جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 11979 12:52:48 1394-02-02
سیر صعودی تغییر کاربری‌ها ریشه اقتصادی دارد

سیر صعودی تغییر کاربری‌ها ریشه اقتصادی دارد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سیر صعودی تغییر کاربری‌ها ریشه اقتصادی دارد

سیر صعودی تغییر کاربری‌ها ریشه اقتصادی دارد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

برگزاری نخستین جلسه کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌‌خواری

گروه تولید

نخستین جلسه کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌‌خواری در وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

در این جلسه که با حضور وزیر جهادکشاورزی به‌عنوان رئیس کارگروه، رئیس سازمان امور اراضی کشور به‌عنوان دبیر کارگروه و دیگر اعضا برپا شده بود، محمود حجتی با اشاره به سیر صعودی تصرفات و ساخت و سازهای غیرقانونی به‌ویژه در شمال کشور افزود: عزم مسئولان عالی‌رتبه کشور برای جلوگیری از این پدیده جدی است و ما باید راه‌هایی پیدا کنیم که از ابتدا جلو این کار گرفته شود تا مشکلات بعدی پیش نیاید.

حجتی خاطر نشان کرد: تصرف‌ها و تغییرکاربری‌ها به‌ویژه در شمال کشور ریشه اقتصادی دارد، چرا که کشاورزان می‌بینند که با فروش زمین‌هایشان در کوتاه مدت می‌توانند زندگی بهتری داشته‌ باشند و در این میان دلالان و سوداگران هم به این مسئله دامن ‌می‌زنند و بحران را تشدید می‌کنند.

وی با اشاره به حریم‌هایی که گاه ده‌ها و صدها برابر مساحت شهرها گسترش یافته‌ است، تاکید کرد: باید با اولویت‌بندی مشکلات و همچنین بررسی کارشناسانه تجربه دیگر کشورها، راه‌های پاسخ به نیاز مردم به استفاده از طبیعت و بهره‌مندی از محیط‌های خارج شهری را پیدا کنیم که اگر به فرد گفتیم در زمین کشاورزی ساخت و ساز نکن، جایگزین آن را به او معرفی کنیم.

همچنین رئیس سازمان امور اراضی کشور در این جلسه با تشریح چگونگی و هدف از شکل‌گیری این کارگروه گفت: پیرو مصوبه ۱۱اسفند ۹۳ستاد مفاسد اقتصادی مقرر شد کارگروهی متشکل از دستگاه‌های مختلف در زمینه موضوع مبارزه با زمین‌خواری تشکیل شود تا اهداف، وظایف و ماموریت‌هایی را که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تعیین کرده است، پیگیر شود.

قباد افشار افزود: براساس مصوبه ستاد تعدادی از دستگاه‌ها به‌عنوان اعضای این کارگروه تعیین شدند که از هر سه قوه در این کارگروه حضور دارند.

وی خاطر نشان کرد: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی چهار وظیفه برای این کارگروه تعیین کرده است که شامل دریافت و بررسی پیشنهادهای دستگاه‌ها، رسیدگی به مصادیق و گزارشهای واصله از دستگاه‌ها، ارائه گزارش‌ها به ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارائه پیشنهادهای راهبردی به ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی می‌شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |