کد خبر: 198905
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱

نفس‌های پایتخت به شماره افتاد

نفس‌های پایتخت به شماره افتاد

آلودگی هوا موضوعی مهم و البته تکراری برای کلانشهرها است و به رغم این که عاملی برای تهدید سلامتی افراد به شمار می‏رود اما نسبت به اهمیت آن جز در موارد تشدید شدن آلودگی، توجه چندانی نمی‏شود.

به گزارش جهان اقتصاد؛ چند روزی است که آلودگی پایدار هوا در کلانشهر تهران نگرانی های بسیاری را با خود همراه داشته است. از جمله عوامل اصلی آلودگی هوا می‏توان به  ورود گرد و غبار، دود و…  به جو اشاره کرد. در تازه ترین خبرها مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نسبت به انباشت آلاینده‌ها در پایتخت هشدار داده و درخواست داشته که مردم از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند.

**هشدار انباشت آلاینده‌ها در پایتخت

به گزارش ایرنا، حامد یزدی مهر عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران از هشدار زرد آلودگی هوا در استان تهران خبر داد و اظهار داشت: طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی از فردا پنجشنبه تا اواخر جمعه چهارم آذر، انباشت آلاینده‌ها پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به افزایش شاخص‌های آلودگی جو و کاهش کیفیت هوا گفت: زمانی که شاخص آلاینده‌ها به مرز هشدار می‌رسد قرار گرفتن در هوای آلوده برای همه گروه‌های سنی و افراد خطرناک است.

یزدی مهر با بیان اینکه به همه مردم توصیه می‌کنیم از قرار گرفتن در فضای باز خودداری کنند، افزود: کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس است و در صورت مهار نشدن منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در بعضی ساعت‌ها کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق در حد ناسالم برای همه گروه‌ها پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس و تشدید بیماری‌های قلبی، ریوی در معرض هوای آلوده قرار نگیرند و افراد حتماً در منازل خود بمانند و از قرار گرفتن در محیط باز تا حد امکان خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با تاکید بر اینکه مایعات به ویژه مصرف شیر کمک می‌کند تا آلاینده‌ها آسیب کمتری به بدن بزنند، افزود: به ورزشکاران توصیه می‌شود از انجام فعالیت شدید ورزشی خودداری کنند و استفاده از ماسک برای کسانی که مجبور به تردد در محیط بیرون هستند، ضروری است.

**لزوم انجام معاینه فنی برای کاهش آلودگی هوای پایتخت

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران نیز درباره میزان مراجعه‌های روزانه به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: اکنون روزانه حدود چهار هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کند و مراکز فاقد صف انتظار هستند.

سید رضا مفیدی روز چهارشنبه درباره کاهش آلودگی هوا در کلان شهر تهران اظهارداشت: حل معضل آلودگی هوا در تهران که بخش قابل توجهی از آن مربوط به تردد وسایل نقلیه است، نیازمند مجموعه اقدامات مانند از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی با هدف تسهیل در دسترسی به آن، الزام معاینه فنی وسایل نقلیه کلانشهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با هدف اعمال دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر آزمون‌های وسایل نقلیه در این مراکز است.

وی با بیان اینکه هر کدام از این اقدامات سهم خود را در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت، افزود: موضوع لزوم تمایز نحوه پایش آلایندگی خودروها در شهر تهران و نیاز به انجام معاینه فنی خودروها در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با توجه به وجود بسترهای قانونی لازم و زیرساخت‌های ایجاد شده توسط شهرداری تهران به صورت مستمر پیگیری و تاکید شده است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به شهروندان توصیه کرد با توجه به تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر خارج از الزامات قانونی مرتبط با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و دریافت معاینه فنی برتر اقدام کنند.

وی گفت: اجرای این طرح که با لحاظ قرار دادن ادله علمی و تجارب سایر کلانشهرها می‌تواند تنها راهکار بیرون رفت در این ارتباط در راستای اثربخشی بیشتر معاینه فنی در شهر تهران باشد با تاخیر چندین ساله در اجرا مواجه شده است.

مفیدی ادامه داد: با توجه به عزم مسئولان در حل معضل آلودگی هوای شهر تهران و اهمیت حفظ جان و سلامت شهروندان انتظار می‌رود در روزهای آتی برای اثربخشی معاینه فنی در پایتخت گام‌های موثر و اقدامات جدی‌تری در این حوزه انجام شود و با مشارکت مسئولان و همشهریان تهرانی خسارات تحمیلی جانی و اقتصادی این مهمان ناخوانده به حداقل برسد.

شهر تهران از ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۶ مرکز ثابت و هفت واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است که مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، شهید آبشناسان، سراج، خاوران، امام رضا(ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام و ایران خودرو از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۷ و مراکز شقایق، شهید چمران، الغدیر ، چیتگر، ابوذر و کلیه واحدهای سیار از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶:۱۵ ارائه خدمات می‌کنند.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اظهارداشت: شهروندان با توجه به اینکه تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل فعال هستند و ساعت کاری مراکز در روز پنج شنبه با سایر روزها متفاوت است، حتما برای اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

مفیدی اضافه کرد: شهروندان می‌توانند برای مدیریت زمان و به حداقل رساندن معطلی با استفاده از نوبت‌دهی اینترنتی با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه کنند. این سامانه اکنون از طریق سامانه «تهران من|» در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.