پروژه کنار گذر شرق ۴۰ سال درآمد سازمان همیاری را تامین می کند

0
۶۶ بازدید

بودجه سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ با رقم ۵۰۷ میلیارد تومان و با افزایش ۲۸۸ درصدی نسبت به بودجه سال ۱۳۹۹ به تصویب اعضای شورای سازمان رسید و این در حالی است که ۴۳۶ میلیارد تومان از رقم بودجه برای تکمیل کنار گذرشرق هزینه خواهد شد .

 مهندس ناصر نفری مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری استان اصفهان در جلسه شورای سازمان  با بیان این مطلب گفت : بحث پساپ در حدود یک دهه است به صورت مرتب در شورای سازمان مطرح می شد و به نقطه ای نمی رسید .

او با تاکید بر اینکه سازمان در سال ۷۳ در طرح انتقال آب به چشمه لنگان ۲۱/۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرد ادامه داد : قرار بود زمانی که آب منتقل شد ۲۰ درصد از این آب در اختیار  سازمان قرار داده شود تا بتوانیم آن را به شهرداری ها بدهیم .

او با بیان اینکه متاسفانه این امر محقق نشد ادامه داد : مقرر شد به جای آن رقم که سرمایه گذاری کردیم و در ازای آن آبی دریافت نکردیم ۱۷۰۰ لیتر پساب از سوی آب منطقه ای به ما داده شود که فقط ۲۰۰ لیتر آن تخصیص یافت که به دو شهرداری بهارستان و فولادشهر واگذار شد.

نفری با اشاره به اینکه بر سر ۱۵۰۰ لیتر باقی مانده پساب واگذار نشده اختلاف ما با آب منطقه ای به مرحله شکایت رسید گفت : شورای حل اختلاف استان مامور پیگیری این اختلاف میان دو سازمان شد  و در نتیجه  رای به نفع سازمان همیاری  صادر شد که از نظر حقوقی لازم الاجرا است .

به گفته وی آب منطقه ای تا این لحظه این رای را تمکین نکرده و نپذیرفته است .

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان با بیان اینکه از سال ۹۳ که آزادراه اصفهان _ نطنز _ کاشان را تحویل گرفتیم رقم سرمایه گذاری را با سود مرکب از وزارتخانه طلبکار بودیم تصریح کرد : این رقم ۴۷۰ میلیارد تومان تعیین شد و در حالی که هنوز ما آن را دریافت نکرده بودیم  دوستان دارایی برای آن مالیات ۶۰ میلیارد تومانی  تعیین کردند در صورتی که این رقم تا سال ۱۴۳۰ به مرور وصول می شود .

وی با تاکید بر اینکه مقرر شده بود اگر دستگاههای حقوقی یا افراد حقیقی برای اجرای زیر ساخت ریلی در کشور پولی آورده یا آزادراه ساخت و از محل عوارض سود و اصل آن  سرمایه گذاری را برگرداند از مالیات معاف باشد  افزود : ما هنوز در اصفهان نتوانستیم این موضوع را حل کنیم و هیچ کس جرات نمی کند این رای اشتباه را که  هم قانون و هم دستور معاون اول رییس جمهور آن را متذکر شده اند بشکند .

نفری افزود : ما را مشمول مالیات کرده اند در صورتی که بخشی از آزادراه های کشور را مشمول نمی دانند و نمی شود که یک شهر و دو قانون داشته باشیم .

وی با اشاره به هتل سازمان همیاری در مشهد و استفاده ۱۴ ماهه کارکنان وزارت کشور در استان از این هتل در سال ۹۷ عنوان کرد و گفت :متاسفانه هیچ قراردادی با سازمان همیاری نداشتند و هزینه ای هم به سازمان پرداخت نکردند که علاوه بر اینکه عدد قابل توجهی است تازه مالیات ۲۰۰ میلیونی هم به سراغ آن آمده است و این پول شهرداری ها و مردم است که باید این بدهی از سوی استانداری پرداخت شود و این مطالبه همچنان روی زمین مانده است .

او با بیان اینکه شهرداری های استان به سازمان مبلغ ۱۴ میلیارد تومان بدهکار هستند یادآور شد : هر چند این گردش مالی طبیعی است اما عدد و رقم زیادی می باشد .

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان با بیان اینکه در دو سال گذشته از شهرداری ها در ازای مطالبات زمین و ملک گرفته ایم که بسیاری از آنها به دلایل مختلف سند ندارد ادامه داد : این املاک بالای ۵۰ میلیارد تومان ارزش افزوده برای سازمان داشته است که باید مشکل سند آنها حل شود .

نفری با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه شورای سازمان تصمیم به فروش هتل مشهد از طریق مزایده و هزینه کردن آن در پروژه کنار گذر شرق خبر داد و گفت هتل بدلیل عدم توجیه اقتصادی و همچنین وجود ویروس کرونا در یک سال و نیم اخیر  حتی یک مسافر هم نداشته .

به گفته وی سازمان همیاری از دانشگاه جامع علمی کاربردی یک میلیارد تومان  طلبکار است اما این دانشگاه با توجه به شرایط موجود  و کاهش شمار دانشجو نتوانسته بدهی خود را تسویه کند .

نفری یادآور شد : معتقدیم سرمایه های سازمان برای توسعه زیر ساخت ها سرمایه گذاری شود و اینکه سرمایه گذاری صرف نظر  از اینکه گشایشی در توسعه استان ایجاد می کند میتواند دهها سال از محل سود و اصل سرمایه پس از بهره برداری برخوردار شود و  سازمان همیاری دیگرشهرداریها را تامین نماید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=136320

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here