عوامل بنیادین بی نهایت تاثیرگذار روی قیمت نفت

0
۱۳۲ بازدید

تحلیلگران برآورد کرده اند که سوئیچ از گاز طبیعی به نفت برای تولید برق می تواند تقاضای جهانی برای نفت را بین ۲۵۰ تا ۷۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش  124درصدی و ۹۷سنت افزایش داشت و به قیمت۷۹دلار و ۲۸سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش ۸ صدم درصدی وبا ۶سنت کاهش به ۷۳ دلارو۶۰سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی برای نخستین بار در چهار روز گذشته کاهش یافت.

کِرِگ ارلام، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: نیروی صعودی زیادی در پس صعود قیمت نفت وجود دارد و عوامل بنیادین بی نهایت مساعد هستند. شاید مشاهده این که قیمت‌های نفت تا پایان امسال سه رقمی شوند، تعجب آور نباشد.

قیمت‌های برق در هفته های اخیر به رکورد بالایی صعود کرده که ناشی از کمبود انرژی در آسیا، اروپا و آمریکا بوده است. افزایش قیمت گاز طبیعی هم تولیدکنندگان نیرو را تشویق کرده است این سوخت پاک‌تر را رها کرده و به استفاده از نفت کوره روی بیاورند.

تحلیلگران برآورد کرده اند که سوئیچ از گاز طبیعی به نفت برای تولید برق می تواند تقاضای جهانی برای نفت را بین ۲۵۰ تا ۷۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

در چین که اکثر مناطق صنعتی بزرگ با کمبود برق دست و پنجه نرم می کنند، معاملات زغال سنگ حرارتی روز سه شنبه دوباره رو به رشد گذاشته و قیمت آن بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است. دولت اعلام کرده است بازار برق حرارتی کشور را به طور کامل آزاد کند.

قیمت‌های بالاتر انرژی هم به فشارهای تورمی در اقتصادهای در حال احیا افزوده است. آمار نشان داد تورم عمده فروشی ژاپن در سپتامبر به بالاترین حد در ۱۳ سال اخیر صعود کرد.

قطر که بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان است، روز دوشنبه به مشتریانش اعلام کرد نمی تواند در خصوص افزایش قیمت‌های انرژی کمکی کرده و عرضه این سوخت را افزایش بیشتری دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=157503

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here