کد خبر: 3720
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

محمدرضا کتابچی: مردم گرفتار در بحران اقتصادی؛ فرصت مطالعه ندارند

محمدرضا کتابچی: مردم گرفتار در بحران اقتصادی؛ فرصت مطالعه ندارند


ماليات ناشران و کتابفروشي‌ها و خريد کتاب وزارت ارشاد از ناشران دو موضوع اساسي است که دولت بايد براي حل آن پيشگام شود.
مدير انتشارات برهان گفت: در اين وضعيت اقتصادي و اجتماعي مردم گرفتار هستند و فرصت کافي براي مطالعه ندارند.
محمدرضا کتابچي در گفتگو با ايلنا؛ در باره وضعيت نشر و کتاب گفت: صنعت نشر و بازار کتاب اين روز‌ها اصلا وضعيت خوبي ندارد و کار براي ناشران بسيار دشوار شده و حتي بسياري از آن‌ها قصد خروج از اين صنف را دارند.
وي ادامه داد: هر سال در ماه مبارک رمضان کتاب‌هاي قرآن و مفاتيح فروش نسبتا خوبي داشت ولي امسال حتي فروش در اين حوزه هم بسيار ناچيز و قابل مقايسه با سال‌هاي قبل نيست که نشان مي‌دهد اوضاع بد اقتصادي در همه ابعاد در ايجاد اين وضعيت موثر بوده است.
وي با بيان اينکه راهکار اوليه خروج از اين وضعيت؛ همکاري و هماهنگي ناشران و وزارت ارشاد را مي‌طلبد؛ گفت: مسئله ماليات ناشران و کتابفروشي‌ها و خريد کتاب وزارت ارشاد از ناشران دو موضوع اساسي است که دولت بايد براي حل مقداري از مشکلات صنعت نشر به تنظيم درست آن اقدام کند.
کتابچي اضافه کرد: در خريد کتاب از ناشران توسط وزارت ارشاد هميشه گزينشي عمل مي‌شود که اين موضوع باعث مي‌شود نشرهايي که داراي رابطه‌هاي خوبي نيستند در اين وضعيت بيشتر متحمل ضرر شده و قدرت مقاوت در بازار نشر را نداشته باشند.
مدير نشر برهان در پايان گفت: کتاب دوجلدي "جامعه سالم" جديد‌ترين عنوان کتاب اين انتشارات است که به تازگي منتشر شده و در بازار کتاب در دسترس علاقمندان به کتاب قرار دارد.