هزینه اتاق اصناف ایران روزانه ۱۷۸ میلیون تومان برآورد شد / اتاق پر خرج

0
۶۶۰ بازدید

لایحه بودجه پیشنهادی اولین سال قرن پانزدهم عالی ترین نهاد صنفی کشور در حالی امروز برای تصویب در اجلاسیه آنلاین این مجموعه به رأی گذاشته می شود که ابهامات زیادی به همراه دارد.

لایحه بودجه پیشنهادی اولین سال قرن پانزدهم عالی ترین نهاد صنفی کشور در حالی امروز برای تصویب در اجلاسیه آنلاین این مجموعه به رأی گذاشته می شود که ابهامات زیادی به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در حالی که برای تهیه لایحه بودجه اتاق اصناف ایران مراحلی چون تصویب در کمیسیون تخصصی و هیأت رئیسه پشت سرگذاشته شود و در نهایت با جزئیات در اختیار اعضای اجلاسیه قرارگیرد تا در فرصتی ۱۵ روزه آن را بررسی و ایرادات در اجلاسیه مطرح و پس از رفع آنها بودجه سالانه تصویب شود، اما گویا این لایحه عجولانه و بدون پشت سرگذاشتن بسیاری از مراحل به دست اعضاء رسیده است.

در حالیکه برای تصویب بودجه سال ۱۳۹۹ نیز لایحه با حواشی همراه بود و مقرر شده بود بدون هماهنگی های لازم لایحه بودجه در اجلاس مطرح شود که با ورود رسانه ها به موضوع اجلاسیه لغو شد.

حال پس از گذشت یک سال و در حالیکه بودجه جدید برای اولین سالا قرن جدید تدوین شده، متاسفانه اتاق اصناف ایران همان مسیر قبلی را پیش گرفته و در حالیکه چند روزی به اجلاسیه باقی نمانده بود، چند برگی خلاصه از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را برای اعضای اجلاسیه ارسال کرده است که البته بخش مهمی از آن مقایسه بودجه های سال های گذشته است و تنها یک برگ آن پیش بینی بودجه سال آینده عالی ترین نهاد صنفی کشور است و این در حالی است که علاوه برکمیسیون تخصصی مالی، چندین مشاور از اتاق اصناف ایران یا به عبارتی از جیب اصناف کشور حقوق دریافت می کنند برای رتق و فتق امور مالی و نتیجه آن لایحه ای یک صفحه ای برای بودجه اتاقی است که صیانت از حقوق قریب به ۳ میلیون واحد صنفی کشور را بر عهده دارد.

براساس لایحه ارائه شده به اعضای اجلاسیه اتاق اصناف ایران، پیش بینی درآمد دوازدهه امسال ۴۵ میلیارد و ۶۶۱ میلیون تومان و هزینه ۱۲ ماهه امسال ۴۰ میلیارد و ۵۷۴ میلیون تومان اعلام شده است.

این در حالی است که درآمد بودجه سال ۱۴۰۰ اتاق اصناف ایران ۶۵ میلیارد و ۱۳۲ میلیون تومان پیش بینی شده و جالب آنکه هزینه های سال آینده نیز همین عدد است و این در حالی است که سال ۱۴۰۰ آخرین سال فعالیت این دوره هیات رئیسه است و سال ۱۴۰۱ با برگزاری انتخابات هیأت رئیسه تغییر خواهد کرد.

در بودجه سال ۱۳۹۹ هزینه های پرسنلی و حق حضورها ۱۱ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومان اعلام شده و برای سال ۱۴۰۰ این بهش از هزینه ۱۵ میلیارد و ۳۸۱ میلیون تومان پیش بینی شده است.

نکته قابل تأمل اینکه حق حضورها که مربوط به اعضای هیات رئیسه و اعضای اجلاسیه است با حقوق کارمندان در یک ردیف اعلام شده است و این عدم شفافیت سؤال برانگیز است.

با در نظر گرفته پرداخت دو ماه عیدی به هر یک از کارکنان اتاق ماهانه به طور میانگین ۸۰۵ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان حقوق در این مجموعه پرداخت می شود و در حالیکه برخی منابع اعلام کرده اند که مجموعه دریافتی ماهانه ۷ عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران ماهانه ۱۶۰ میلیون تومان است، ماهانه حدود ۶۴۵ میلیون تومان حقوق پرداخت می شود.

این رقم به حدود ۷۰ نفر کارکنان اتاق و ۲۵ نفر کارکنان کمیسیون ها پرداخت می شود و لازم به ذکر است که حقوق پرسنل این مجموعه براساس مصوبات شورای عالی کار و برپایه حداقل ها است.

این در حالی است این رقم با رشد ۳۴ درصدی برای سال آینده به عدد ۱۵ میلیارد و ۳۸۱ میلیون تومان رسیده است.

علاوه براین هزینه های ادرای و عملیاتی اتاق ایران در دوازده ماهه ۱۳۹۹، ۱۴ میلیارد و ۲۴۴ میلیون تومان اعلام شده و برای سال آینده با رشد ۶۷ درصدی این عددبه ۲۳ میلیارد ۸۴۱ میلیون رسیده است.

نکته قابل توجه اینکه در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا اجلاسیه های اتاق اصناف ایران برگزار نشد و اعضای اجلاسیه بابت حضور در جلسات و کمیسیون ها دریافتی قابل توجهی نداشته اند.

 از سویی در لایحه بودجه ارائه شده برای هر دو سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، جزئیاتی ارائه نشده نشده و مشخص نیست هزینه های عملیاتی که در قالب مجموعه ها بخش عمده آن را حقوق پرسنل تشکیل می دهد، در کدام محل هزینه شده که عددی فراتر از هزینه اعلام شده برای پرداختی ها است.

براساس پیش بینی بودجه سال ۱۴۰۰، اتاق اصناف ایران روزانه ۱۷۸ میلیون تومان هزینه دارد.

این لایحه بودجه در حالی تهیه شده است که دو نفر از اعضای هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران تقریبا در تمامی ادوار فعالیت شورای اصناف کشور و پس از آن دو دوره فعالیت اتاق اصناف ایران در رأس این مجموعه حضور داشته و با بودجه نویسی و مدیرت این مجموعه بیگانه نیستند.

از سویی باید به این مهم اشاره کرد که در تنظیم لایحه بودجه اتاق اصناف ایران دبیر و خزانه دار هیأت رئیسه، رئیس و نائب رئیس کمیسیون مالی و همچنین دبیرکل بیشترین نقش را دارند.

لازم به ذکر است در دوره اول فعالیت اتاق اصناف ایران، که بودجه، درآمدها و هزینه ها شفاف و بدون حاشیه بود و همواره تراز درآمد به طور چشمگیری بر هزینه ها برتری داشت، حواشی زیادی برای رئیس وقت اتاق ایجاد کرده و در مسیر فعالیت وی سنگ اندازی می کردند، حال آنکه امروز شاهد آن هستیم که به چنین لایحه بودجه ای که نه جزئیات درآمدهای آن و نه جزئیات هزینه های آن شفاف نیست هیچ اعتراضی حداقل در رسانه ها از سوی اعضای اجلاسیه مطرح نمی شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=129562

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید