کد خبر: 12090
تاریخ انتشار: ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
گروه : زندگی

مدیرعامل ستاد دیه کشور: هنوز هم مهریه بیشترین زندانی را دارد

مدیرعامل ستاد دیه کشور:  هنوز هم مهریه بیشترین زندانی را دارد

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه،مدیرعامل ستاد دیه کشور از آزادی ۸ هزار و ۴۹۸ نفری مددجویان غیرعمد در سال ۹۳خبر داد و گفت: در حال حاضر متاسفانه بدلیل عدم اعمال اقدامات پیشگیرانه به صورت آینه‌وار، موجودی زندان‌های کشور با کمی تفاوت تعداد ۷ هزار و ۷۷۳ نفری این زندانیان را نشان می‌دهد.

سید اسدالله جولایی مجموع بدهی زندانیان نیازمند آزاد شده در سال ۹۳ را معادل مبلغ ۷۲۵ میلیارد و ۹۸ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: از کل این بدهی با همکاری اولیاءدم، شکات شریف و طلبکاران در فرآیند آزادی حدود ۴۲ درصد اخذ گذشت رضایتمندانه داشتیم.

او نقدینگی خود این محکومان را کمتر از ۳۲ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با کمک شعب ستادهای دیه استانی و همکاری خوب مددکاران زندانها برای آزادی این هشت هزار و ۴۹۸ زندانی موفق به تخفیف مبلغی در حدود ۳۰۲ میلیارد تومان بودیم.

مدیرعامل ستاددیه کشور به ترتیب فارس (با مبلغ ۵۸ میلیارد ریال)، خراسان رضوی (۲۰ میلیارد ریال) و تهران (با گذشت ۱۹ میلیاردی) را موفق‌ترین استان‌ها در گذشت اعلام کرد و گفت: جالب است استانهایی چون کرمان، مرکزی، خراسان جنوبی بیش از نیمی از مبلغ کل بدهی را از سوی شاکیان خصوصی پرونده‌ها رضایتمندانه اخذ کرده اند.

او عملکرد والدین را در تحکیم بنیان یک خانواده جدید موثرترین عامل عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در محکومیت‌های مالی شاهدیم تعدادی از جوانان بر اساس تعهدات نابجای خانواده‌ها بدون لحاظ توانایی مالی مهریه‌های نه سنگین و نه غیر معقول بلکه مهریه‌های بدون توجه به استطاعت مالی قبول کرده و در ادامه بر اساس همین دین واجب راهی زندان می‌شوند.

مدیرعامل ستاددیه کشور حبس بیش از ۱۵۰۰ جوان محکوم به مهریه را حذف سرمایه ارزشمند ملی دانست و اظهار کرد: بیشترین میزان اخذ گذشت رضایتمندانه شعب ستادهای دیه استانی مربوط به همین مددجویان آماده به کاری است که صرفا بر اساس چشم و هم چشمی محکوم به حبس شده یا می‌شوند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به وسعت استانی و ظرفیت مددجویان و همچنین موجودی متفاوت محکومان در سراسر کشور ادامه داد: در بین شعب استانی به ترتیب تهران (با ۸۴۹ آزادی)، اصفهان (با ۷۱۵ آزادی)، خراسان رضوی (با ۵۸۰ آزادی)، فارس (با ۵۶۵ آزادی) و نیز گیلان با ۴۸۳ مورد آزادی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند.

او کمترین آزادی ها را نیز به ترتیب مربوط به استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و یزد دانست و گفت: این آمار به منزله کم کاری ستادهای دیه استانی نبوده و دلایل مختلفی چون پایین بودن آمار موجودی زندانیان جرائم غیرعمد و غیرکلاهبرداری از عمده آنها می‌تواند باشد.

مدیرعامل ستاددیه کشور با اعلام اینکه استانهای اردبیل و گلستان و ایلام در سال ۹۳ تنها یک زندانی محکوم به پرداخت نفقه داشتند، گفت: سال گذشته در سطح زندان‌های دو استان‌ خوزستان و چهارمحال و بختیاری اصلا زندانی بدهکار مالی مربوط به نفقه حضور نداشت.

او در تشریح وضعیت استان‌های خاص گفت: در مقابل این آمار از جمعیت یک هزار و ۵۵۶ نفری زندانیان مهریه استان تهران با ۱۶۹ زندانی، اصفهان با ۱۶۳ محکوم و استان خراسان رضوی با مجموع ۱۴۶ مددجوی مهریه بیشترین آمار را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل ستاددیه کشور گفت: ۲ هزار ۵۵۹ محکوم مالی آزاد شده در سال گذشته که بیشتر بدلیل صدور چک بلامحل راهی حبس شده بودند، همچنان پیشتاز همه جرائم غیرعمد به شمار می‌روند.

او تهران را با ۴۴۷ زندانی مالی و سیستان و بلوچستان را با ۲۵ محکوم ناتوان از پرداخت بدهی به ترتیب بیشترین و کمترین استان‌های میزبان این قبیل مددجویان عنوان کرد.