کد خبر: 6145
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۳

مصالح ملی نباید فدای رقابت های بیهوده استانی شود

مصالح ملی نباید فدای رقابت های بیهوده استانی شود

‏۷ میلیون نفر از ساکنین روستاهای کشور از نظر تامین آب، وضعیت متعادل ندارند

گروه امورزیربنایی: وزیر نیرو گفت: متاسفانه در زمینه مدیریت منابع آب طی سال های گذشته یک مسابقه خطرناک صورت گرفته که این امر به ضرر منافع ملی است لذا باید تلاش کنیم تا مصالح ملی فدای رقابت های بیهوده استانی نشود‎.
‎حمید چیت چیان روز شنبه در همایش مدیران ارشد وزارت نیرو، محدودیت منابع آب و آلودگی آب، تامین برق با کیفیت و مطمئن برای جامعه و ایجاد توازن و تعادل بین درآمدهای هزینه صنعت آب و برق را از مهم ترین محورهای اصلی مورد بررسی در این همایش عنوان کرد‎.
‎وی ادامه داد: در دومین جلسه هیات وزیران که در دولت یازدهم تشکیل شد وزارت نیرو گزارشی را در زمینه آب تهیه کرد و در حال حاضر آب در کانون اصلی توجه دولت قرار دارد به طوری که تاکنون هشت جلسه شورای عالی آب در این زمینه تشکیل شده است‎.
‎وزیر نیرو اظهار داشت: با قرارگرفتن آب در کانون توجه از سوی دولت شورای آبریز سد کرخه نیز تشکیل خواهد شد و برنامه های مدیریت حوزه آبریز فلات مرکزی، دریاچه ارومیه و خوزستان نیز تشکیل شده است‎.
‎وی خاطرنشان کرد: در زمینه مجتمع های آبرسانی روستایی در حال حاضر ۷ میلیون نفر از ساکنین روستاهای کشور از نظر تامین آب، وضعیت متعادل ندارند و در برخی فصول سال منابع آبی آنها خشک است و ناچاریم با تانکر به آنها آبرسانی نماییم‎.
‎وزیر نیرو با بیان اینکه آبرسانی به ۶ هزار و ۴۰۰ روستا اکنون با تانکر صورت می گیرد، گفت: وزارت نیرو آمادگی دارد طی سه سال این مشکل را مرتفع کند و در حال حاضر نیز شرکت آب و فاضلاب با مشارکت بخش خصوصی ظرفیت های قابل توجهی را در این بخش فراهم کرده است‎.
‎چیت چیان افزود: اتمام طرح های نیمه کاره از دیگر طرح های این وزارتخانه است که می تواند ۴ میلیارد مترمکعب آب جدید را استحصال نماید‎.
‎وی در زمینه شبکه های آبیاری و زهکشی، اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته ۱٫۲ میلیون هکتار شبکه اعم از اصلی و روستایی احداث خواهد شد که باید ۸٫۵ میلیارد دلار فاینانس به آن تعلق گیرد که اقدامات لازم در این زمینه صورت گرفته و هنوز منتظر نظر بانک مرکزی هستیم‎.
‎وزیر نیرو گفت: تولید همزمان آب و برق در سواحل نیز از دیگر طرح های این وزارتخانه است تا سالانه از طریق سواحل جنوب یک میلیارد مترمکعب آب شیرین دریا را برای مصارف شرب و کشت های صنعتی در اختیار مردم قرار دهیم‎.
‎چیت چیان در زمینه واگذاری اجرای طرح های آب و فاضلاب شهری به بخش خصوصی نیز گفت: در این زمینه موفقیت های خوبی حاصل و طی سال گذشته سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان قرارداد با بخش خصوصی منعقد شده و ۷ هزار میلیارد تومان پروژه نیز آماده عقد قرارداد است‎.
‎وزیر نیرو در بخش برق نیز اظهار داشت: در زمان آغاز به کار دولت یازدهم سه هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه در دست احداث بود در حالی که سالانه نیازمند ۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور هستیم‎.
‎قیمت هر مترمکعب آب شرب هزار تومان ‏
وزیر نیرو در خصوص تنگناهای اقتصادی صنعت آب و برق نیز گفت: در بخش آب قیمت تمام شده هر مترمکعب آب شرب هزار تومان است در حالی که به ازای هر مترمکعب مصرف از مصرف کنندگان ۳۰۰ تومان در شهرها و ۱۰۰ تومان در روستاها دریافت می شود که این امر حاکی از وجود فاصله عمیق در هزینه های این بخش است‎.
‎چیت چیان گفت: قیمت هر کیلووات ساعت برق نیز بدون احتساب قیمت سوخت برای این وزارتخانه ۸۵ تومان تمام می شود در حالی که از مصرف کننده به ازای هر کیلووات ساعت ۳۹۲ ریال دریافت می گردد‎.