پشت‌ پرده انتشار لیست‌های بورسیه

0
۳۱۸ بازدید

معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با اعلام اینکه لیست‌هایی که تحت عنوان “اسامی افراد استفاده‌کننده از بورسیه خلاف روال قانون” در فضای مجازی منتشر شده مورد تایید وزارت علوم نیست، تاکید کرد که وزارتخانه متبوعش این موضوع را پی‌گیری قضایی می‌کند.
وی با بیان اینکه متاسفانه شاهد یک سری بی‌اخلاقی‌ها در جامعه هستیم افزود: اطلاعات منتشرشده قدیمی و غیرمستند هستند و وزارت علوم پیگیری‌های قضایی خود را انجام خواهد داد. پیگیری‌های امنیتی نیز از سوی مراجع ذیربط در حال انجام است.
دکتر مجتبی صدیقی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آنچه تحت عنوان اسناد بورسیه‌ها در فضای مجازی منتشر شده، گفت: آنچه این روزها شاهد هستیم روشی تخریبی است که عده‌ای آن را شروع کرده‌اند که مسیر طبیعی تصمیم‌گیری قانونی و احقاق حق در مورد تخلفات مربوط به بورسیه‌ها را مخدوش کرده‌ است.
به گفته وی ” لیست‌های مجعولی که در فضای مجازی از بورسیه‌ها منتشر می‌شود مورد تایید وزارت علوم نیست.”
وی همچنین با بیان اینکه ظاهرا اطلاعاتی که منتشر شده در روزهای آخر دوره مسئولیت قبلی از سیستم بیرون رفته است، گفت: منشاء این بی‌اخلاقی‌ها افرادی هستند که ارتباطاتی با عناصر سیستم قبلی داشته‌اند و این اطلاعات را منتشر کرده‌اند. شاهد این ادعا هم این است که تمام اطلاعات قدیمی و غیرمستند بوده و شامل اقدامات انجام شده در این دوره نیست؛ به همین خاطر هیچ کدام از این اسناد واقعی نیستند.
صدیقی درادامه سخناش با بیان اینکه فردی که در فضای مجازی لیست بورسیه‌ها را منتشر کرده در پی انتقام‌گیری است، گفت: فردی که جواب منفی در خصوص بورسیه خود در این دوره دریافت کرده به دنبال آن بوده تا با استفاده از ارتباط خود با سیستم قبلی، دست به این اقدام غیراخلاقی بزند و فضای جامعه را مخدوش کند و از این جهت که با بورسیه او مخالفت شده، در پی انتقام‌گیری است.
وی افزود: به همین علت پیگیری‌های حقوقی وزارت علوم آغاز شده و همزمان پیگیری‌های امنیتی از سوی مراجع ذیربط در حال انجام است.
معاون وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه مسیر طبیعی پیگیری پرونده‌های بورسیه فقط مسیر قانونی است، اظهار کرد: مسیری که در ماه‌های اخیر پیگیری شده ادامه پیدا خواهد کرد و هدف از این امر لطمه نخوردن به سرنوشت و آبروی کلیه کسانی است که بر اساس ضوابط قبلی بورسیه دریافت کرده‌اند.
رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه تمامی بورسیه‌شده‌ها در حال تحصیل هستند افزود: افکار عمومی نباید ملاک قضاوت خود را این اطلاعات مخدوش قرار دهد. ما نیازی به هیچگونه افشاگری نمی‌بینیم و وظایف قانونی خود را با رعایت مصالح جامعه و حاکمیت اخلاق دنبال خواهیم کرد.
وی بار دیگر با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان روند ادامه تحصیل بورسیه‌ها متوقف نشده است، گفت: کلیه بورسیه‌ها چه کسانی که شرایط داشته‌اند و چه کسانی که شامل شرایط قانونی نبوده‌اند به کار خودشان ادامه دادند و مشغول تحصیل هستند. بدیهی است پس از تکمیل بررسی‌های حقوقی اقدام قانونی مربوط انجام خواهد شد و افرادی که جایابی شده‌اند بورسیه خود را دریافت کردند و افرادی نیز که اعلام نیاز آورده بودند قریب به ۷۰ نفر هستند که یا احکامشان صادر یا منتظر نظر هیئت مرکزی جذب هستند.
صدیقی همچنین با اشاره به بررسی پرونده بورسیه از سوی نهادهای نظارتی گفت: از مدت‌ها پیش نهادهای نظارتی بررسی پرونده‌های بورسیه را دنبال کرده و دیوان محاسبات بیش از یک سال و نیم پیش کار خود را آغاز و اولین گزارش خود را در آغاز به کار دولت که شامل برخی تخلفات صورت گرفته در دولت گذشته بوده اعلام کرد. همچنین سازمان بازرسی نیز به این مسئله ورود پیدا کرده و هر دو نهاد در حال جمع‌بندی هستند.
وی با اشاره به کمیته بررسی تخلفات بورسیه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز اظهار کرد: طی جلساتی که با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشته‌ایم، تمام اطلاعات و لیست بورسیه‌ها به آنها ارائه شده است.
صدیقی با بیان اینکه بنای کار ما یک کار حقوقی و قانونی و به دور از حاشیه‌ها و هیجان‌هاست، گفت: حفظ حقوق افراد در کنار حقوق مردم در صدر امور قرار دارد و اقدامات انجام شده بدون ورود به فضای تبلیغاتی و پس از اطمینان از کلیه جوانب حقوقی است و در این روند به هیچ عنوان عجله‌ای وجود ندارد.
معاون وزیر علوم در ادامه با اشاره به تصمیم دیوان محاسبات کشور در زمینه بورسیه‌ها گفت: با اعلام رسمی دیوان محاسبات در روزهای اخیر عدم امکان ادامه تحصیل همراه با اشتغال برای کسانی که حکم بورسیه دریافت کرده‌اند به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است و تحصیل این گونه افراد که بر خلاف سند تعهد ماخوذه عمل نموده‌اند متوقف خواهد شد .
وی با تاکید بر اینکه آرامش در پیگیری امور به معنای عدم اطمینان از اطلاعات و آمارها نیست افزود: از اطلاعات خود اطمینان کافی داریم و تخلفات اعلام شده مستند هستند و نحوه برخورد را نیز با در نظر گرفتن موارد حقوقی و قانونی دنبال خواهیم کرد.
فرزندم از هیچ امکانات اعطایی بورسیه و جایابی استفاده نکرده و نخواهد کرد
رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم درباره مصاحبه روز گذشته آقای مسلمی نائینی معاون سابق بورس خارج دانشجویان مبنی بر اینکه فرزند دکتر صدیقی نیز بورسیه دریافت کرده است، گفت:‌ این مسئله چندین بار تکذیب و توسط معاون سابق بورس خارج دانشجویان نیز اطلاع‌رسانی شده اما باز هم شاهد اینگونه دروغ‌پردازی‌ها در جامعه هستیم. این مسئله در حالیست که فرزند بنده با هزینه شخصی در دوره دکتری خارج از کشور در حال تحصیل است و از هیچگونه بورس و جایابی برخوردار نشده. البته به نظرم اظهار نظر ناقصی که ایشان انجام و مقایسه‌ای بین فرزند بنده با سایر مسئولین انجام داده‌اند یک نوع فضاسازی جدید است.
وی افزود: برای چندمین بار اعلام می‌کنم که خوشبختانه فرزند بنده از هیچ گونه امکان اعطایی بورسیه و جایابی استفاده نکرده و نخواهد کرد.
صدیقی در مورد اسامی فرزندان مسئولان سابق وزارت علوم در لیست بورسیه‌ها نیز اظهار کرد: همانطور که آقای مسلمی هم تایید کردند نام تعدادی از آنها در این لیست وجود دارد اما وزارت علوم بنا ندارد و نداشته است این موارد در سطح جامعه منتشر شود. در بررسی‌هایی که انجام می‌شود مطابق با برخورد با دیگران با آنها نیز رفتار خواهیم کرد. اگر این افراد شرایط بورسیه را داشتند که بحثی وجود ندارد و اگر نداشتند مطابق سایر افراد با آنها برخورد خواهد شد.
معاون وزیر علوم با تاکید بر اینکه بنا نداریم به بیان اسامی در جامعه بپردازیم، گفت: بنده در مورد مواردی که آقای مسلمی نائینی به آنها اشاره کرده‌اند برای توجیه نه آن موارد را تایید و نه تکذیب می‌کنم. فعلا بنای وزارت علوم این است که روند کلی پرونده را پیگیری کند و به مصادیق به شکل مشخص و با ذکر نام نپردازد.
هزینه یک میلیاردی تحصیل هر دانشجوی بورسیه خارج
رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم در ادامه درباره میزان هزینه‌های صرف شده برای هر فردی که بورسیه دریافت می‌کند، گفت: برای هر نفر که بورسیه خارج دریافت می‌کند متناسب با کشوری که در آن تحصیل می‌کند متوسط بین ۶۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه می‌شود. همچنین برای کسانی نیز که بورسیه داخل دریافت می‌کنند برای ادامه تحصیل در رشته‌های علوم انسانی ۳۰ میلیون و غیر علوم انسانی ۴۰ میلیون پرداخت می‌شود و مقرری این افراد در طول چهار سال متوسط ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان است.
وزارت علوم به دنبال مچ‌گیری نیست
صدیقی درباره اینکه آیا تخلفات فقط در حوزه بورسیه‌ها بوده و در موارد دیگری نیز تخلفاتی صورت گرفته است نیز گفت: من بر اساس حوزه دانشجویی صحبت می‌کنم اما در حوزه‌های دیگر وزارت علوم همکاران در حال بررسی هستند. لازم به ذکر است وزارت علوم در بیان این مسائل به هیچ عنوان به دنبال مچ‌گیری نیست بلکه به دنبال آن است تا یک حرکت به سمت جلو داشته باشد و در گذشته متوقف نشود. با توجه به اینکه مواردی در گذشته به وجود آمده باید به دنبال یک فضای مناسب همراه با الزامات توسعه علمی کشور باشیم.
وی افزود: در طول این چند ماه نیز پایه‌های این امر گذاشته شده است و در بحث بورسیه‌ها نیز آزمون را ملاک عمل قرار داده‌ایم و آیین‌نامه مربیان را از نظر کیفی مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم مرّ قانون در پذیرش و ادامه تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی اجرا شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=4650