نقش موثر جهاد کشاورزی و راه ترابری در دفاع مقدس

0
۳۱۵ بازدید

وزیر راه و شهرسازی گفت: جنگ تحمیلی هنوز تمام نشده و ما هنوز در دوران جنگ به سر می‌بریم و الگوی جدید دشمنان، یعنی جنگ اقتصادی را تجربه می‌کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، محمد اسلامی روز سه‌شنبه در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس در سالن خلیج‌فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: ظلمی که دشمنان انقلاب اسلامی به سرکردگی استکبار جهانی به این سرزمین در قرن اخیر روا داشته‌اند، یک دوره سخت و طاقت‌فرسایی بود که همواره با سناریوهای گوناگون استکبار برای تصاحب این سرزمین همراه بوده است.

اسلامی خاطرنشان کرد: جنگ تحمیلی هنوز تمام نشده و ما هنوز در دوران جنگ به سر می‌بریم و الگوی جدید دشمنان، یعنی جنگ اقتصادی را تجربه می‌کنیم.

وی با اشاره به اظهارات یکی از مقامات آمریکایی درباره جنگ اقتصادی، یادآور شد: این مقام آمریکایی به‌صراحت بیان می‌کند که ما در قدرت نظامی و سایبری دست برتر را داریم؛ اما این موضوع دلیل بر برتری ما در مقابل جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود؛ بنابراین باید جنگ اقتصادی را نیز بر آن‌ها تحمیل کنیم و ارزش پول ملی ایران را کاهش دهیم که در یک اقدام توانستیم در یک شب، حدود ۴۰ درصد از ارزش پول ملی آن‌ها را کاهش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان سعی کردند سه جریان اساسی که به حیات، توسعه و پیشرفت کشور مربوط می‌شود؛ یعنی جریان مالی و پولی، جریان کالایی و جریان خدماتی را با وضع سیاست‌های خود و اعمال نفوذ در مجامع بین‌المللی دچار اخلال کنند.

اسلامی گفت: این اخلال در هر زمانی با توجه به سطح نفوذ آن افزایش پیدا کرده است اما متاسفانه ما کمتر به آن می‌پردازیم که این موضوع چگونه به منافع ملی ما ضربه زده است و این از حقوق جمهوری اسلامی ایران است که باید در مجامع بین‌المللی مورد پیگیری قرار بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: دشمن با وضع تحریم‌ها در دوران دفاع مقدس، همه خطوط مواصلاتی ما، اعم از دریایی و هوایی را دچار توقف کامل کرد و در سال‌های اخیر نیز با وضع تحریم‌ها، ورود کشتی‌ها را به بنادر ایران ممنوع کرده و در بنادر کشورهای دیگر، پهلوگیری کشتی‌های ایرانی را ممنوع کرده و اجازه ندادند هیچ‌کدام از نفتکش‌های ما در مسیر خود به راحتی عبور کنند.

اسلامی گفت: تمام این سیاست‌ها و اقدامات که ترکیبی از اقدامات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بود را به گونه‌ای دنبال کردند که در ناتوان‌سازی جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شود.

وی تصریح کرد: در موضع تامین اقلام و مایحتاج، فروش و انتقال کالا و تسهیل در فرایند پرداخت که از طریق بانک‌های آمریکایی صورت می‌گیرد، کانال‌های ایران را مسدود کردند که موجب ضایع شدن حقوق ملت ایران شده است؛ آن‌ها حتی پروازها و کامیون‌های عبوری از ایران را نیز مورد مزاحمت‌های تحریمی خود قرار دادند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز به‌رغم همه این مزاحمت‌ها، جریان فعالیت‌های اقتصادی کشور زنده است و انقلاب اسلامی توانسته مسیر خود را بشناسد و آن را طی کند. کشوری دچار بحران اقتصادی شود هرگز در آن تولیدی صورت نمی‌گیرد و جریان کالایی در آن برقرار نیست. این در حالی است که ما در بعضی روزها شاهد جابجایی دو میلیون تن بار در کشور هستیم و این بیان‌گر زنده بودن جریان تولید و تجارت در کشور است و همه این نمونه‌ها بیان این حقیقت است که جمهوری اسلامی ساقط شدنی نیست و علی‌رغم همه فشارهای دشمن، مردم در پیشبرد امور کشور همراهی می‌کنند.

اسلامی با اشاره به حقوق سلب‌شده ایران در مجامع بین‌المللی، بیان کرد: در بخش‌های هوانوردی و دریانوردی، فرصت‌هایی داشتیم که در دوران دفاع مقدس از بین رفت و یا تضعیف آن موجب شد تا ایران نتواند از حقوق خود به‌خوبی دفاع کند که این موضوع نیز در قالب مطالبات بین‌المللی قابل پیگیری است.

وی با اشاره به آسیب‌زدن به زیرساخت‌های کشور در دفاع مقدس، اعم از جاده‌ها، خطوط دریایی و مواصلاتی گفت: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه ترابری دو وزارتخانه‌ای بودند که بعد از نیروهای مسلح نقش ویژه‌ای در دفاع مقدس داشتند و شهدای زیادی را هم تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=134656

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here