کد خبر: 194927
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

واحدهای ناتمام مسکن مهر فعال می شوند

واحدهای ناتمام مسکن مهر فعال می شوند

تهیه مسکن از جمله مسایل مهمی است که در هر جوامعی مورد توجه قرار می گیرد و خانه خریدن آرزوی هر کسی است آرزویی که در روزگار کنونی با این حجم از گرانی و تورم به آرزوی محال برای اقشار ضعیف تبدیل شده است هرچند در گذشته طرح هایی مانند مسکن مهر امیدی در دل‌ها ایجاد کرده بودو هنوز هم پرونده آن پس از گذشت سال‌ها ناتمام باقی مانده است و در ادامه در دولت سیزدهم،  موضوع ساخت مسکن در کشور تحت عنوان نهضت ملی مسکن مطرح است و امید به پایان رساندن آن ها از جمله درخواستهای مردم است.

به گزارش جهان اقتصاد، مسکن مهر مجتمع‌های مسکونی است که ساختشان در دولت  نهم آغاز شد و هدف دولت در راستای پاسخگویی به نیاز مردم به تامین مسکن دراین طرح خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد بود به نحوی که  دولت با واگذاری قطعه زمین رایگان سعی داشت خانه‌سازی را تشویق کند  ومتعهد شد با اجرای این طرح سالانه یک و نیم میلیون واحد مسکونی در سطح کشور بسازد.

طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این طرح که در حقیقت شامل اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن است، در طرح جامع مسکن نیز پیشنهاد شده بود. اما حجم پیشنهاد شده در آن طرح بسیار کمتر بود که دولت نهم آن را از ۲۰ هزار واحد در سال به ۵/۱ میلیون واحد در سال افزایش داد.

حال علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کردکه برای آغاز عملیات اجرایی مرحله‌ی دوم بسته‌ی ۱۰۰ هزار واحدی طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید جلسات کارشناسی برگزار شده است. برنامه ما این است که بتوانیم در هر فصل کلنگ‌زنی ۱۰۰ هزار واحد را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ۱۰۰ هزار واحد اولیه در فصل بهار شروع شد که الحمدالله کارهای آن پیش می‌رود و در بحث آماده‌سازی زمین بالای ۵۵ درصد پیشرفت دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در خصوص عملیات اجرایی ۱۰۰ هزار واحد اولیه طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید دو رویکرد را دنبال می‌کنیم افزود: یک نگاه مربوط به تکمیل پروژه‌های مسکن مهر فاقد متقاضی است که عمدتا در شهرهای جنوبی قرار دارد. اینها نیمه کاره بودند که آنها را فعال کردیم.

**پیشرفت ۱۲ درصدی در مقاوم‌سازی مسکن مهر

جعفری تاکید کرد: بر اساس متقاضیانی که در نهضت ملی ثبت نام کردند، واحدهای مسکن مهر را به عنوان سرمایه‌های ملی، بهینه سازی و بهره برداری می‌کنیم. در این زمینه بازطراحی، مقاوم‌سازی و فعالیت عمرانی انجام می‌شود. در این بخش بیش از ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی داریم.

وی هم‌چنین با اشاره به پروژه‌های جدید طرح نهضت ملی مسکن گفت: مشخصا پروژه‌هایی که تازه شروع کرده‌ایم و از روی خاک آغاز شده با ظرفیت ۱۰۰ هزار واحد است که در گام اول جلو می‌رویم. در مدت اخیر باید بستر و زمینه شامل طرح و نقشه‌ها و پروانه‌ها را دنبال می‌کردیم. در این بخش طی سه ماه گذشته حدود ۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم که به مرحله فونداسیون و اجرای ستون‌های طبقات اول رسیده است.

**حدود نیمی از متقاضیان افتتاح حساب نکرده‌اند

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره بسته ۱۰۰ هزار واحد مرحله دوم نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید اظهار کرد: ۱۰۰ هزار واحد دوم را بر اساس تناسب ثبت نام متقاضیان واقعی در شهرهای مختلف در دستور کار گذاشته‌ایم اما فقط حدود ۵۰ درصد متقاضیان افتتاح حساب کرده‌اند.

جعفری تاکید کرد: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی برای این‌که اعتماد مردم جلب شود کارها را پیش می‌بریم، اما اگر متقاضیان آورده خود را واریز نکنند در ادامه مسیر با چالش مواجه می‌شویم. ۱۰۰ هزار واحد دوم شامل چهار مرحله اعم از آماده‌سازی زمین، تهیه نقشه و اخذ پروانه، انتخاب پیمانکار و آغاز عملیات اجرایی است. این چهار مرحله تا پایان شهریور انجام می‌شود. امیدواریم با تامین به‌موقع آورده توسط متقاضیان، ادامه کار با سرعت و قوت ادامه پیدا کند.

وی درباره مرحله سوم بسته ۱۰۰ هزار واحدی گفت: برای بسته ۱۰۰ هزار واحدی مرحله‌ی سوم، تعیین تکلیف اراضی به عنوان شهرک جدید یا شهر جدید یا الحاقاتی را دنبال می‌کنیم. این اقدامات در قالب کارگروه فنی و شورای برنامه‌ریزی استان‌ها شروع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.