کد خبر: 12091
تاریخ انتشار: ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
گروه : ایران

وزیر بهداشت: گرفتار موش ها و سالک هستیم نه سگ‌ها

وزیر بهداشت:  گرفتار موش ها و سالک هستیم نه سگ‌ها

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از شیوع بیماری سالک در 17 استان کشور خبرداد و گفت: بیماری سالک به دلیل افزایش کاشت صیفی جات در برخی شهرها و نیز نابسامانی وضعیت نخاله های ساختمانی افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، دکتر سیدحسن هاشمی این اظهارات را روز یکشنبه در حاشیه همایش ملی سلامت و در واکنش به سوال خبرنگاری مبنی بر مضر بودن یا نبودن قانون حمایت از سگ های ولگرد برای سلامت مردم، عنوان کرد.

هاشمی گفت: این مساله (قانون حمایت از سگ های ولگرد) جزو وظایف شهرداری ها، سازمان دامپزشکی و سازمان محیط زیست است و مشکل ما فعلا شیوع بیماری سالک در 17 استان کشور است.

وی تاکید کرد: فعلا گرفتار موش ها هستیم اجازه دهید بلایی سر موش ها بیاوریم تا حاشیه و مشکل جدیدی را ایجاد نکنند و گربه ها و سگ ها را به سازمان های دیگر بسپاریم.

وی ادامه داد: وجود موش ها در فاصله 500 متری مناطق مسکونی، مشکل ساز است؛ تعداد موش های منتقل کننده سالک به دلیل افزایش کاشت صیفی جات از جمله گوجه فرنگی در برخی شهرها و نابسامانی نخاله های ساختمانی افزایش یافته است.

وزیر بهداشت در عین حال گفت: البته بیماری سالک از افغانستان و پاکستان تا طرف یمن ، شیوع جدی دارد ؛ اجازه دهید فعلا به موضوع سالک بپردازیم ؛ در مورد قوانین جدید (حمایت از سگ های ولگرد)، سازمان محیط زیست ، پاسخ گو است و مطمئنا فکر همه چیز را کرده اند.

لزوم تصویب راهکارهایی برای تامین منابع پایدار طرح تحول سلامت

وزیر بهداشت در ادامه افزود: امروز خوشحالیم که معاون اول رییس جمهور - اسحاق جهانگیری - از عزم دولت برای پشتیبانی طرح تحول سلامت سخن گفتند؛ البته قبلا هم گفته بودند و رییس حمهور نیز در صحبت های نوروزی به مردم اطمینان دادند که این طرح ادامه می یابد.

هاشمی اظهار امیدواری کرد که در قالب قوانین دایمی، راهکارهایی مصوب شود که هزینه های طرح تحول سلامت به صورت پایدار تضمین شود و این طرح با آمد و شد دولت ها، وزرا و مسوولان دچار آسیب نشود.

اعلام اولویت های وزارت بهداشت در سال 94

وزیر بهداشت گفت: اولویت اصلی این وزارتخانه، ادامه صحیح تر طرح تحول سلامت است که در سال گذشته آغاز شد و اشکالات آن برطرف و نظارت ها جدی تر می شود.

هاشمی افزود: 150 ناظر برای نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت در سال 93 در بیمارستان ها آموزش دیدند که امسال نظارت های خود را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: توجه به بهداشت به ویژه بهداشت محیط و نظارت بر اغذیه فروشی ها، شرکت های تولید مواد غذایی و محیط ها به ویژه از نظر فاضلاب و پسماند از دیگر اولویت های وزارت بهداشت برای سال جاری است.

سامان بهداشت و درمان حاشیه شهرها

وزیر بهداشت اظهارداشت: امسال تمام 10 میلیون جمعیت حاشیه شهرها - که جزء محروم ترین اقشار هستند- تحت پوشش خدمات بهداشتی و نیز خدمات درمانی و دندانپزشکی قرار خواهند گرفت.

هاشمی یادآور شد: طرح بهداشت دهان و دندان برای کودکان زیر 14 سال به ویژه در مقطع دبستان، آغاز شده است و امیدواریم با جدیت ادامه پیدا کند.

تجدید نظر در آموزش پزشکی بعد از 36 سال

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال حتما بعد از 36 سال در حوزه آموزش پزشکی تجدید نظرهایی انجام خواهد شد.

هاشمی افزود: این تجدیدنظرها در حوزه های دندانپزشکی، داروسازی و بومی گزینی خواهد بود تا مناطق محروم به صورت پایدار بتوانند از متخصص و فوق تخصص بهره مند شوند و از سوی دیگر از طرح اجباری (تعهد دانشجویان) نیز به تدریج بی نیاز شویم.

استقبال وزارت بهداشت از نقدهای منصفانه

وزیر بهداشت با اشاره به سالگرد طرح تحول سلامت در 15 اردیبهشت ماه خاطرنشان کرد: این وزارتخانه، نخستین دستگاهی است که از منتقدان خود نقد برنامه های دولت یازدهم در حوزه سلامت را مطالبه می کند.

هاشمی افزود: منتقدان جدی طرح تحول سلامت در مراسم سالگرد آن، نام نویسی کرده و مقاله فرستاده اند؛ امیدواریم این نقد ها ، نقدهای منصفانه ای باشد تا بتوانیم برنامه های خود را اصلاح کنیم.

احتمال کاهش قیمت داروهای خارجی در 94

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت قیمت دارو در سال جاری نیز گفت: قاعدتا نباید رفتاری متفاوت از سال گذشته را شاهد باشیم. امسال نیز در مورد داروهای خارجی مناقصه برگزار کرده‌ایم و شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر رفتار می‌کنند. برهمین اساس قاعدتا باید کاهش قیمت در مورد داروهای خارجی را داشته باشیم.

خمیر مرغ و مجاز بودن یا نبودن آن؟

وزیر بهداشت در خصوص اینکه سازمان دامپزشکی دیروز طی بخش نامه ای خمیر مرغ را مجاز اعلام کرده است، تصریح کرد: این سازمان حتما در این زمینه با سازمان غذا و دارو و استاندارد ، هماهنگ، عمل کرده است . اگر هماهنگ بودند کار خوبی و اگر هماهنگ نبودند، کار بدی کرده اند زیرا بارها خواهش و تذکر در این زمینه داده بودم.

هاشمی در خصوص سلامت جوانان نیز اظهار داشت: در حوزه سلامت کودکان کمتر از پنج سال و نوجوانان اقداماتی انجام داده ایم اما اقدامات ما در حوزه سلامت جوانان صرفا به آموزش و آگاهی بخشی و نیز حوزه اعتیاد محدود شده است.