کد خبر: 178721
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
گروه : هفت جهان

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با استقبال از سیاست دولت برای حذف دلار ۴۲۰۰: برای موفقیت حذف ارز ترجیحی، سیاست‌های رفاهی جایگزین برای مردم تشریح شود

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با استقبال از سیاست دولت برای حذف دلار ۴۲۰۰: برای موفقیت حذف ارز ترجیحی، سیاست‌های رفاهی جایگزین برای مردم تشریح شود

به گزارش ایرنا، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ساماندهی ارز ترجیحی، حذف آن و نیز بهره‌مندی اقتصاد کشور از جمع‌آوری رانت‌های ایجاد شده تحت تأثیر استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی، اقدامی ارزشمند و شجاعانه از سوی دولت سیزدهم است.

حسین سلاح ورزی ا اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تأثیر آن در اقتصاد کشور، افزود: ارز ترجیحی به‌عنوان یک تجربه گسترده ناموفق و بلندمدت در همه دنیا محسوب می‌شود که هیچ‌گاه منافع استفاده از این نوع یارانه در قالب تأمین و توزیع ارز ارزان نصیب مصرف‌کنندگان نهایی نمی‌شود.

او اظهار کرد: در ایران هم در سال‌های گذشته شاهد بودیم که سود پرداخت ارز ترجیحی و با قیمت پایین فقط در جیب برخی از واسطه گران وارد شده و همیشه زمینه‌ساز توزیع رانت بوده است.

سلاح ورزی تأکید کرد: هدف اصلی از استفاده این ارز، اقشار آسیب‌پذیر بودند که هیچ‌گاه نیاز این قشر ضعیف جامعه را پوشش نداد و به عبارتی تاکنون ارائه چنین یارانه‌هایی به هدف اصلی خود اصابت نکرده است.

عضو شورای عالی بورس اظهار کرد: دست‌کم در ۳۰ سال گذشته و نیز بعد از ایام جنگ تحمیلی، دولت‌های مختلفی سعی کردند تا یارانه‌ها را ساماندهی و هدفمند کنند و همچنین زمینه سامان بخشیدن ارز ترجیحی که به‌نوعی توزیع رانت در کشور بود را فراهم کنند، اما در عمل همیشه به دلیل نیمه‌تمام شدن این اقدامات، منتج به نتیجه مثبت نشد.

سلاح ورزی تأکید کرد: در کشور فرصت زیادی برای توزیع ارز ترجیحی و نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد و بیش از این هم اقتصاد کشور توان و تحمل ارائه چنین ارزی را در کشور ندارد.

او به تصمیم دولت سیزدهم در راستای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: اقدام دولت سیزدهم برای ساماندهی ارز ترجیحی، حذف آن و نیز بهره‌مندی اقتصاد کشور از جمع‌آوری رانت‌های ایجاد شده تحت تأثیر استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی یک اقدام ارزشمند و شجاعانه است که تصمیم قاطعی را برای اجرایی شدن آن در دستور کار قرار داده است.

نایب‌رئیس اتاق ایران تأکید کرد: با توجه به این تصمیم به‌موقع دولت سیزدهم، امیدواریم که این اقدام به مرحله اجرا برسد و تصمیمات لازم به‌منظور تداوم آن اتخاذ شود.

او افزود: بهترین راه برای آن‌که جامعه بتواند به‌درستی با این موضوع کنار بیاید و آن را بپذیرد اطلاع‌رسانی نتایج و تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به آحاد مردم است که این امر نیازمند کمک و اقدم گسترده مسئولان است.

سلاح ورزی تأکید کرد: بهتر است دولت به‌منظور اطلاع‌رسانی به آحاد جامعه، سیاست رفاهی که برای اقشار آسیب‌پذیر، قشر حقوق‌بگیر و افرادی که در فرآیند حذف ارز دچار فشار می‌شوند را به‌صورت شفاف اعلام کند.

نایب‌رئیس اتاق ایران اضافه کرد: اگر تبعات و آثار مثبتی که در رابطه باانضباط مالی در دولت، کاهش کسری بودجه و اثرات اقتصاد کلان آن برای مردم توضیح داده شود، اقدامات دولت مؤثرتر و پذیرش و همراهی مردم گسترده‌تر خواهد بود.