کد خبر: 4894
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳

وزیر اطلاعات: مبارزه با دشمنان شیعه‌ای کامل می‌خواهد

وزیر اطلاعات: مبارزه با دشمنان شیعه‌ای کامل می‌خواهد


وزیر اطلاعات با اشاره به جایگاه علمی و سیاسی امام صادق (ع) خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) در کنار ایفای بی‌بدیل نقش علمی خود توانست نقش سیاسی خود را به نحو احسن انجام دهد.
به گزارش  ایسنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) به بیان شان و منزلت ایشان اشاره و خاطرنشان کرد: هرکدام از ائمه معصومین ما کار امام قبل خود را به کمال می‌رساندند و همه ائمه در ادامه کار رسول خدا عمل می‌کردند.
وی با تاکید بر این‌که با مختصر تفاوت نقش ائمه با رسول اسلام یکسان بود گفت: به تعبیر امام خمینی (ره) رسول اسلام دارای سه جایگاه نبوت، فصل خصومت و زعامت بودند. گرچه پس از پیامبر مساله وحی که جزء جایگاه نبوت رسول خدا بود منقطع شد و مساله نبوت به پایان رسید اما ائمه پس از پیامبر باید همان مسیر را ادامه می‌دادند با این تفاوت که به جای دریافت و ابلاغ وحی باید وحی را تبیین و بیان می‌کردند.
وزیر اطلاعات افزود: امامان وحی‌ای را که به پیامبر نازل شده بود برای مردم تبیین و روشن می‌کردند و مانند رسول خدا مسئولیت هدایت جامعه به شرع مقدس اسلام و همچنین اجرای احکام اسلام و مدیریت سیاسی و قدرت جامعه اسلامی را برعهده داشتند.
علوی در ادامه به نقش علمی، فکری و سیاسی امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: امام صادق (ع) در زمینه علمی کار اجداد طاهره خود را دنبال کرد و بزرگترین مکتب فقهی را بنا نهاد. با این تفاوت که شرایط ائمه گذشته متفاوت با شرایط امام صادق (ع) بود. چرا که در زمان ائمه گذشته گاهی شرایط به گونه‌ای بود که از آن‌ها حتی امکان پاسخ‌گویی به مسائل شرعی سلب شده بود.
وی با تاکید بر جایگاه عظیم علمی امام صادق (ع) خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) با تلاش‌های علمی خود موفق به بنای مدرسه عظیم علمی شد و توانست حدود ۴ هزار شاگرد در عرصه‌های مختلف حدیث،‌فقه ،‌تفسیر، کلام و ... تربیت کند. و سنگ بنای علمی بزرگی بگذارد.
وزیر اطلاعات اضافه کرد: مکتب امام صادق (ع) به گونه‌ای بود که در آن زمان از امام به عنوان درخشنده‌ترین و برجسته‌ترین چهره علمی دوران یاد می‌کردند و این موضوع برای حکومت نوپای بنی‌عباس غیرقابل تحمل بود. چرا که امام صادق با استفاده از خلا قدرت و دوران درگیری بنی‌عباس و بنی‌امیه توانست پایه‌های علمی خود را تقویت کند.
علوی با اشاره به تلاش‌های بنی‌عباس برای سلب جایگاه علمی امام صادق اظهار کرد: زمانی‌که بنی‌عباس جایگاه علمی امام صادق (ع) را دیدند دریافتند که به واسطه اینکه ایشان در ظاهر مشغول به تربیت شاگرد و کار علمی هستند برخورد حکومت با امام صادق (ع) توجیهی ندارد. به همین دلیل در ابتدا اقدام به ایجاد مکتب‌های انحرافی در مقابل اسلام کردند. اما زمانی‌که مشاهده کردند این مکتب‌ها مقداری از رونق مکتب علمی امام صادق (ع) کم نکرده است اقدام به وضع مقررات ویژه‌ای کردند که طی آن اصحاب برای حضور در مکتب امام صادق (ع) مجبور به پرداخت مالیات می‌شدند اما در صورت حضور و شرکت در جلسات مکاتب دیگر شامل پاداش می‌شدند.
وی با تاکید بر اینکه بنی‌عباس برای کاهش عظمت علمی امام صادق (ع) دست به چنین اقداماتی می‌زد افزود: زمانی که دشمنان مشاهده کردند که موفق به از رونق انداختن مکتب علمی امام صادق (ع) نیستند ، امواج علوم وارداتی را با ترجمه کتب هندی، یونانی و ... آغاز کردند و تفکرات الهادی و ماتریالیستی و انحرافی وارد دنیای اسلام شد. به همین دلیل امام صادق (ع) برای اینکه بتوانند در عرصه‌های مختلف از اسلام دفاع کنند اقدام به تربیت شاگردانی با جایگاه علمی بالا کردند.
وزیر اطلاعات در ادامه به نقش سیاسی امام صادق (ع) در دوران امامت پرداخت و گفت: امام صادق (ع) توانستند در کنار ایفای نقش علمی بی‌بدیل خود نقش سیاسی را نیز به نحو احسن ایفا کنند.
علوی خاطرنشان کرد: در شرایط خفقان که اقتضا می‌کرد کار سیاسی با پوشش و در خفا انجام شود، بحث تقیه در زمان امام باقر و امام صادق (ع) آغاز شد. در همین زمان مساله رازداری نیز به مساله‌ای جدی و موردتوجه ائمه معصوم تبدیل شد.
وزیر اطلاعات همچنین با اشاره به نقش سیاسی ائمه اظهار کرد: امام باقر ، امام صادق و سایر ائمه برای ایفای نقش سیاسی خود ناچار بودند، با بیان وضعیت حکومت حاکم، نامشروع بودن آن را برای مردم روشن کنند. از طرفی دیگر آن‌ها باید الگوی مطلوب حکومتی اسلام را به مردم ارائه می‌کردند و آن‌ها را برای عبور از حکومت نامشروع و حکومت مطلوب اسلامی اگاه و آماده جانفشانی می‌کردند.
علوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نامه ابوسلمه خلال به امام صادق (ع) بر نقش سیاسی ائمه در دوران امامت تاکید و خاطرنشان کرد: در جای جای زندگی ائمه ما شاهد ایفای نقش سیاسی هستیم. حتی در عرصه‌هایی که برخی افراد در برداشتی سطحی گمان می‌کنند که اقدامات ائمه نشان‌دهنده فعالیت سیاسی نکردن ایشان است و ائمه همواره از فعالیت‌های سیاسی گریزان هستند نیز ما شاهد نوعی فعالیت سیاسی هستیم.
وی با تاکید بر این‌که ائمه تشنه قدرت نبودند، افزود: ائمه حکومت و بنای حکومت اسلامی را نه به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک واجب می‌دانستند و با راهکارهای صحیح و شرعی به سمت آن‌ها می رفتند.
وزیر اطلاعات در پایان با تاکید بر این‌که مبارزه با دشمنان شیعه‌ای کامل می‌خواهد خاطرنشان کرد: در جریان پیروزی انقلاب اسلامی جوانان مملکت مانند هارون مکی که از شیعیان کامل است دور امام خمینی (ره) جمع شدند و نظام مقدس جمهوری اسلامی را بنیان کردند. امروز نیز این شیعیان زیر پرچم ولایت و مقام معظم رهبری جمع شده‌اند و مقام معظم رهبری با صلابت تمام نظام را از پیچ و خم توطئه‌های دشمنان حفظ کرده‌اند.