تازگی شهردار تهران از کاهش زمان صدور پروانه ساختمان به دو ماه تا پایان خرداد ماه خبرداد و گفت: ما بخش‌هایی که در داخل شهرداری است را تسهیل می‌کنیم و برای کاهش زمان صدور پروانه ساختمان در شهرداری در حال هماهنگی هستیم.

علیرضا زاکانی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تحقق وعده کاهش زمان صدور پروانه ساختمان تا خرداد ماه گفت: در تلاش هستیم میانگین صدور پروانه را که از ۱۰ ماه تا بیش از یک سال طول می‌کشد را به دو ماه برسانیم و ان‌شاءالله تا آخر خرداد ماه این مهم محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۲۰ مرحله و نقطه اثر درصدور پروانه نقش دارند، تصریح کرد: ما بخش‌هایی که در داخل شهرداری است را تسهیل می‌کنیم؛ اما تا آنجا که به ایمنی آسیب نزند و به فضل خدا، برای کاهش زمان صدور پروانه در شهرداری در حال هماهنگی هستیم.

شهردار تهران با اشاره به اثرگذاری و فعالیت سازمان‌هایی در خارج از شهرداری در فرآیند صدور پروانه گفت: برخی از این فرآیندهای صدور پروانه مربوط به سازمان‌ها و مجموعه‌های بیرون شهرداری است که رایزنی با آنها را شروع کرده‌ایم تا در کاهش صدور پروانه ساختمانی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.