کد خبر: 177032
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۴۰۱

صادرات نفت روسیه در یک هفته ۲۵ درصد سقوط کرد

صادرات نفت روسیه در یک هفته ۲۵ درصد سقوط کرد

  • به‌گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، صادرات نفت خام روسیه طی 7 روز گذشته 25 درصد کاهش‌یافته و کرملین طرح‌های خود را برای ساخت خروجی‌های صادراتی جدید جهت متعادل کردن تاثیر تحریم‌ها اعلام کرده است.

صادرات نفت خام روسیه از هشتم تا پانزدهم آوریل 25 درصد پایین آمده‌است و تنها 30 نفت‌کش روسی کمتر از 22 میلیون بشکه نفت را به بنادر دریای سیاه، دریای بالتیک و اقیانوس منجمد شمالی برده‌اند.

به‌این‌ترتیب 60 میلیون دلار از درآمد روسیه در هفته گذشته کم شده‌است.

روسیه علی‌رغم جنگ و تحریم‌ها انتظار دارد 320 میلیارد دلار در سال جاری میلادی از صادرات انرژی درآمد داشته باشد. حتی در زمان جنگ و منزوی شدن روسیه در غرب، درآمد صادرات انرژی این کشور یک‌سوم بالاتر از سال گذشته میلادی خواهد بود.

روسیه در روز سه‌شنبه از طرح‌های خود برای ساخت تأسیسات صادرات جدید و منابع ذخیره‌سازی نفت جهت مقابله با تاثیر تحریم‌ها پرده برداشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در روز دوشنبه اعلام کرد تحریم‌های غربی علیه این کشور شکست خورده است.

چین و هند هنوز هم خریدار نفت روسیه هستند و اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته در مورد ممنوعیت واردات نفت و گاز این کشور به توافق برسد.

فروش انرژی روسیه در ماه آوریل احتمالاً 9.6 میلیارد دلار بالاتر از هدف اصلی کرملین خواهد بود که نتیجه بالا رفتن قیمت نفت است.

این پیش‌بینی‌ها قبل‌از کاهش 50 درصدی قیمت نفت در این هفته به‌دنبال پایین آمدن دورنمای رشد اقتصاد دنیا توسط صندوق بین‌المللی پول و تأثیر همه‌گیری کرونا در چین بر دورنمای تقاضا بوده‌است.