کد خبر: 6169
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

لاریجانی: ساختار آموزشی کشور متوازن با بازار کار نیست

لاریجانی:  ساختار آموزشی کشور متوازن با بازار کار نیست

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ساختار آموزشی و تحصیلات جوانان متوازن با بازار کار نیست، گفت: سیستم آموزشی کشور همه را به سوی دانشگاه ها رهنمون می کند اما بعد از فارغ التحصیلی آنها هیچ شغلی ندارند

.

به گزارش ایرنا، «علی لاریجانی» روز شنبه در نخستین نشست جوانان و قانونگذاری که در تالار شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: جایگاه جوانان برای ما بسیار ارزشمند است، ما باید اقدامات لازم را انجام دهیم تا کاستی هایی موجود برطرف شود.

وی بر ضرورت بهره مندی از نظرات جوانان در دستگاه ها تاکید کرد و یادآور شد: انقلاب اسلامی با حرکت جوانان شکل گرفت و آنان نقش اصلی در انقلاب داشتند، پس از انقلاب نیز اکثر مدیران جوان بودند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ولی پس از این دوران سازوکار روشنی برای حرکت جوانان در نظر گرفته نشد.

لاریجانی به فعالیت مجلس دانش آموزی در کشور اشاره کرد و گفت: می توان از تجربیات نمایندگان مجلس دانش آموزی استفاده کرد.

وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که در مجلس دانش آموزی حضور داشته اند، نمی دانند باید چگونه تجربیات خود را در اختیار دستگاه های مختلف کشور قرار دهند و این سوال مطرح می شود که آیا ما می توانیم مجلس جوانان را متشکل از نخبگان تشکیل دهیم.

رییس مجلس اظهارداشت: در این راستا باید بررسی های لازم انجام شود گاهی منظور از تشکیل مجلس جوانان این است که افرادی نخبه و جوان نظرات خود را به مراکز تصمیم گیری ارایه کنند که این مشکل قانونگذاری ندارد، ولی اگر بخواهیم تشکیلاتی در این راستا تشکیل دهیم باید به قانون اساسی رجوع کنیم.

لاریجانی یادآور شد: تشکیل مجلس جوانان ممکن است بار مالی داشته باشد از این رو نمی توان در این راستا طرحی ارایه کرد ولی دولت می تواند لایحه ای را به مجلس تقدیم کند.

وی افزود: نظر مشورتی این افراد مشکلی ندارد ولی این که نظرات آنها به صورت قانون مصوب شود باید از طریق قانون اساسی مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه از تشکیل دفتری برای جوانان در مرکز پژوهش های مجلس استقبال کرد و گفت: از نظر من تشکیل این دفتر مشکلی ندارد و تشکیل آن می تواند سکوی اولیه برای اقدامات بعدی جوانان باشد.

وی با یادآوری این که جوانان این دفتر باید به محتوای موضوعات مربوط به جوانان توجه کنند، اظهار داشت: ما همواره به ایجاد تشکیلات جوانان علاقه مند هستیم ولی بعد از ایجاد یک تشکیلات معلوم نیست چه اتفاقی رخ می دهد، اگر به محتوای موضوعات اهمیت دهیم موفق خواهیم بود برای مثال باید مشکلات جوانان و آینده مسایل کشور بپردازیم.

لاریجانی با بیان این که علاوه بر موضوع ایجاد تشکیلات برای جوانان باید به موضوع مربوط به محتوای جوانان نیز توجه دقیق شود و به موضوعات فوری و میان مدت آنان توجه شود.

وی بر ضرورت توجه به وضعیت اشتغال جوانان تاکید کرد و گفت: ما امروز با یک مشکل اساسی مواجه هستیم و آن این است که سیستم آموزش کلاسیک همه را به سوی دانشگاه رهنمون می کند و به دانشجویان مدرک می دهد ولی بعد از آن آنها هیچ شغلی ندارند.

وی یادآور شد: این جوانان ممکن است از لحاظ روانی نیز آسیب ببیند از این رو باید توازن آموزش ها با بازار کار را ایجاد کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ما هر ساله فارغ التحصیلانی از دانشگاه های دولتی، آزاد و پیام نور داریم ولی بعید است برای آنان بازار کاری فراهم شود.

لاریجانی افزود: یکی از دلایل این مشکل این است که در بسیاری از رشته ها نیروهای مازاد در تحصیل داریم برای مثال در رشته حسابداری230 هزار نفر ، رشته حقوق 170 هزار نفر ، مدیریت بازرگانی 70 هزار نفر، مدیریت دولتی 62 هزار نفر و روانشناسی 80 هزار دانشجوی مازاد در کشور وجود دارد.

وی با یادآوری این که ساختار تحصیلات متوازن با بازار کار نیست، گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع مطرح شد ، برخی ها گفتند علم فضیلت می آورد ولی ما می گوییم این حرف کامل نیست.