جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 109494 18:56 1399/06/01
وزارت صمت همچنان درگیر اشتباهات ریشه‌ای دولت دهم

وزارت صمت همچنان درگیر اشتباهات ریشه‌ای دولت دهم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
وزارت صمت همچنان درگیر اشتباهات ریشه‌ای دولت دهم

وزارت صمت همچنان درگیر اشتباهات ریشه‌ای دولت دهم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه تولید-پس از برگزاری جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی «صنعت،معدن، تجارت» وعدم اعتماد نمایندگان به گزینه پیشنهادی این وزارتخانه، رایزنی‌ها برای اتنخاب گزینه بعدی جهت معرفی به مجلس آغاز شد.

در این میان جمعی از فعالان اقتصادی و صنعتی و صنفی، خواستار معرفی محمد صادق مشایخ از سوی رئیس جمهوری شدند.

محمد صادق مشایخ، سیاستمداراصلاح‌طلب، عضو سابق حزب جمهوری اسلامی، دیپلمات سابق وزارت امور خارجه و از یاران و همراهان دیرین و نماینده اکبر هاشمی رفسنجانی در امور اقتصادی، اصناف و بازار بود. وی در حال حاضر رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان است. ایشان در سال ١٣٣٢ در خانواده ای مذهبی، اصیل و نامی در شهر اصفهان دیده به جهان گشودند.

برای آشنائی با دیدگاههای وی، روزنامه جهان اقتصاد گفتگویی با ایشان ترتیب داده است که از نظرتان می گذرد. 

مشایخ در این گفتگو درباره اتفاقات سالهای اخیر در این وزارتخانه تاکید کرد: با خسارتهای سیستماتیک که طی دوازده سال گذشته به این دو وزارتخانه مهم و شاخص کشور یعنی «وزارت بازرگانی» و «وزارت صنایع و معادن» وارد شده است، باید طی برنامه اقدام سریع و استراتژیک به بازسازی و ترمیم سیستم وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت پرداخت که در واقع شامل دو وزارتخانه مهم قید شده است.

وی اضافه کرد: باید تاکید شود، دو وزارتخانه «صنایع و معادن» و «بازرگانی» به نوعی با یکدیگر مرتبطند اما دارای ارزش و شئونات مجزا از یکدیگرند. متاسفانه پس از اقدام به ادغام دو وزارتخانه مذکور در دولت دهم، وزارتخانه جدید صنعت، معدن و تجارت به دلیل بدیع بودن و سنگین بودن پیکره آن و نیز نارس بودن تلاشها برای آفرینش چنین وزارتخانه‌ای ضربه‌ای کاری خورد. در حال حاضر وزارتخانه صمت همچنان درگیر اشتباهات ریشه‌ای مدیریتی دوره دولت دهم است.

رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه از زمانیکه وزارت بازرگانی ، حذف و وزارت صمت ایجاد شد، سامانه بازرگانی و تجارت ملی به‌شدت دچار بحران شد، گفت:  روابط بازرگانی و داد وستدهای صنعتی دچار اختلال شد و در جایگاه ارزشمند خود برای کشور و ملت بزرگ ایران قرار ندارد. مع‌الاصف، طرف‌های مطالبه گر، مصرف‌کننده، اصناف، واردکنندگان و صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران احساس رضایت‌مندی نمی‌کنند.

مشایخ ادامه داد: در چنین وضعیتی خاص، شخصیتی باید در این شرایط سکان مسئولیت وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت را به عهده گیرد که مضاف بر اشراف بر ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران، پهنه جمعیتی و موقعیت جغرافیایی کشور و ژئوپلیتیکی منطقه، تجربه و تخصص ویژه حوزه صنعت، معدن و به ویژه تجارت را توامان در اختیار داشته باشد.

وی تاکید کرد: کلید واژه عبور از بحران مدیریتی وزارتخانه صمت در شرایط کنونی، تعیین برنامه‌های اقدام سریع و شاخص در جهت رفع معضلات تجارت خارجی و بازرگانی ملی است که سپهر اقتصادی کشور را روشن و پویا نماید.

مشایخ با اشاره به اینکه درحال حاضر صنعت و تولید داخلی بسیار مظلوم و ناکارآمد شده است گفت: باید به سرعت اجرای قوانین حامی صنایع داخلی و صیانت از حقوق تولیدکنندگان، امنیت سرمایه‌گذاری در صنایع و تولید داخلی را مهیا نموده و ضمانت خرید قطعی محصولات آنان را اعطا کرد. تلاش در راستای بازگرداندن جایگاه اصیل و رفیع ، تجار و صنعتگران، از جدی ترین ماموریت‌های وزیر منتخب صمت باید باشد.

مشایخ در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: آنچه صنعت کشور را بعد از سرمایه ملی و نیروهای متخصص تغذیه می کند، معادن کشور است؛ در این زمینه بهره گیری از تخصص و تجربه بازار بزرگترین المان حامی شبکه صنعتی و معدنی کشور خواهد بود. از پتانسیل علمی دانشگاهها باید در تمام عرصه های صنعت ، معدن و تجارت بهره برداری کرد.همچنین از پتانسیل‌های بومی استانها به تفکیک درجهت ارتقا سطح سیستم صنعتی ، معدنی و بازرگانی کشور باید استفاده کرد.

رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان تشریح کرد: بهره برداری از سرمایه‌های ملی، غیربانکی و بازار متشکل ملی  در جهت شکوفایی صنعت و اقتصاد و نیز استفاده حداکثری از نیروهای متخصص مومن، وطن پرست، پاکدست و فرهیخته در بدنه مدیریتی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت از مهمترین اقدامات جهت هدایت بهینه وزارتخانه صنعت ، معدن و تجارت خواهد بود.

وی در پایان اظهار کرد: اینجانب با داشتن سوابق طولانی در عرصه مدیریت اقتصادی، سیاسی و اصناف، داشتن برنامه ها و پروتکلهای جامع اقتصادی، صنعتی و تجاری، به مسیر مطلوب هدایت و ارتقا سیستم و ساب سیستمهای وزارت صمت اشراف کامل دارم . امید دارم بتوانم گامی راسخ و اثر بخش در این عرصه بردارم تا شاهد رونق و رفاه فضای کسب و کار، صنعت، اقتصاد و معیشت ملی باشیم.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |