کد خبر: 6437
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳

قول مساعد دولت برای اجرای هرچه سریعتر مصوبه نرخ ۱۴۴۰ تومانی شیرخام

قول مساعد دولت برای اجرای هرچه سریعتر مصوبه نرخ ۱۴۴۰ تومانی شیرخام

رئیس انجمن صنفی گاوداران، از قول مساعد دولت برای

اجرای مصوبه نرخ 1440 تومانی شیر خام خبر داد و گفت: خوشبختانه دولت یازدهم نگاه مثبتی به حمایت از تولیدات کشاورزی از جمله شیر خام دارد که امیدواریم این مهم هرچه سریعتر اجرایی شود.

ایرنا: سیداحمد مقدسی افزود: در این راستا سه شنبه هفته گذشته با تشکیل نشستی با حضور معاون نظارت و برنامه ریزی ریاست جمهوری، رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کشور و انجمن صنفی دامداران، مقرر شد هرچه سریعتر مصوبات دولت اجرایی شود.
وی اظهار داشت: همچنین قرار است برای اجرایی شدن مصوبه ستاد تنظیم بازار شیرخام، شنبه هفته آینده(17 آبان ماه) جلسه ای با حضور معاون اجرایی رئیس جمهوری، وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، دبیر ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شود و این مهم به طور جدی مورد پیگیری قرار گیرد.
مقدسی گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام حداقل 1400 تومان است که براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار با اندکی سود نرخ آن 1440 تومان تعیین شده است.
وی اظهار داشت: متاسفانه از زمان اعلام نرخ مصوب 1440 تومانی برای هر کیلوگرم شیر خام از سوی ستاد تنظیم بازار، صنایع هر کیلوگرم شیر خام را با نرخی کمتر از 1200 تومان خریداری کرده اند که این امر سبب زیان تولیدکنندگان خرد شده است.
به گفته وی، با اجرایی نشدن نرخ مصوب شیرخام، در واقع تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم از این محصول بین 200 تا 240 تومان ضرر می دهند.
وی تصریح کرد: این در حالی است که دولت در سه مرحله یارانه ای را برای خرید شیرخام به صنایع اختصاص داده که تاکنون بخش عمده این مطالبات وصول نشده است.
وی درباره پرداخت یارانه به شیرخام، گفت: تولیدکنندگان شیر خام به هیچ عنوان با پرداخت یارانه به این بخش موافق نیستند زیرا یارانه با وقفه زمانی به دست تولیدکنندگان می رسد که این امر برای دولت نیز بار مالی به همراه دارد.
رئیس انجمن صنفی گاوداران افزود: اجرای این مصوبه، نه تنها به نفع تولیدکنندگان شیرخام بلکه به نفع دولت نیز خواهد بود چرا که بار مالی دولت نیز کاهش می یابد.
مقدسی با بیان اینکه ما به دنبال آزادسازی نرخ برخی تولیدات کشاورزی نیستیم، گفت: محصولات کشاورزی فسادپذیر هستند بنابراین به هیچ عنوان به دنبال رهاسازی از سوی دولت نیستیم بلکه انتظار داریم دولت با حمایت خود در آزاد سازی قیمت تولیدات کشاورزی به ما کمک کند.
وی اضافه کرد: در صورتی که صنایع لبنی، شیر خام را از تولیدکنندگان خریداری نکنند باید تولیدکننده این محصول را دور بریزد، بنابراین در تمام کشورهای دنیا مرسوم است که نرخ تولیدات کشاورزی براساس قیمت تمام شده با سود متعارف برای تولیدکنندگان تعیین شود و صنایع نیز مکلف به اجرای آن هستند.
مقدسی درباره افزایش مجدد فرآورده های لبنی در بازار اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: به طور حتم با افزایش نرخ شیرخام قیمت تمام شده فرآورده های لبنی نیز برای مصرف کنندگان افزایش می یابد و این امری اجتناب ناپذیر است اما برای ثبات مصرف این محصول در جامعه انتظار می رود دولت از این صنعت بیش از پیش حمایت کند.
وی با اشاره به اینکه نهاده های دامی 72 درصد هزینه های تولید شیرخام را به خود اختصاص داده اند، افزود: هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام با احتساب قیمت نهاده های دامی، دستمزد کارگری، دارو و واکسن، استهلاک ماشین آلات، انرژی، سوخت و حمل و نقل1400 تومان است که با سود 4 درصدی از سوی دولت 1440 تومان تعیین و مصوب شده است.
رئیس انجمن صنفی گاوداران، خواستار اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار شیرخام و پرداخت مطالبات دامداران از دولت شد.