صعود ۸ پله ای جایگاه فناوری اطلاعات ایران در جهان

0
۳۲۵ بازدید

رتبه ایران در گزارش جهانی فناوری اطلاعات با ۸ پله صعود از ۱۰۴ به ۹۶ ارتقا یافت.

بر اساس گزراش خبرآنلاین به نقل از گزارش جهانی فناوری اطلاعات، رتبه ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی از نظر قیمت مناسب فناوری اطلاعات ۱۱۸ بود که در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۴۶ بهبود یافت. کشورمان در شاخص مهیا بودن زیرساخت ها در سال ۲۰۱۴ در جایگاه ۱۰۳ قرار داشت اما در سال گذشته میلادی به رتبه ۹۷ دست پیدا کرده است.  

رتبه ایران در سال ۲۰۱۴ از نظر کاربرد این فناوری ها۱۱۱ محاسبه شده بود که در سال ۲۰۱۵ با ۱۱ پله بهبود به۱۰۰ رسیده است. رتبه کشورمان از نظر استفاده دولت از فناوری های اطلاعات طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۵ میلادی از ۹۱ به ۱۰۹ افت پیدا کرده است. رتبه استفاده کسب و کارها از فناوری اطلاعات نیز تغییری نکرده و در سال ۲۰۱۵ همچنان ۱۲۹ است.

رتبه کشورمان در شاخص تاثیرات اقتصادی فناوری اطلاعات طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ ۴ پله بهبود پیدا کرده و به۱۱۰ رسیده است. رتبه ایران از نظر تأثیرات اجتماعی فناوری اطلاعات اما افت پیدا کرده و از۱۰۵ در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۵ در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

گفتنی است، گزارش جهانی فناوری اطلاعات (Global Information Technology Report) از سال ۲۰۰۱ میلادی هرساله توسط مجمع جهانی اقتصاد و با همکاری دانشگاه INSEAD تهیه و منتشر می شود. در این گزارش با استفاده از شاخص آمادگی شبکه ای (Network Readiness Index) وضعیت فناوری اطلاعات کشورهای جهان با یکدیگر مقایسه می شود.

جمهوری اسلامی ایران از ۵ سال گذشته با محوریت اتاق بازرگانی ایران به عنوان همکار مجمع جهانی اقتصاد در گزارش مذکور حضور می یابد و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11790