کد خبر: 11431
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۴
گروه : ایران

سید حسن نصرالله: توافق هسته‌ای ایران گامی بزرگ و مهم است

سید حسن نصرالله:  توافق هسته‌ای ایران گامی بزرگ و مهم است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگوی زنده با تلویزیون سوریه اعلام کرد، هدف اصلی جنگ علیه سوریه سرنگونی دولت دمشق بود.

به گزارش  ایسنا ، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای این گفت‌وگو با شبکه خبری الاخباریه نزاع موجود در منطقه و زمینه‌ها و اهداف آن را کاملا سیاسی و غیر مذهبی توصیف کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به روابط نزدیک کشورهای عربی با رژیم شاهنشاهی ایران، تاکید کرد که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، هیچ یک از حکام عرب، شاه ایران و حکومت ایران را به خاطر شیعه بودن مورد انتقاد قرار نمی‌داد و بر عکس، رابطه خوبی هم با رژیم شاه داشتند اما پس از انقلاب در حالی که ایران از هم‌پیمانی با اسرائیل خارج شد و روابطش را با رژیم صهیونیستی قطع کرد، زبان به انتقاد از ایران گشودند.

رهبر حزب‌الله لبنان به مذاکرات هسته‌ای و نتایج آن نیز اشاره کرد و گفت، توافق چارچوب هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از احتمال بروز جنگ منطقه‌ای می‌کاهد. شکی نیست که توافق هسته‌ای ایران برای منطقه توافقی بزرگ و مهم خواهد بود.

از سوی دیگر وی در پاسخ به این سوال که برخی ایران را به اشغال سوریه متهم می‌کنند، گفت: اولین کسی که گفت سوریه از سوی ایران اشغال شده است، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان است.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: مشکل افرادی مانند سعود الفیصل و مقامات عربستان این است که اهمیت و ارزشی برای حاکمان و مردم دیگر کشورها قائل نیستند. به خواسته و اراده مردم توجهی ندارند. با مردم مانند افراد مزدور رفتار می کنند. مردم نزد سعودی ها یا چوپانند یا مزدور. مشکل نظام سعودی در عقل دولتمردان آن است. سوریه کشور مستقلی است. دولت دارد. ارتش دارد. رهبر دارد. ملت دارد. چه کسی این‌ها را اشغال کرده است؟

وی افزود: ایران و حزب الله از سوریه حمایت می کنند ولی تصمیمی که در داخل و در سیاست خارجی سوریه اتخاذ می شود تنها از سوی مقامات و رهبران این کشور بدون دخالت خارجی صورت می گیرد. من اطلاع دارم که رهبران و مقامات ایران همواره اصرار دارند به این که به تصمیمات مقامات سوری احترام گذاشته شود و هر تصمیمی که در سوریه باید گرفته شود از سوی رهبران و مقامات این کشور باشد. این حقیقتی است که نیازی به توضیح ندارد.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت که ورود در جنگ سوریه گزینه و انتخاب ما بود و ما این موضوع را به صورت واضح و مشخص اعلام کرده و علل آن را نیز توضیح دادیم.

وی افزود: گزینه اعلام شده ما، مشارکت در جنگ علیه تروریست ها در سوریه بود. این گزینه ما بود و آن را اعلام کردیم و ترسی از اعلام آن هم نداشته‌ایم. ما از روز اول گفتیم که خسارت سوریه خسارت لبنان و فلسطین و مساله فلسطین است و به شدت بر سرنوشت مناقشه اعراب و اسرائیل تاثیر می گذارد و این به ما و همه ملت‌های منطقه مربوط می شود. ما از ابتدا گفتیم که برای دفاع از سوریه و دفاع از خودمان وارد جنگ می شویم. برای دفاع از مقاومت، لبنان، فلسطین، مسأله فلسطین و حتی می خواهم بگویم که جنگ در سوریه در دفاع از اردن و عراق و ملت‌های منطقه است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به فرسایشی بودن جنگ سوریه، گفت: به علت آنچه که در سوریه و عراق رخ داده، ترس فرسایش وجود دارد. ما از روز اول خواستیم لبنان را بی‌طرف قرار دهیم. کسی که لبنان را بی‌طرف‌ قرار داد ما بودیم، نه سیاست دیگران. ما با شعله‌ور نکردن آتش جنگ در لبنان کشورمان را از درگیری دور نگه داشتیم و این در حالی بود که برخی در لبنان شریک تروریست‌ها در سوریه بودند. اما به خاطر معیارهای اخلاقی، دینی، انسانی و ملی نخواستیم دایره درگیری ها گسترش یابد. اما در مجموع، گروههای مقاومت، سوریه، عراق و کشورهای دیگری که در برابر تروریسم ایستاده‌اند، چاره دیگری ندارند. چاره‌ای جز جنگ نیست حتی اگر باعث فرسایش ما شود.

وی ادامه داد: سرنوشت کسانی که تسلیم شدند چه بوده است؟ آیا کرامت و شرافت آنها حفظ شد؟ آیا کسانی که تسلیم شدند، مساجدشان باقی است؟ کلیساهایشان و شعائر دینی شان پابر جاست؟ آیا خون و آبرو و ناموس آنها در امان ماند؟ در عراق در برخی نقاط، مردم تسلیم شدند، آیا در آن اماکن صدها تن از تسلیم‌شدگان سر بریده نشدند؟ آنها تسلیم شدند به امید آن که به آنها رحم شود، اما سر بریده شدند. بنابر این ما در برابر دشمنی قرار داریم که در دلش رحم و در عقلش معرفت و درایت وجود ندارد. چاره‌ای نداریم جز این که با این تروریسم که توسط برخی آورده شده و علیه همان ها وارد عمل شده بجنگیم. ملت‌هایی که حق حیات دارند آماده اند که در راه زندگی و آرامش خود قربانی بدهند و جانفشانی کنند ولی ترسوها و فراری‌ها و بخیل‌ها مستحق زندگی نیستند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: ما از هم‌پیمانان خود در لبنان نخواستیم که از ما در دخالت در سوریه دفاع کنند و از آنها نیز انتقاد نکردیم و گفتیم که هر طور می خواهید موضع‌گیری کنید.