کد خبر: 10150
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

پرداخت ۲۴ درصد و بیشتر سود به سپرده های کلان

پرداخت ۲۴ درصد و بیشتر سود به سپرده های کلان

یک بانک خصوصی بخشنامه بانک مرکزی را دور زد

پرداخت 24 درصد و بیشتر سود به سپرده های کلان

یک بانک خصوصی با دور زدن بخشنامه بانک مرکزی، به سپرده های بالای 400 میلیون تومان، 23 درصد، 24 درصد و حتی بیشتر سود می دهد.بر اساس آخرین اعلام بانک‌ مرکزی و توافق حاصل شده میان بانک‌ها، سود سپرده‌های کوتاه‌مدت 10 درصد و سود سپرده‌های بلندمدت یک‌ساله 22 درصد اعلام شده‌است.آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده، از این پس با هر گونه تخلف از این روال به شدت برخورد خواهد شد. بانک مرکزی خطاب به همه بانک‌های دولتی و خصوصی تاکید کرده که به چارچوب توافق‌ها در زمینه سود سپرده پایبند باشند، اما به تازگی یکی از بانک‌ها نه تنها از این مصوبه در تعیین سقف نرخ سود عدول کرده، بلکه حتی سود بالاتر از نرخ مصوب یعنی 22 درصد را به سپرده‌های کوتاه مدت پرداخت می‌کند.

آنا نوشت که برای اطمینان از این موضوع خبرنگار خود را به یکی از شعب این بانک مراجعه و درخواست کرد برای سرمایه 500 میلیون تومانی‌اش حساب سپرده‌ افتتاح کند. یکی از مسئولان این شعبه در تشریح نحوه پرداخت سود به سپرده‌ها گفت: شما در ازای 400 میلیون تومان سپرده‌گذاری کوتاه مدت 23 درصد و برای سپرده‌گذاری 500 میلیون تومان به صورت کوتاه مدت 24 درصد سود دریافت می‌کنید.به گفته وی، برای مبالغ بیش از 500 میلیون تومان باید درخواست کتبی از سوی متقاضی به بانک ارائه و درباره میزان سود به صورت توافقی تصمیم‌گیری شود.

این رییس شعبه، با تاکید بر این نکته که با افزایش میزان سپرده‌گذاری، نرخ سود پرداختی نیز بیش‌تر می‌شود، تصریح کرد: سود سالیانه برای 500 میلیون تومان سپرده بانکی و نرخ 24 درصد، 120 میلیون تومان است که برای این میزان سپرده‌گذاری، ماهیانه 10 میلیون تومان سود پرداخت می‌شود.وی تاکید کرد که این میزان سود برای سپرده‌های کوتاه‌مدت روزشمار است و نرخ سود پرداختی به سپرده‌های بلندمدت متفاوت خواهد بود.