سیم بکسل فولادی

0
۲۴۲ بازدید

بدون تردید یکی از کارامد ترین ابزار های صنعتی در لیفتینگ سیم بکسل می باشد. اما سیم بکسل یک نام با تعداد بسیار گسترده ای از زیر مجموعه ها از انواع بافت و ساختار، نوع مغزی و متریال می باشد.

بدون تردید یکی از کارامد ترین ابزار های صنعتی در لیفتینگ سیم بکسل می باشد. اما سیم بکسل یک نام با تعداد بسیار گسترده ای از زیر مجموعه ها از انواع بافت و ساختار، نوع مغزی و متریال می باشد. از این رو شناخت سیم بکسل جهت خرید و استفاده نیاز به اطلاعات بسیار کاملی از این قطعه صنعتی داشته و اغلب با دریافت مشاوره از کارشناسان مرتبط صورت می گیرد. سیم بکسل ها یکی از اضلاع مثلث لیفتینگ در کنار زنجیر و تسمه حمل بار می باشند که هر چند برای لیفتینگ استفاده می شوند اما دارای شرایط کاری متفاوتی هستند.

سیم بکسل فولادی بخش عمده از کل تولیدات و مصارف سیم بکسل ها را در صنایع مختلف تشکیل داده م در صنایع آسانسوری، ساختمانی، حفاری چاه ها و معادن، جرثقیل و لیفتینگ و برای اتصال و کشش اجسام سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. سیم بکسل فولادی نیز در گرید های مختلفی از آلیاژ فولادی مورد استفاده قرار می گیرد و بسته به صنعت، میزان تنش کششی وارده بر پیکر سیم بکسل و حساسیت کاربری با تسنیال های مختلفی از ۱۵۶۰ الی ۲۱۶۰ نیوتن بر میلیمتر مربع نیز بکار گرفته می شود.

مقاومت کششی سیم بکسل استیل

سیم بکسل استیل یکی دیگر از انواع متریال سیم بکسل های صنعتی می باشد که اغلب دارای قیمت بالاتری نسبت به سیم بکسل های فولادی و کاربری محدودتری می باشد. سیم بکسل استیل تنها با تنسایل ۱۵۷۰ نیوتن بر میلیمتر مربع تولید می شود اما در دو گرید بگیر ۳۰۴ و نگیر ۳۱۶ در بازار عرضه می شود. هر دو گرید از سیم بکسل استیل دارای قابلیت های کششی کاملا برابری هستند اما از نظر قابلیت های شیمیایی بالاخص در تماس با آب و رطوبت در رده های متفاوتی قرار گرفته و سیم بکسل استیل گرید ۳۱۶ دارای خواص و قابلیت های بالاتری در برابر اکسید شدن دارد.

سیم بکسل استیل بدون نیاز به آبکاری سطحی بکار گرفته شده و به سبب دارا بودن درصد بالایی از عناصر فلزی کروم و نیکل در تماس با آب و رطوبت بسیار کند دچار زنگ زدگی می شود. دلیل دیگر استفاده از سیم بکسل استیل به سبب عدم قابلیت جذب آن در میدان مغناطیسی است.

مقایسه سیم بکسل فولادی و استیل

سیم بکسل های فولادی و استیل هر یک برای کاربری های مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به تفاوت بالای قیمت سیم بکسل فولادی و استیل انتخاب آنها با در نظر گرفتن کاربری و البته شرایط محیطی صورت می پذیرد. سیم بکسل فولادی دارای تنسایل حداقل ۱۵۶۰ که نزدیک به تنسایل حداکثر سیم بکسل استیل است می باشد و از این رو در مواردی که قابلیت های کششی مهمترین فاکتور مد نظر می باشد بدون تردید استفاده از سیم بکسل فولادی در ارجحیت قرار دارد. در مواردی که تنش های کششی وارده بر پیکر سیم بکسل محدود بوده اما شرایط کاری بسیار مرطوب و یا در تماس با گاز های خورنده صنعتی و یا اسید های رقیق می باشد استفاده از سیم بکسل استیل طول عمر و دوام بالاتری را به همراه دارد. البته بافت های محدود سیم بکسل استیل علاوه بر قیمت بالای این سیم بکسل و تنسایل پایین تر نسبت به سیم بکسل استیل محدودیت های بیشتری را نیز در کاربری آن باعث می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=115861