کد خبر: 6147
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۳

وعده حضور خودرو سازان ۳۰ کشور در ایران

وعده حضور خودرو سازان ۳۰ کشور در ایران

دهم آذرماه دومین همایش بین المللی صنعت خودرو برگزار می شود

گروه تولید: دومین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران با هدف جلب سرمایه گذاری خارجی و معرفی توانمندی ها و ظرفیت های داخلی کشور روز دهم آذرماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

ساسان قربانی دبیر دومین همایش بین المللی صنعت خودرو در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برگزاری این همایش براساس مصوبات شورای سیاستگذاری خودرو صورت می گیرد، گفت: با توجه به تصویب برنامه راهبردی صنعت خودرو کشور، در همایش یادشده این برنامه راهبردی برای حاضران ارایه و تبیین خواهد شد تا مشخص شود جهت گیری صنعت خودروی به چه سمتی خواهد بود.

وی افزود: دراین همایش آخرین قوانین و مقررات موجود کشور در خصوص سرمایه گذاری های خارجی به ویژه در بخش صنعت خودرو ارایه می شود و خودروسازان داخلی نیز در این همایش شرایط و برنامه های کلی خود را برای مشارکت خارجی براساس برنامه راهبردی صنعت خودروی کشور ارایه خواهند کرد.

استقبال بیشتر خارجی ها نسبت به سال گذشته

قربانی با بیان اینکه تولیدکنندگان خودرو و قطعه سازان 30 کشور در این همایش به عنوان میهمان حضور خواهند داشت، اظهار داشت: هیچ منعی برای حضور شرکت های خودروسازی خارجی در همایش بین المللی صنعت خودرو ایران وجود ندارد ضمن آنکه شرکای خارجی قدیمی خودروسازان داخلی خیلی سریعتر برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کردند.

دبیر دومین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران همچنین در خصوص نتایج حاصل از برگزاری دوره نخست این همایش، گفت: یکی از دلایل افزایش تولید در سال جاری برگزاری همایش نخست بوده به گونه ای که در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، تولید خودرو در بخش سواری بیش از 70 درصد افزایش داشته است.

قربانی افزود: همچنین مذاکراتی که طی سالیان گذشته بین خودروسازان داخلی و همتایان خارجی متوقف شده بود با برگزاری همایش نخست مجددا شروع شد که این از جمله نتایج همایش یادشده به شمار می رود.

قربانی ادامه داد: در سال های اخیر متاسفانه خودروسازان داخلی در شراکت با خارجی ها بازار خودروی داخل را به طور یکطرفه در اختیار آنها قرار داده اند که باید این معادله تغییر کند که این موضوع می تواند در این همایش بطور جدی پیگیری شود.

وی با اشاره به مذاکرات ایران با کشورهای 1+5، اضافه کرد: اگر تحریم ها برداشته به طور قطع شاهد جهش انفجاری در رشد و توسعه صنعت خودرو کشور خواهیم بود.

سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو از برگزاری نشست مشترکی میان شرکت های قطعه ساز داخلی با شرکت رنو خبر داد و گفت: این هفته قرار است این نشست مشترک برگزار و تأمین قطعات خودروهای این شرکت در ایران مورد ارزیابی قرار گیرد.

دستاوردهای مطلوب اولین دوره همایش

قربانی گفت: مذاکرات بین المللی که در همایش نخست صنعت خودروسازی کشور به وجود آمده بود را باید یکی از دلایل افزایش حجم تولید شرکت‌های خودروساز داخلی دانست. البته برای افزایش همکاری‌های خود با شرکای خارجی همچنان با بحث انتقال پول روبرو هستیم که این موضوع باعث شده تا نتوانیم همکاری‌های خود را با شرکت‌های خارجی افزایش دهیم.

قربانی با اشاره به اینکه 30 شرکت قطعه سازی حضور قطعی خود را به این همایش اعلام کرده‌اند، تصریح کرد: رنو، پژو، اشکورا، مرسدس بنز و دوو در بالاترین سطح خود در دومین همایش صنعت خودروسازی کشور شرکت خواهند کرد البته از شرکت‌های آمریکایی و آلمانی نیز برای حضور در این همایش دعوت شده که هنوز پاسخ قطعی اعلام نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: شرکت‌های کره‌ای همانند هیوندا و کیا و شرکت‌های ژاپنی و برخی از شرکت‌های قطعه ساز بزرگ دنیا همانند بوش، زیمنس نیز به این همایش دعوت شده‌اند اما هنوز جواب نهایی را اعلام نکرده‌اند.

جلسه مشترک قطعه سازان داخلی با فرانسوی‌ها

سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو در رابطه با توقف و یا کاهش تولیدات برخی محصولات رنو در ایران، تصریح کرد: مشکل نقدینگی و انتقال پول از سوی این خودروساز فرانسوی یکی از دلایل اصلی کاهش تولید برخی محصولات رنو در ایران است البته وعده داده اند که این مشکلات را برطرف کنند.

قربانی در ادامه از برگزاری نشست مشترکی میان شرکت های قطعه‌ساز داخلی با شرکت رنو خبر داد و گفت: این هفته قرار است این نشست مشترک برگزار و تأمین قطعات خودروهای رنو در ایران مورد ارزیابی قرار گیرد.

قربانی در رابطه با چرایی حضور زیاد شرکت‌های چینی در دومین همایش صنعت خودروی ایران گفت: حدود یک ششم اعضای شرکت کننده در این همایش چینی هستند. ما هیچ منعی برای حضور شرکت‌ها در این همایش قرار نداده‌ایم اما ارزیابی‌های خود را در مرحله انعقاد قرارداد انجام خواهیم داد و با هر شرکتی که بتواند شرایط کشور در قراردادهای مشترک را رعایت کند اقدام به همکاری خواهیم کرد.