کد خبر: 10308
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳

معوقات بانکی ۹۳ هزار میلیارد تومان شد

معوقات بانکی ۹۳ هزار میلیارد تومان شد

عضو هیات عامل بانک مرکزی؛

معوقات بانکی 93 هزار میلیارد تومان شد

عضو هیات عامل بانک مرکزی با تاکید براینکه حجم معوقات بانکی 93 هزار میلیارد تومان برآورد می شود، گفت: در حال حاضر مطالبات از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و مشاهده می‌کنیم که مطالبات رو به افزایش است. بهمن مسگر‌ها، معاون اداری و مالی بانک مرکزی در جمع مدیران موفق شعب بانک‌ها با اشاره به وضعیت بانکداری در گذشته عنوان کرد:‌ در سال‌های نه چندان دور تمامی کار‌ها به صورت دستی انجام می‌شد. مردم به سمت بانک‌ها هجوم می‌آوردند و همه روزه ما شاهد صف‌های طویل برای دریافت خدمات بانکی بودیم. همه بانک‌ها ، دولتی و دستورالعمل‌ها، یکسان بود. در این شرایط، کنترل هم راحت‌تر انجام می‌شد و منابع و مصارف با یکدیگر همخوانی داشت. اما با توجه به نیاز‌های جدید بانک‌های خصوصی پدید آمدند. این بانک‌ها از روش‌های جدید الکترونیکی استفاده می‌کردند و این امر ، کاهش میزان مراجعه حضوری افراد  به بانکها را به ارمغان آورد.

وی در ادامه افزود: فناوری‌های ارتباطی نقش فزاینده‌ای در بانکداری داشته‌اند. با استفاده از این فناوری‌ها نیاز به حضور فیزیکی افراد کم شد. در سال‌های گذشته انرژی زیادی از بانک‌ها صرف دریافت فیش‌های آب و برق می‌شد. اما امروز شرایط  تغییر کرده است. چک‌هایی که 20 روز طول می‌کشید از شهرستان به تهران برسد، یکروزه انجام می‌شود. در این شرایط، شکل رقابت عوض شده و بانک‌ها به سراغ مسائلی از جمله تکریم ارباب رجوع رفته و تلاش نموده اند تارفتار خود را با مشتریان اصلاح و بهبود بخشند. مسگر‌ها ایجاد رقابت سالم در بانکداری را با اهمیت عنوان و اظهار داشت: با  آغاز به کار بانک‌های خصوصی و در پی آن برخی موسسه‌های مالی، مسابقه‌ای برای جذب بیشتر منابع شروع شد که این فرآیند، افزایش مطالبات را به دنبال داشت و حجم آن هم حدود 93 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی افزود:  ذره بین می‌خواهیم تا بر مدیریت ریسک پذیری تمرکز کنیم. چطور می‌شود شعبه‌ای منابعش کمتر از مصارفش می‌شود؟ بانکی 110 تا 120 درصد منابع مصارف دارد و نزدیک به 30 درصد منابع و مصارف جزو مطالبات است. مسگر‌ها با اشاره به نقش و اهمیت حاکمیت انضباط در بانک‌ها عنوان داشت: یکی دیگر از ابزار‌های مورد نیاز مدیر خط‌کش برای دقت است. خط‌کش برای اندازه‌گیری و دقت در انضباط. سیستم بانکی نمی‌تواند سیستم بی انضباطی باشد. معاون اداری- مالی بانک مرکزی دلیل  اعتماد مردم به بانکها را صداقت، درستی و انضباط عنوان کرد و افزود: نظام بانکی در شرایطی قرار دارد که کوچکترین اشتباه در آن به چشم می‌آید و ممکن است خسارات زیادی را در پی داشته باشد. لباس کارمندان بانک سفید است. با کمترین اصطکاک به جایی، آلودگی را نشان می‌دهد. مدیران باید انضباط را در سرتاسر محیط خود از کارمندان گرفته تا منابع و مصارف رعایت کنند.

وی با برشمردن نقش مطالبات در کاهش سودآوری و گردش پول در بانک‌ها تصریح کرد: در گذشته مدیران شعب تا وصول کامل مطالبات جابجا نمی‌شدند. اما در حال حاضر مطالبات از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و مشاهده می‌کنیم که مطالبات رو به افزایش است. مطالبات کاهش سود و گردش پول را ایجاد می‌کند. مسگر‌ها تصریح کرد: رئیس موفق باید پاک‌کن داشته باشد. پاک‌کن برای پاک کردن اشتباهاتی که گذشتگان و خودمان انجام دادیم. اگر بد تسهیلات اعطا کردیم، اگر بد تصمیم گرفتیم یا بانک را با ریسک‌های بالا مواجه کردیم، این‌ها از مواردی است که باید پاک کنیم و دوباره درست بنویسیم. مدیر باید با تجربه گرفتن از اشتباهات قبلی، کار را به شکل صحیح انجام دهد و به رویه‌های غلط گذشته ادامه ندهد. این مسائل را به مدیران جوان نیز باید منتقل کرد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.