طراح و فعال صنایع دستی ایران مطرح کرد: همکاری هنرمندان ایران و هند رنسانس دیگر در صنایع دستی جهان

0
۱۸۶ بازدید

ایران و هند نه به عنوان دو کشور که به عنوان دو تمدن کهن قرابت ها و مشترکات زیادی دارند که می توانند به عنوان ریشه و اساس همکاری و هم افزایی دولت و مردم دو کشور بالاخص در حوزه های اقتصادی چون صنایع دستی و صنعت گردشگری مورد توجه قرارگیرند.

ایران و هند نه به عنوان دو کشور که به عنوان دو تمدن کهن قرابت ها و مشترکات زیادی دارند که می توانند به عنوان ریشه و اساس همکاری و هم افزایی دولت و مردم دو کشور بالاخص در حوزه های اقتصادی چون صنایع دستی و صنعت گردشگری مورد توجه قرارگیرند.
احسان محمدی در گفتگو با جهان اقتصاد، طراح و فعال حوزه صنایع دستی با بیان این مطلب افزود: مستندات تاریخی پیوند دو تمدن ایران و هند را بین ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح اعلام می کنند و محور آن را روابط فرهنگی و زبانی می دانند.
وی با بیان اینکه ترجمه کتاب هندی در ایران یا بالعکس مانند کتاب کلیله و دمنه از نشانه های قرابت فرهنگی و ادبی دو کشور از دیرباز است، تصریح کرد: آرامگاه تاج محل که به دستور پنجمین امپراطور گورکانی برای همسر ایرانیش با همکاری ۲۰ هزار هنرمند ایرانی و هندی و رهبری معماری ایرانی ساخته و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا محسوب می شود، سمبل عشق و نمادی از در هم آمیختگی هنر و فرهنگ ایران و هند است.
محمدی ادامه داد: قرابت فرهنگی و ادبی دو کشور توانست در دیگر حوزه ها نیز اثرگذاری خود را نشان دهد که شاید بتوان مدعی شد صنایع دستی امروز دو کشور که در در ۵ قاره طرفداران زیادی دارد، میراث ارزشمندی از تعامل دو فرهنگ و تمدن کهن و غنی جهان است.
وی با اشاره به شباهت های زیادی که در صنایع دستی دو کشور وجود دارد، توضیح داد: در بررسی صنایع دستی چوبی، جواهرات، پارچه بافی و منسوجات هندی مانند پارچه و لباس های متنوع ابریشمی و زر بافت، شال کشمیر می توان شباهت های زیادی از آثار ایرانی و ایران باستان را جستجو کرد.
این طراح صنایع دستی افزود: قالیبافی، حصیربافی، خاتم کاری و مینا کاری نیز از صنایع دستی هستند که هنرمندان دو کشور هندوستان و ایران در خلق این آثار شهره بوده و شباهت آنچه خلق می کنند به اندازه ای است که سخت بتوان مشخص کرد که این هنرها برای اولین بار در کدام یک از این دو کشور متولد شده است.
محمدی در پایان با اشاره به اقبال بالایی که دست ساخته های هنرمندان دو کشور در بازارهای جهانی دارد، این مهم را فرصتی ارزشمند برای دو کشور دانست و گفت: با توجه به نقاط مشترک تاریخی و فرهنگی همکاری و مشارکت هنرمندان و سازندگان صنایع دستی ایران و هند به منظور طراحی و تولید صنایع دستی مشترک و خاص می تواند آغاز کننده دوره جدیدی از ارتباط فرهنگی و هنری دو کشور در خلق آثار ارزشمند و رنسانسی در صنایع دستی و هنری عصر جدید باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=122394

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید