کد خبر: 4171
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

صدای بلند ایران درسکوت جهان؛ نجات غزه محور دیپلماسی دولتمردان

صدای بلند ایران درسکوت جهان؛ نجات غزه محور دیپلماسی دولتمردان


در پی آغاز دور جدید تجاوزات رژیم اشغالگر قدس به مردم مظلوم غزه ، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مواضع اصولی و انسانی خود، از ساعات اولیه این جنگ تلاش ها و رایزنی های دیپلماتیک خود را برای حمایت از مردم فلسطین و جلوگیری از جنگ نابرابر به عمل آورده است.
به گزارش  مهر، هر چند که سیاست کشتار و جنایت از اصول اولیه و اصلی رژیم صهیونیستی است، اما حمله جدید این رژیم  به نوار غزه با این وسعت  بیانگر شکل گیری ائتلافی منطقه‌ای و بین‌المللی برای تضعیف هر چه بیشتر دولت قانونی حماس ، مقاومت فلسطین و اجرای طرح کشتار بی رحمانه ملت مظلوم غزه  است.
رژیم صهیونیستی از روز ۲۲ خرداد ماه به بهانه کشته شدن ۳ صهیونیست، به صورت گسترده به باریکه غزه حمله هوایی و زمینی کرده است؛ حمله هایی که تاکنون بیش از ۱۹۰۰ شهید و ۱۰۰۰۰ زخمی، بر جای گذاشته است.
توجه ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسئله فلسطین و جایگاه مقاومت و دستور ایشان برای کمک به تجهیز مردم فلسطین ، اظهارات و نگرانی های جدی رئیس جمهور درخصوص وضع انسانی فلسطین در همان آغاز روزهای جنگ و ارسال پیام  برای رؤسای کشورهای اسلامی  و رایزنی در خصوص تحولات غزه در چند هفته اخیر محور فعالیت ها و اقدامات مقام سیاسی کشور بوده است.
تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در تحولات مربوط به غزه، آشکارا نشان داد که تهران عزمی جدی برای استقرار آرامش در منطقه دارد، در طول محاصره نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران تلاش های دیپلماتیک خود را برای شکستن محاصره آغاز کرد و با شروع حملات هوایی اسراییل ، تهران تمام کوشش خود را برای برقراری آرامش و نجات مردم بی گناه غزه که مورد آماج حملات سنگین رژیم صهیونیستی بودند، مصروف کرده است.
پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی و تاکید بر مسئولیت مسلمانان در قبال فلسطین
در اولین اقدام، حجت اسلام روحانی رئیس جمهوری با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در پیامی به روسای کشورهای اسلامی خواستار بکارگیری همه توان جهان اسلام برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم مظلوم فلسطین شد. روحانی در بخشی از این پیام کمک به مردم مظلوم فلسطین و جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، مسئولیت مشترک همه نهادهای بین المللی و کشورهای آزادیخواه جهان دانست و تاکید کرد: در این میان کشورهای اسلامی بویژه با توجه به قرار داشتن در ماه مبارک رمضان، مسئولیت مضاعفی را بر دوش دارند. لازم است جهان اسلام همه توان خود را برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم فلسطین بویژه با توجه به قرار داشتن در ماه پرفیض و برکت رمضان، بکار گیرد . وحدت و انسجام کشورهای اسلامی بر علیه دشمنان بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد.
دستور ویژه رییس جمهور به ظریف درخصوص کمک به غزه
همچنین رییس جمهور طی تماس تلفنی با محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه که برای انجام مذاکرات هسته ای در وین حضور داشت ، از وی خواست تا کلیه امکانات جنبش عدم تعهد برای محکومیت و مقابله با جنایات صهیونیست ها درحمله نظامی بیرحمانه به نوارغزه بکارگرفته شود.
روحانی از وزیرخارجه خواست تمامی توان غیرمتعهدها برای خاتمه فوری درگیری، ارسال کمک های انساندوستانه به مردم بیگناه فلسطین، امداد و رسیدگی به مجروحان، ارسال دارو و موادغذایی، و سایر اقدامات لازم بکارگرفته شده و زمینه برای اقدامات فوری شورای امنیت سازمان ملل دراین رابطه فراهم آید.
انتشار بیانیه روحانی در سازمان ملل
در ادامه رایزنی های دیپلماتیک دولت رئیس جمهور و رئیس دوره ای جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه این جنبش در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک منتشر شد ضمن محکومیت شدید جنایات سازمان یافته صهیونیستها علیه فلسطینیان، از همه نهادها و مجامع مسئول منطقه ای و بین المللی خواست تا در اسرع وقت به وظایف قانونی و انسانی خود، در راستای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و ارسال کمک های انساندوستانه به مردم فلسطین عمل نمایند.
 رایزنی روحانی با پوتین برای توقف فوری حملات صهیونیستها و رفع محاصره غزه
در همین راستا  روحانی  به دنبال اوضاع تاسف بار غزه به ویژه پس از تشدید حملات رژیم صهیونیستی و کشتار مردم بیگناه و مظلوم فلسطین، در گفتگوی تلفنی با ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه، آخرین تحولات مربوطه و اقدامات ضروری در این خصوص را مورد بررسی قرار داد.
حسن روحانی در این مکالمه تلفنی با اشاره به ضرورت اقدام فوری مجامع بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل در توقف کشتار و سرکوب مردم بی گناه ، خواستار توقف فوری تجاوز این رژیم و محکومیت اقدامات جنایتکارانه و لغو فوری محاصره غزه برای کمک رسانی به مردم به ویژه مجروحین این جنایات شد.
پوتین  نیز در این گفتگو درخصوص جنایات غزه با اشاره به اقدامات پیشگیرانه خود برای جلوگیری آن کشور به ویژه از آغاز حمله زمینی ، اوضاع غزه را نگران کننده و غیر قابل تحمل خواند و اظهار داشت: کشورهای مؤثر می بایست تمام تلاششان برای آتش بس فوری و رسیدگی به مردم بیگناه را به کار بندند.
 تماس تلفنی روحانی با اردوغان درباره فلسطین/ پیشنهاد ایران به ترکیه برای کمک به غزه
روحانی علاوه بر رایزنی های و تماس های تلفنی با سران کشورهای اسلامی و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز درباره حوادث غزه گفتگو کرد. رئیس جمهور در این مکالمه تاکید کرد: اگر قاهره زمینه همکاری و کالارسانی را فراهم کند، تهران و آنکارا می توانند برای جمع آوری و ارسال کمک های انسان دوستانه منطقه و جهان اسلام جهت یاری رساندن به مردم مظلوم غزه برنامه ریزی نمایند.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این تماس تلفنی، ضمن استقبال از برگزاری اجلاس وزیران خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران بر ادامه همکاری با ایران برای رایزنی و حل معضلات منطقه تاکید کرد.
رایزنی های وزیر امور خارجه و وزیر دادگستری
در ادامه رایزنی های دیپلماتیک مقامات کشورمان درباره حوادث غزه، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه کشورمان به همتایان خود نامه نوشتند و تلفنی مذاکره کردند. پورمحمدی وزیر دادگستری در نامه‌ای به خطاب به وزرای دادگستری در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی تأکید کرد که کشورهای مسلمان بیش از دیگران در قبال آن‌چه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، مسئولیت دارند. وی در نامه به همتایان خود اورده است: ما به‌عنوان کشورهای مسلمان، بیش از دیگران در قبال آنچه امروز در غزه می‌گذرد، مسئولیم و لازم است همان‌گونه که از روزه‌داری این ماه عبادت سربلند بیرون آمده‌ایم، با استفاده از ظرفیت سازمان همکاری‌های اسلامی و دولت‌های متبوع خود در محدود کردن جنایات این رژیم در این آزمون بزرگ‌تر نیز پیروز گردیم.
 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز بطور جداگانه در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه مالزی، احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ، مقامات کشورهای خارجی و سازمانهای بین المللی ،  دبیر کل سازمان همکاری اسلامی، دبیر کل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان ملل، شیخ خالد العطیه وزیر امور خارجه قطر، وسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، شیخ صباح الخالد الصباح وزیر امور خارجه کویت و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان  درباره آخرین تحولات و اوضاع در غزه گفت و گو و تبادل نظر کرد. همچنین همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، ظریف در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد اقدام جدی و فوری دبیرکل و استفاده از همه ظرفیت‌های سازمان ملل متحد را در حمایت از مردم فلسطین و جلوگیری از کشتار مردم غزه خواستار شد. همچنین ظریف در گفتگوی تلفنی با  کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در باره آخرین تحولات باریکه غزه بحث و تبادل نظر کرد.
ظریف در این تماس‌ها ضمن تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران درخصوص قضیه فلسطین و راه‌های کمک به مردم بی‌دفاع غزه، بر ضرورت تحرک فوری برای توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی و نگرانی‌های جدی درمورد شرایط انسانی و خطر وقوع فاجعه انسانی به‌خصوص پس از حملات زمینی ارتش صهیونیستی تأکید شده است.
همچنین سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در نیویورک در جایگاه نماینده رئیس غیرمتعهدها با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد و دیدگاه‌های این جنبش را برای تحرک فوری در جلوگیری از ادامه کشتار مردم غزه تبیین کرد.
در همین راستا سفیر و نماینده کشورمان نزد سازمان همکاری اسلامی با استفاده از ظرفیت ریاست کشورمان بر جنبش غیرمتعهدها در نشست کمیته وزرای خارجه این سازمان حضور یافت که این نشست به تصویب و صدور بیانیه وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی (در ۱۹ تیر در جده) منجر شد و بر اساس این بیانیه، زمینه مشترکی برای همکاری‌های عملی میان سازمان همکاری اسلامی و جنبش غیرمتعهدها برای توقف جنایات صهیونیست‌ها شکل گرفت.
برگزاری نشست یک روزه فلسطین جنبش عدم تعهد
در ادامه تلاش های دیپلماتیک دولت جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از جنگ غزه ، وزارت امور خارجه متعاقب دستور و مسئولیت محول ازجانب رئیس جمهور ، مبنی بر بکار گیری ظرفیت جنبش عدم تعهد برای مقابله با رژیم صهیونیستی، نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به منظور بررسی وضعیت بحرانی‌ای که مردم فلسطین به ویژه در غزه با آن مواجه هستند به ویژه تجاوز نظامی اسرائیل در ماه‌های ژوئیه و اوت ۲۰۱۴ میلادی علیه جمعیت غیرنظامی فلسطین در باریکه غزه که منجر به قتل بیش از ۱۸۵۷ فلسطینی شامل صدها کودک و زن و جراحت بیش از ۸۵۰۰ فلسطینی و انهدام هزاران خانه، املاک تجاری، زیرساخت های حیاتی شهری، مساجد، مدارس، بیمارستان ها، مؤسسات دولتی، مزارع فلسطینی ها و چندین ساختمان متعلق به سازمان ملل متحد شد در تاریخ ۴ اوت ۲۰۱۴ (مطابق با ۱۳ مرداد ۱۳۹۳) در تهران برگزار شد.

۵۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد در بیانیه پایانی اجلاس خود در تهران بر حمایت کامل از ملت و رهبری فلسطین در مقابل تجاوزات اسرائیل تاکید کردند. در بحشی از این بیانیه وزرا بر ضرورت اقدام فوری، جدی و معتبر شورای امنیت برای پایان دادن به بی‌کیفری و مجازات گریزی اسرائیل و  اقدام دسته جمعی برای وادار نمودن اسرائیل به پذیرش مسؤولیتش در قبال نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی تأکید و حمایت خویش از ابتکار الجزایر برای برگزاری نشست فوری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص تهاجم نظامی اسرائیل علیه مردم فلسطین و بسیج جامعه بین المللی را اعلام کردند.
همچنین وزرا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند به مسؤولیت های خود طبق مفاد منشور ملل متحد عمل کند و نسبت به برآوردن انتظارات جامعه بین‌المللی درباره وضعیت فلسطین اشغالی که به صورتی آشکار منجر به تهدید صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی گردیده است اقدام نماید. آنها از شورای امنیت خواستند برای وادار کردن رژیم اشغال‌گر اسرائیل جهت پایان دادن به تجاوز نظامی علیه مرم فلسطین و عمل به تعهداتش طبق حقوق بشردوستانه به ویژه چهارمین کنوانسیون ژنو و سایر قطعنامه‌های مربوط سازمان ملل متحد اقدامات لازم را به عمل آورد.

بنابراین گزارش به دنبال دیپلماسی فعال دولت تدبیر و امید، آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت در بخشی از سخنان خود با اشاره به حوادث تاسف بار غزه و کشتار بیرحمانه ی مردم بویژه زنان و کودکان فلسطینی، موضع گیری رییس جمهوری و اقدام های دولت را بسیار مناسب و بجا دانستند و تاکید کردند: مسایل غزه واقعا مصیبت بار است و رژیم صهیونیستی با سوء استفاده از غفلت دنیای اسلام، این فجایع را مرتکب می شود.
امروز جمهوری اسلامی ایران با همه توان و امکانات در پی ایجاد ثبات و امنیت و جلوگیری از کشتار و خونریزی و بازگشت صلح عادلانه به منطقه است و دربرابر کسانی که خواب تضعیف اسلام و مسلمین را دیده اند ایستادگی خواهد کرد تا این آرزوی آنان در گور دفن شود. (حسن روحانی- نشست کمیته فلسطین کشورهای عدم تعهد- مهرماه ۱۳۹۳ )