مدیرعامل منطقه آزاد قشم از مراحل پیشرفت و برداشت مزارع پرورش میگوی جزیره بازدید کرد: جزیره قشم؛ قطب پرورش میگو در کشور

0
۱۴۵ بازدید

جزیره قشم؛ قطب پرورش میگو در کشورهمزمان با فصل برداشت محصول از مزارع میگوی جزیره قشم، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از دو مجموعه پدیده صدف و عظیم ساحل قشم فعال در زمینه تولید میگو و همچنین شرکت تک هلال قشم مجتمع فرآوری و بسته‌بندی محصولات شیلاتی بازدید کرد.

جزیره قشم؛ قطب پرورش میگو در کشورهمزمان با فصل برداشت محصول از مزارع میگوی جزیره قشم، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از دو مجموعه پدیده صدف و عظیم ساحل قشم فعال در زمینه تولید میگو و همچنین شرکت تک هلال قشم مجتمع فرآوری و بسته‌بندی محصولات شیلاتی بازدید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در این دیدارها با تاکید بر اهمیت سرمایه‌گذاری و تکمیل چرخه ارزش افزوده با نگاه صادراتی در واحدهای تولید و پرورش میگو، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته موضوع اشتراک‌گذاری دانش روز حوزه پرورش آبزیان به ویژه میگو، برندسازی و توسعه صنعت شیلات در جزیره آغاز شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم همچنین در حاشیه برنامه بازدیدهای خود از مزارع پرورش میگو بیان کرد: صنعت پرورش میگو یک ظرفیت مهم برای حرکت در مسیر توسعه متوازن و پایدار در قشم است که با توجه به موقعیت مناسب و استراتژیک این جزیره، بسترهای لازم جهت رشد این صنعت برای تولید محصولات با قابلیت صادرات فراهم شده است.

براساس این گزارش رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به همراه برخی از مدیران این سازمان در نخستین بخش از بازدیدهای روز شنبه (اول آذرماه) از مراحل برداشت میگو در مزرعه «پدیده صدف قشم» دیدن کرد و در جریان مراحل آن قرار گرفت. سایت پرورش میگو شرکت پدیده صدف قشم در زمینی به مساحت ۲۰۳هکتار در روستای نقاشه جزیره قشم مشغول فعالیت است. این مزرعه پرورش میگو در حال حاضر با زیر کشت داشتن ۳۰هکتار برای ۲۲نفر فرصت شغلی به صورت مستقیم و همچنین بیش از ۲۵نفر اشتغال غیرمستقیم و فصلی ایجاد کرده است و با اتمام مراحل توسعه‌ای ۱۲۰نفر در آن اشتغال خواهند داشت. همچنین مطابق پیش‌بینی‌ها تا پایان آذرماه سال جاری ۱۰۰تن میگو از سطح زیرکشت این مزرعه برداشت شود.

بازدید از مراحل برداشت میگوی تولید شده و پرورش پیدا کرده در مزرعه متعلق به شرکت «عظیم ساحل قشم» مرحله دیگری از بازدیدهای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و هیات همراه بود.

مزرعه پرورش میگو عظیم ساحل قشم در زمینی به وسعت ۸۴هکتار احداث شده است و در حال حاضر ۳۰هکتار را در زیرکشت برده است. این مجموعه پرورش میگو نیز پس از اتمام فاز دوم آن ۶۰استخر پرورش میگو را به بهره‌برداری خواهد رساند و از این طریق برای ۳۰نفر نیروی بومی اشتغال ایجاد خواهد شد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا پایان آذرماه ۴۵تن میگو از سطح زیرکشت این مزرعه مورد برداشت قرار گیرد.

همچنین در جریان بازدیدهای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، نمایندگان دو شرکت «اتحاد مهر کانی» و «تعاونی دشت کنار سیاه» نیز به ارائه گزارشی از وضعیت تولید و برداشت محصول خود ارائه دادند.

مومنی و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از بازدیدهای روز شنبه خود، از مجموعه تولیدی «تک هلال قشم» واقع در محدوده روستای سلخ بازدید کردند و در جریان مراحل اجرایی و فرآیند فرآوری و بسته‌بندی محصولات شیلاتی قرار گرفت. شرکت تک هلال قشم در حوزه فرآوری و بسته‌بندی محصولات شیلات جهت عرضه محصولات به سرزمین اصلی و همچنین صادرات به سایر کشورها فعالیت می‌کند. این شرکت فعالیت خود را از سال‌۱۳۹۰ آغاز کرده و تاکنون موفق به ایجاد برای بیش از ۵۰تن از نیروهای کار بومی شده است.

مطابق برنامه‌ریزی بلندمدت صورت گرفته توسط منطقه آزاد قشم، توسعه مزارع میگو با هدف افزایش تولید در حوزه شیلات، حرکت در راستای تامین امنیت غذایی کشور و همچنین اشتغال‌زایی پایدار برای جامعه محلی در دستورکار قرار گرفته است. همچنین با تکمیل چرخه تولید و صادرات محصولات شیلاتی شاهد ارزآوری بیشتر برای کشور و بهبود شرایط زندگی ساکنین جزیره قشم خواهیم بود.

گفتنی است، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و برخی از مدیران این سازمان در ادامه برنامه بازدیدهای روز شنبه خود، از محل جاده میان روستاهای سهیلی و نقاشه، خانه بوم‌گردی هفت‌رنگو، فروشگاه و کارگاه تولید صنایع دستی و همچنین محل پیش‌بینی شده جهت احداث و راه‌اندازی اسکله پدل‌برد و قایق‌های پارویی در محدوده روستای هفت‌رنگو بازدید کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=121057

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید