کد خبر: 5760
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

نظر سیامک احصایی درباره بازسازی تئاترشهر: مراقب باشیم آنچه داریم از دست نرود

نظر سیامک احصایی درباره بازسازی تئاترشهر: مراقب باشیم آنچه داریم از دست نرود

اگر قرار است بازسازی صورت بگیرد و درنهایت شاهد اتفاق مثبت نباشیم، بهتر است هزینه و زمان موردنظر صرف ساخت و ساز سالن در محلی دیگر شود.

سیامک احصایی معتقد است؛ نظارت بر بازسازی مجموعه تئاترشهر به دست فردی کاردان سپرده شده و خانواده تئاتر نباید نگران تکرار تجربه تلخ سال ۸۶ باشند. این هنرمند همچنین اعلام کرد ممکن است به دلیل مشغله زیاد نتواند پیگیر پیشرفت بازسازی باشد اما به زودی برای کسب اطلاع شخصی به مجموعه می‌رود.

به گزارش ایلنا، با آغاز ناگهانی پروژه بازسازی مجموعه تئاترشهر، موجی از نگرانی‌ خانواده تئاتر و علاقه‌مندان به هنر نمایش را دربرگرفته است. تشویش‌هایی محصول خاطره بد هنرمندان و همه آنها که بازسازی سال ۸۶ را در ذهن مرور می‌کنند و تنها تغییرات روبنایی را به یاد می‌آورند. برنامه‌ریزی بد و عملکرد غیرکارشناسی مسئولان وقت نه تنها موجب اتلاف بودجه بیت‌المال، بلکه صرف وقت بسیار از کیسه اهل تئاتر شد و برخی مدیران هیچ‌گاه خود را در مقام پاسخگویی ندیدند. سیامک احصایی، کارگردان و طراح صحنه شناخته شده تئاتر کشور که قرار است در کنار جلال تهرانی به عنوان نماینده خانواده نمایشی بر حسن اجرای برنامه‌ بازسازی در دوره جدید نظارت داشته باشد، در پاسخ به نگرانی‌ها اظهار داشت: باید توجه کنیم وقتی اطلاع کامل از برنامه‌ای در دست نیست درصد اجرای درست یا غلط پروژه‌‌ای مثل بازسازی تئاترشهر می‌تواند به یک نسبت باشد. یعنی به همان اندازه که احتمال تکرار تجربه تلخ گذشته را می‌دهیم، می‌توانیم نیم نگاهی به اجرای صحیح و موثر کارها داشته باشیم.

این هنرمند درباره همکاری و نظارت بر پیشرفت صحیح برنامه بازسازی تئاترشهر بیان کرد: دوستان در ارتباط با بازسازی با من تماس گرفتند که به دلیل مشغله کاری در پروژه‌ای سینمایی امکان پیگیری دقیق مسائل را نداشتم و الان هم اطلاع دقیقی از آنچه رخ می‌دهد؛ ندارم اما به زودی برای کسب اطلاعات شخصی هم شده به مجموعه می‌روم. ما برای نظارت بر پروژه به فردی نیاز داریم که بتواند حضور و پیگیری کامل داشته باشد. کارگردان نمایش «نامه‌هایی به تب» در ارتباط با ویژگی‌های مهمی که باید در بازسازی تئاترشهر به آن‌ها توجه شود، گفت: تخصص من طراحی صحنه و دکور است اما بازسازی بنا به آگاهی متفاوتی نیاز دارد و یک متخصص امور ایمنی و سازه می‌تواند درباره آنچه رخ می‌دهد اظهار نظر کند. باید ببنیم اصولا ساختمان تئاترشهر با معماری و مهندسی سابق و تغییراتی که بعدا در آن صورت گرفت، امکان و قابلیت کم یا اضافه شدن بار دارد یا خیر؟
احصایی با تاکید بر اینکه در این زمینه به یک متخصص ساخت و ساز سالن‌های نمایشی نیاز داریم، عنوان کرد: باید مراقب باشیم اتفاقی نیفتد که آنچه در اختیار داریم را از دست بدهیم. اگر قرار است بازسازی صورت بگیرد و درنهایت شاهد اتفاق مثبت نباشیم، بهتر است هزینه و زمان موردنظر صرف ساخت و ساز سالن در محلی دیگر شود. این هنرمند در انتها با بیان اینکه خانواده تئاتر نباید نگران باشد، گفت: از میان اسامی که برای نظارت بر انجام پروژه مطرح شد، من تنها کسی که می‌دانم تجربه دارد و پروژه‌های مشابه زیادی را به انجام رسانده فرشید مصدق است. او بارها و بارها صفر تا صد سالن‌های تئاتر و همایش را اجرا کرده و متخصص این کار است. با حضور او نباید نگران باشیم چون می‌دانم اگر در کار مسئله‌ای وجود داشته قطعا پیگیری و اطلاع‌رسانی می‌کند.