کد خبر: 539
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳
گروه : یادداشت

صندوق زمین و ساختمان ؛ راهی برای دفاع از منافع طبقه متوسط

صندوق زمین و ساختمان ؛ راهی برای دفاع از منافع طبقه متوسط

ناصر ذاکری
طی چند دهه گذشته، تاخت و تاز تورم در اقتصاد ما موجب شده از یک سو قدرت خرید اقشار کم درآمد به شدت کاهش یابد، و از سوی دیگر با افزایش سرسام آور قیمت املاک و مستغلات بویژه در شهرهای بزرگ، فشار مضاعفی به این گروه برای تأمین اجاره مسکن وارد آمده است.
در این سال ها و در شرایطی که اقتصاد کشور معمولاً در وضعیت رکودی به سر برده و فرصت های سرمایه گذاری مولد محدود و محدودتر می شد، تجارت املاک و مستغلات به عنوان گزینه ای مطلوب و معقول برای صاحبان سرمایه و دارایی نقدی جلوه کرد. در نتیجه هجوم نقدینگی به این میدان از یک سو بر شدت و سرعت افزایش قیمت املاک افزود و از سوی دیگر، اطمینان از آینده بازار املاک در سایه سیاست های اقتصادی حاکم، بر مطلوبیت و جذابیت این شیوه سرمایه گذاری افزود.
به این ترتیب، رشد قیمت املاک تأمین مسکن را به صورت آرزویی دور و دراز برای اقشار کم درآمد درآورد؛ به طوری که اگر سه دهه پیش قیمت یک آپارتمان صد برابر حداقل دستمزد ماهانه همان سال بود، این رقم بعدها به دویست، سیصد و حتی پانصد برابر رسید.
اما اتفاقی که طی این سالیان افتاد، دشواری بسیار بیشتری نسبت به کاهش قدرت خرید دستمزدهای ثابت برای گروه کم درآمدها ایجاد کرد. طی این سال ها صاحبان دارایی های نقدی در صورت برخورداری از منابع مالی مکفی می توانستند در بازار املاک که گویی تنها فرصت قابل ذکر سرمایه گذاری و حفظ ارزش پس اندازها بود، سرمایه گذاری کنند. اما برای فردی که تمام پس انداز نقدی او حداکثر معادل قیمت ده مترمربع مسکن می شد، چنین فرصت و موقعیتی وجود نداشت.
برنامه هایی که از طرف سازمان های ذیربط برای حل مشکل مسکن و یا حداقل کاهش و کم رنگ تر کردن آن تدوین و اجرا شد، در بهترین شرایط فقط توانست بهبودی جزئی در شرایط ایجاد کند. به بیان دیگر، اقشار کم درآمد برای سالیان متمادی که اقتصاد کشور درگیر تلاطم جدی بوده، بدون حمایت کافی رها شدند.
نهادهای مسؤول می توانستند بازار مسکن را در مسیری هدایت کنند که خانوارهای فاقد مسکن به جای پرداخت اجاره ماهانه، اقساط وام بانکی بپردازند و با گذشت زمان و به تدریج خانه دار شوند. همچنین می توانستند مقدمات خرید تدریجی مسکن را در قالب برنامه هایی از نوع خرید متری مسکن فراهم کنند تا اقشار کم درآمد از افزایش قیمت تدریجی مسکن کمتر متضرر شوند. اما هیچ کدام از این گونه طرح ها با جدیت اجرا نشد. گویی اراده ای برای حل این معضل وجود نداشت.
برنامه دولت نهم که با عنوان مسکن مهر معرفی شد، هرچند اشاره درستی به ضرورت حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده واحدهای مسکونی داشت، اما عملاً در مسیری پیش رفت که برخلاف اهداف اعلام شده از طرف مسؤولان وقت، کمکی به حل مشکل نکرد و در عین مشکی بر مشکلات این بخش افزود.
در بین مجموعه برنامه هایی که با هدف کمک به خانه دار شدن اقشار کم درآمد و صاحبان پس اندازهای خرد تدوین و اجرا شدند، تشکیل صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان به دلایل عدیده از سایر برنامه ها متمایز است. در این شیوه، با توجه به قدرت خرید محدود و پس انداز کم اقشار کم درآمد، روش کار به گونه ای طراحی شده است که این افراد بتوانند با همان قدرت خرید کم وارد بازار بشوند و با حفظ ارزش پس اندازشان در طول زمان از افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن متضرر نشوند و حتی بردی متناسب با میزان دارایی نقدی شان نیز داشته باشند.
در این طرح ، ایراداتی که طرح پیش خرید مسکن داشت، تا حدی برطرف شده است. در شیوه پیش خرید، خریدار باید در موعد مقرر مبالغ معینی را بپردازد که ممکن است برای فرد متقاضی مقدور نباشد. از سوی دیگر، ممکن است فروشنده در انجام تعهدات خود کوتاهی کند و خریداران امیدوار متضرر شوند. از این رو مقامات مسؤول همواره به خریداران توصیه می کردند فقط از انبوه سازان مورد تأیید مراجع ذیصلاح خرید کنند.
تأسیس صندوق همه این ایرادات را رفع می کند. زیرا منابع مالی گردآوری شده تحت نظارت دقیق قرار دارد و فروشنده یا سازنده نمی تواند از زیر بار تعهدات خود شانه خالی کند. از سوی دیگر خریدار ملزم به پرداخت مبلغ خاص نیست و با هر میزان نقدینگی می تواند وارد میدان شود و مشارکت کند.
هرچند اعلام برنامه و راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان با استقبال پرشور صاحبان املاک و سازندگان مواجه نشده، با این حال می توان گفت این طرح با در نظر گرفتن جمیع جهات طرح خوبی است و می تواند دلمشغولی ها و نگرانی های همه بازیگران صحنه، اعم از مالکان زمین، پیمانکاران، سرمایه گذاران و خریداران بالقوه را رفع کند.
با این حال دو ایراد اساسی به این طرح می توان گرفت:
۱ – این طرح با این پیش فرض تدوین شده که افزایش قیمت زمین و مسکن غیرقابل پیشگیری است و اساساً نمی توان و نباید در باب مقابله با آن کاری کرد. فقط باید این وضع را پذیرفت و تلاش کرد که مضرات آن کاهش یابد! به بیان دیگر متولیان امر با انفعالی ترین شکل ممکن به موضوع توجه کرده اند، و به جای این که با تدوین سیاست های مدبرانه مانع افزایش بیرویه قیمت زمین که ناشی از معاملات سفته بازانه است، بشوند، فقط به فکر مهار پس لرزه های این معاملات هستند.
۲ – این طرح اگر درست و با نظارت اجرا شود، می تواند مانع از ذوب شدن و از بین رفتن سریع پس اندازهای کوچک افراد کم درآمد بشود که با منابع اندک خود امکان پیش خرید مسکن یا سرمایه گذاری با هدف حفظ ارزش پولشان را در شرایط تورمی ندارند. تا این جای قضیه درست است و باید از طراحان این برنامه تقدیر کرد. اما نکته این است که چرا این همه دیر؟ مگر وظیفه دولتیان سیاستگذار حمایت از اقشار آسیب پذیر و صاحبان پس اندازهای خرد نیست؟ چرا چنین طرحی با بیست سال تأخیر معرفی می شود؟ و چرا آنقدر تأخیر اتفاق می افتد که بخش ساختمان از هر جذابیتی برای سرمایه گذاری خالی شود؟!
خلاصه کنم. به نظر من مجموعه سیاستگذاران و دست اندرکاران مرتبط با بخش مسکن طی چند دهه اخیر در این امر مهم (کمک به افراد کم درآمد برای حفظ ارزش پس انداز اندکشان) کوتاهی کرده اند. منظور من طعنه به فلان شخص، فلان مقام یا فلان دولت نیست. تک تک این مسؤولان طبعاً دغدغه حمایت از اقشار آسیب پذیر را داشته و دارند، اما حاصل عملکردشان به گونه ای است که نتیجه عکس داده است. درست مثل این که در میدان فوتبال بازیکن های خوب و لژیونرهای قدرمان را وارد زمین بازی کرده ایم، اما از یک تیم متوسط و فاقد بازیکن مطرح گل خورده ایم! آن هم چند تا!
امید است تا فرصت باقی است و تا پس انداز کوچک افراد کم درآمد بیش از این مورد بی مهری قرار نگرفته و همچون برف زیر آفتاب تموز آب نشده است، متولیان امر به خود آیند و با بازبینی طرح تأسیس صندوق های زمین و ساختمان و رفع سریع ایرادات احتمالی آن، به اصطلاح باقیات صالحاتی برای خود دست و پا کنند.