کد خبر: 2460
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
گروه : هفت جهان

بی توجهی به نشاط زنان جامعه را با شکست روبرو می‌کند

بی توجهی به نشاط زنان جامعه را با شکست روبرو می‌کند

يک جامعه شناس با بيان اينکه جامعه‌اي که به افزايش نشاط دروني زنان توجه نکند قطعا شکست مي‌خورد،

گفت: اگر فضاي جامعه به گونه‌اي نباشد که زنان احساس خودباوري و نشاط کنند، جامعه به موفقيت دست نمي‌يابد و آينده نظام خانواده و اجتماع به وضعيت بدي دچار مي‌شود.
دکتر مهدي بياتي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهارکرد: لازم است نگاه زنان نسبت به زنان و مردان نسبت به زنان تغييرکند، چرا که در صورت افسردگي زنان، فرزند پروري نيز در حوزه خانواده با خطراتي مواجه مي‌شود.
وي با بيان اينکه زن محور تربيت در حوزه خانواده است، گفت:‌ اگر زن در خانواده نشاط نداشته باشد، به خوبي نمي‌تواند فرزندان خود را تربيت کند. در اين شرايط فرزند به افراد و گروه‌هاي ديگر براي تامين نيازهاي رواني خود پناه مي‌برد و امکان دارد به آسيب‌هايي مانند اعتياد دچار شود.
اين جامعه شناس تاکيد کرد: افسردگي زن موجب از بين رفتن همدلي او با همسرش مي‌شود. در نتيجه ممکن است مرد دچار آسيب‌هاي اجتماعي و جنسي شود و ما امروزه به وفور شاهد وقوع اين آسيب‌ها هستيم.
وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اظهار کرد: براي رشد يک جامعه لازم است به شاد زيستن اعضاي آن توجه و در جهت کاهش خلاءهاي اجتماعي کوشش شود. بنابراين لازم است نياز افراد به شادي در اجتماع پذيرفته شود.
بياتي اضافه کرد: در کشورهاي اسلامي زن به عنوان ستون و مبناي خانواده شناخته مي‌شود و اگر او از انرژي خوبي برخوردار باشد، مي‌تواند آن را به همسر و فرزندان خود منتقل کند که نتيجه اين امر افزايش رشد و خلاقيت افراد و دستيابي به تعادل رواني است.
وي تصريح کرد: هيجان و نشاط دروني با يکديگر تفاوت دارد. برخي از افراد از جمله زنان براي دستيابي به شادي به استعمال سيگار، قليان و مواد مخدر روي مي‌آورند. اين در حاليست که استعمال اين مواد موجب ايجاد هيجانات زودگذر مي‌شود و پيامد آن ابتلا به افسردگي‌هاي بلند مدت است.


اين جامعه‌شناس تاکيد کرد: زنان دوست دارند که زيبا باشند و پرداختن آنها به جسم خود موجب دستيابي آنان به شادي مي‌شود و اين موضوع در دنيا پذيرفته شده است. بنابراين زناني که اهل ورزش کردن و توجه به جسم خود هستند معمولا از نشاط دروني بيشتري برخوردار مي شوند.
بياتي در پايان گفت: زنان مي‌توانند با حضور در فضاهاي اجتماعي مناسب مثل تيم‌هاي کوهنوردي و برگزاري مهماني‌هايي که به فعاليت‌هاي مثبت اجتماعي در آنها پرداخته مي‌شود به نشاط دست يابند. از سوي ديگر لازم است نگاه مردان ومسئولان به زنان تغيير کند.