چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 3377 13:59:21 1393-04-23
ميرلوحي:  برخي از آنها که جار و جنجال مي‌کنند، کاسبان تحريم هستند

ميرلوحي: برخي از آنها که جار و جنجال مي‌کنند، کاسبان تحريم هستند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ميرلوحي:  برخي از آنها که جار و جنجال مي‌کنند، کاسبان تحريم هستند

ميرلوحي: برخي از آنها که جار و جنجال مي‌کنند، کاسبان تحريم هستند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: به نظر مي‌آيد در مذاکرات ايران با 1+5 دو طرف متقاعد شده‌اند که تا حدي از خواسته‌ها و مطالباتشان عدول کند.
محمود ميرلوحي در گفت‌وگو با ايسنا، در رابطه با علت نگراني‌هاي عده‌اي در ارتباط با اين دور از مذاکرات ايران با 1+5 اظهار کرد: بخش اصلي جامعه طبق بررسي‌ها و ارزيابي کارشناسان سياسي کشور اين دغدغه را دارند که با توجه به هزينه‌هايي که در مساله هسته‌اي شده است بايد مذاکرات به نحوي تمام شود و به نتيجه برسد که به تعبير رئيس‌جمهور، هم سانتريفيوژها بچرخد و هم چرخ زندگي مردم.
وي با بيان اينکه "مطلوب ما در مذاکرات با 1+5، بازي برد - برد است"، افزود:‌ شاهديم که پرونده هسته‌اي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل تشکيل شد و در ادامه آن فشارهاي بين‌المللي و تحريم‌ها عليه ما بوجود آمد؛ پس اين که ما فکر کنيم هرچه نظر ماست بايد عملي شود و چون خود ما به تصميم، روش، سلامت، صداقت و مديريت کشور اعتماد و اعتقاد داريم پس مي‌توانيم مسير خودمان را انتخاب کنيم، تفکر درستي نيست چون در اين مساله طرف ديگر ما کشورهاي 1+5 و شوراي امنيت سازمان ملل هستند.
معاون حقوقي - پارلماني وزير کشور در دولت هشتم با اشاره به نگراني‌هايي در رابطه با دور ماندن روند حرکت هسته‌اي کشور در مذاکرات با 1+5 از گزند تندروها در دو طرف، توضيح داد: همانطور که در آمريکا و اسرائيل تندروهايي در اين رابطه اعمال نظر مي‌کنند، در کشور ما نيز تندروهايي ديده مي‌شود که اساساً درگير شدن با دنيا را جزو مأموريت‌هاي خود مي‌دانند.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: عده‌اي تندرو در کشور ما هستند که به همه موضوعات جنبه ايدئولوژيک مي‌دهند و تصورشان اين است که هميشه بايد با قدرت‌هاي جهان درگير بود و همواره بايد آماده جنگ و ستيز و مبارزه باشيم.
ميرلوحي با بيان اينکه "عده‌اي ديگر در جامعه هستند که با در نظر گرفتن تعصبات صنفي و جناحي و مواضعي که در گذشته داشته‌اند اظهارنظر مي‌کنند"، گفت: اين عده با روش‌هايي که در دولت اصلاحات و امروز از طريق مذاکره دنبال مي‌شود، بيگانه هستند و با توجه به نگاه‌هاي جناحي و سياسي از هر فرصتي که پيش مي‌آيد استفاده مي‌کنند تا پرونده هسته‌اي را به مسير قبلي ارجاع دهند و بگويند که ما درست گفته بوديم.
وي با اشاره به اينکه "به نظر مي‌آيد اکثريت و فضاي کلي و عمومي جامعه ما در انتخابات 92 مسير مذاکره را انتخاب کردند"، اظهار کرد: دولت و تيم مذاکره‌کننده به‌حق با صداقت با ظرفيت و پايبند حقوق قرمز کشور و منافع ملي حرکت مي‌کند و شاهديم تيم مذاکره‌کننده به خاطر مهارتشان طوري عمل کردند که طي هفت ماه اخير توانسته‌اند فضاي بين‌المللي را بشکنند و به تعبير رئيس‌جمهور تَرَکي در ديوار تحريم ايجاد کنند و حرکت آنها موجب شده است که تندروها در آمريکا کنار روند و همانطور که به نظر مي‌آيد عقلا در حال مديريت کار هستند.
ميرلوحي با بيان اينکه "به نظر مي‌آيد در مذاکرات ايران با 1+5 دو طرف متقاعد شده‌اند و پذيرفته‌اند از خواسته‌ها و مطالباتشان عدول کنند"، توضيح داد:‌ در يک طرف ما پذيرفته‌ايم که غني‌سازي به عنوان حق علمي، فني، ملي و خواست و نياز کشورمان را دنبال کنيم و در مقابل شفاف‌سازي کرده و ثابت کنيم درصدد دستيابي به سلاح هسته‌اي نيستيم.
معاون حقوقي - پارلماني وزير کشور در دولت هشتم ادامه داد: در طرف ديگر، کشورهاي 1+5 هستند که ظاهراً تابلوي حرکتشان مبارزه با سلاح اتمي بود اما در واقعيت همه فعاليت هسته‌اي ايران را هدف گرفته بودند و به نظر مي‌رسد آنها هم متقاعد شده‌اند که نمي‌توانند ايران را از اصل انرژي هسته‌اي محروم کنند.
وي با اشاره به اينکه "در جريان موضوعات هسته‌اي، عده‌اي در ايران کاسب تحريم بوده‌اند"، تصريح کرد: عده‌اي در طول هشت سال گذشته فرصت‌هاي طلايي براي سوءاستفاده بدست آوردند و ما به بهانه دور زدن تحريم‌ها شاهد وارد آمدن خسارات زيادي به ابعاد مختلف اقتصادي کشورمان بوديم. پس بخشي از کساني که به دنبال جار و جنجال هستند از جمله کاسبان تحريمند که به دنبال فرصت‌طلبي خود بوده‌اند.

بخاطر حضور افراد غيرمتخصص در دولت قبل، کار روحاني سخت است
 يک فعال سياسي اصولگرا با اشاره به ديدار اخير مقام معظم رهبري و کارگزاران نظام، گفت: به نظر من ديدار و افطاري چند روز پيش مقام معظم رهبري و کارگزاران نظام يکي از بي‌نظيرترين مراسم در نوع خود در طول بيست و چند سال گذشته بود.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمين نواب در گفت‌وگو باايسنا ، با بيان اينکه "برنامه امسال صميمي، جدي و صادقانه بود"، ادامه داد: آقاي رئيس‌جمهور در اين جلسه بصورت صادقانه و شفاف صحبت کردند به گونه‌اي که نه کسي را اذيت و نه تخريب کردند و مقام معظم رهبري نيز به خوبي در مورد مسايل گوناگون به تشريح ديدگاه‌هاي خود پرداختند.
وي با بيان اينکه "مقام معظم رهبري در اين جلسه بصورت جدي انتظارات خود را از کارگزاران نظام و اعضاي دولت مطرح کردند"، به بخش‌هايي از اين بيانات از جمله تاکيدات رهبري درباره موضوع اعتدال و نيز حمايت از دولت، افزود: به دليل حضور افراد ناوارد و غيرمتخصص در بدنه دولت در طول هشت سال گذشته، موتور حرکت دولت لَخت و کُند شده است.
اين فعال سياسي اصولگرا ادامه داد: اين مسأله موجب مي‌شود که مسئوليت دولت آقاي روحاني سنگين‌تر شود، چراکه به حرکت درآوردن اين موتور نسبت به گذشت سخت‌تر شده و براي رفع مشکلات عزم جدي نياز است و البته آقاي روحاني به اين مسأله واقف است.
نواب با بيان اينکه "مقام معظم رهبري در طول اين سخنراني مطالبات خود از کارگزاران نظام را بصورت صريح مطرح کردند"، گفت: اکنون وقت اين است که مسئولان به صورت جدي‌تر در راستاي تحقق اين مطالبات حرکت کنند و از مردم نيز براي تحقق اين امور کمک بگيرند.
اين استاد حوزه همچنين با اشاره به اينکه "دولت طرح‌هاي خوبي براي حل مشکلات مردم دارد"، تاکيد کرد: مردم بايد همچنان به دولت اميدوار باشند و براي تحقق اين طرح‌ها به دولت کمک کنند.
وي با اشاره به تاکيد رهبري بر اينکه نقد دولت نبايد در راستاي مچ‌گيري و تخريب باشد، گفت: افرادي که پيش از اين چوب لاي چرخ دولت مي‌گذاشتند با توجه به فرمايشات صريح مقام معظم رهبري بايد از چنين اقداماتي دست بردارند و اگر نقد و انتقادي دارند آن را بصورت سازنده و نه با هدف مچ‌گيري و تخريب دولت بيان کنند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |