کد خبر: 12344
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

طرح جدید نمی تواند نقدینگی را به سمت تولید سوق دهد

طرح جدید نمی تواند نقدینگی را به سمت تولید سوق دهد

گلایه کرباسیان از نرخ های تازه سود

معاون وزیر صنعت از ورود ۲۰هزار میلیارد تومان سرمایه بخش غیردولتی به معدن و صنایع معدنی خبرداد و گفت: به نظر نمی‌رسد نرخ جدید سود بانکی، نقدینگی را از مردم به بانک و از سیستم بانکی به تولید روانه کند.

مهدی کرباسیان در گفتگو با مهر در خصوص کاهش نرخ سود بانکی و تبعات آن بر معادن و صنایع معدنی گفت: واقعیت این است که نرخ سود بالا موجب می شود واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری‌ها لطمه ببینند؛ چراکه نرخ سود بالا موجب می شود واحد تولیدی قیمت تمام‌شده خود را افزایش داده و بازار داخلی و خارجی را از دست بدهند و در نهایت، در قابت ببازن.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: افزایش قیمت موجب می‌شود که واحدهای تولیدی به نقدینگی بیشتری نیاز داشته باشند و همین امر، به تولید لطمه می‌زند؛ به همین دلیل، کاهش نرخ سود در نهایت به نفع تولید، سرمایه‌گذاری و توسعه کشور است. در حوزه صنایع معدنی با توجه به اینکه میزان نیاز نقدینگی بالا است، نرخ سود بانکی موجب می‌شود که در نهایت فشار بیشتری بر بخش تولید صنایع معدنی وارد می‌شود؛ لذا کاهش نرخ سود بانکی اگرچه مثبت است؛ اما باید پذیرفت وقتی نرخ تورم زیر ۱۶درصد است، نرخ سود بالا موجب می شود که وجوه نقدی به سمت سپرده و روش‌های دیگری برود که به تولید ختم نمی‌شود.

وی تصریح کرد: باید حواسمان باشد که اگر نرخ سود سپرده از نرخ تورم پایین‌تر باشد، لطمه ای است که به منابع مردم می‌خورد و این نیز از نظر عدالت کار خوبی نیست؛ همانطور که در سال‌های گذشته بعضا می‌شود که وجوه در اختیار مردم به سیستم بانکی نمی‌رود که به چرخش درآید؛ بنابراین اگرچه اعلام نرخ سود ۲۰درصدی مثبت است ولی باید پذیرفت که میزان سود سپرده‌های قانونی که کاهش یافته باید عددی باشد که نقدینگی را در بانکها بیشتر کند؛ در حالیکه به نظر نمی‌رسد که این تصمیم نقدینگی زیادی را به بخش تولید هدایت کند.