کد خبر: 45330
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۵

نیم‌سال سرنوشت‌ساز

نیم‌سال سرنوشت‌ساز

  • رای دیروز مجلس شورای اسلامی به هر سه وزیر یپشنهادی رئیس‌جمهور قطعا نشانه‌ای بسیار مثبت از هماهنگی و همکاری میان قوای مجریه و مقننه است. مسئله‌ای که قطعا می‌تواند تاثیر به سزایی در روند حرکت دولت در سال پایانی آن خواهد داشت. سالی که برای پیروزی دکتر روحانی در انتخابات بهار ۱۳۹۶ بسیار سرنوشت‌ساز به شمار می‌رود.
  • ترمیم کابینه و تغییر برخی از وزرا یکی از مهم‌ترین مطالبات افکار عمومی در یک سال گذشته بود که در سرانجام با همکاری اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان روز سه‌شنبه به صورت کامل انجام شد. با این حال صرف تغییر وزرا بدون تغییر در رویکردها و روندهای هر یک از سه وزارتخانه، کافی نیست. خواست افکار عمومی در ترمیم کابینه احتمالا بیش از آن که معطوف به افراد باشد، به عملکرد این دستگاه‌ها مربوط بوده است و این نکته بسیار مهمی است که رئیس‌جمهور و وزرای جدید باید مدنظر داشته باشند. صرف تغییر در افراد بدون تغییر در رویه‌ها و عملکرد‌ها حتی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و به رویگردانی افکار عمومی منجر شود.
  • علاوه بر وزرای جدید، مجموعه بدنه دولت هم در شش ماه باقی مانده ناگزیر از تلاش مضاعف و البته مدیریت هوشمندانه است تا دستاوردهای حوزه‌های مختلف عملکرد آن هر چه بیشتر برای رای‌دهندگان انتخابات اردیبیشت ماه ملموس باشد. رئیس جمهور در ماه‌های اخیر نشان داده است که قصد دارد که در بازی انتخابات ریاست جمهوری با کارت کارآمدی بازی کند. بیرون ماندن احمدی نژاد از انتخابات و از میان رفتن فضای دوقطبی هم احتمالا به تمرکز بیشتر رای‌دهندگان بر عملکرد هر یک از نامزدها خواهد انجامید. امری که مسئولیت همه مدیران عالی‌رتبه دولتی را در ماه‌های روبرو سنگین‌تر خواهد کرد.