جمعه 19 خرداد، 1402

کدخبر: 8682 16:06:04 1393-10-16
محجوب :  مجلس ملی شدن نفت را تعطیل نکند

محجوب : مجلس ملی شدن نفت را تعطیل نکند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
محجوب :  مجلس ملی شدن نفت را تعطیل نکند

محجوب : مجلس ملی شدن نفت را تعطیل نکند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: امروز در این مجلس می‌خواهند از ما مصوبه بگیرند که به قراردادهایی مانند دارسی ملحق شویم

علیرضا محجوب در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره اجازه به دو وزارتخانه برای حرکت به سمت برخی از قرارداد‌ها٬ گفت: منظورم سه نوع قرارداد بای‌بك، ترکی و BOT است که قراردادهای یک طرفه هستند و در آن‌ها در کل نفع خارجی مدنظر قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این نوع قرارداد‌ها به این صورت است که به طرف مقابل پیشنهاد استخراج چاه داده می‌شود و هزینه‌ها نیز از محل استخراج برداشته خواهد شد كه در این نوع قرارداد طرف مقابل هرکاری که بخواهد انجام می‌دهد. در اینجا راه سوء‌استفاده بسیار باز بوده و این عمل در واقع به نوعی شبیه فاینانس است.

محجوب افزود: در قرارداد BOT طرف متعهد به ساخت پالایشگاهی می‌شود و در مقابل محصول آن را به مدت ۱۰سال در اختیار می‌گیرد. این نوع قرارداد امروز فقط در موضوع جاده در دنیا مرسوم‌ است و در نیروگاه‌سازی و پالایشگاه سازی مرسوم نیست که در ایران سابقه این نوع قرارداد‌ها به دارسی و رویترز برمی گردد.

این نماینده مردم تهران در مجلس شواری اسلامی یادآور شد: این دو قرارداد در تاریخ ایران مدت‌دار هستند، و به طور مثال در قرارداد دارسی منعقد شده بود که به مدت شصت سال حق استفاده به طرف مقابل داده شود که در سال ۱۹۳۳در این قرارداد حق بهره برداری ایران از ۱۰شیلینگ به هجده شیلینگ تغییر یافت.

وی اضافه کرد: بنابراین این قرارداد در دولت ساعدی دوباره محل بحث قرار گرفت که الحاقیه به این قرارداد اضافه شد، که مجلس ایران‌ آن را تصویب نکرد و رای به لغو آن داد که این لغو همان ملی شدن صنعت نفت است.

دبیرکل خانه کاگر تصریح کرد: با توجه به این تاریخ، امروز در این مجلس می‌خواهند از ما مصوبه بگیرند که به قراردادهای مانند دارسی ملحق شویم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |