کد خبر: 6955
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

سفر غیررسمی یوسف بن علوی به تهران؛ دیدار با روحانی و ظریف

سفر غیررسمی یوسف بن علوی به تهران؛ دیدار با روحانی و ظریف

یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجی عمان که شب گذشته به طور غیررسمی وارد تهران شد با حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه دیدار و گفت و گو کرد

یک مقام آگاه سیاسی یکشنبه شنب در گفت و گو با ایرنا سفر یوسف بن علوی وزیر مشاور در امورخارجی عمان به تهران را تایید کرد و گفت: سفر آقای بن علوی غیررسمی بوده است.

این مقام آگاه سیاسی در پاسخ به سوالی درباره هدف این سفر غیررسمی اظهارداشت: آقای بن علوی برای گفت و گو درباره موضوعات دوجانبه و در چارچوب مشورت های دو کشور پیرامون شرایط منطقه ای از جمله بحث مبارزه با تروریسم وافراطی گری به تهران سفر کرده است.

وی ادامه داد: وزیر مشاور در امور خارجی عمان عصر امروز(یکشنبه) پس از مذاکرات با دکتر محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه و دیدار با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری تهران را به مقصد مسقط ترک کرد.

کشور سلطان نشین عمان همواره نقش میانجی گری میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی دارای رابطه سیاسی با یکدیگر نبوده اند، داشته است.

نهمین دور مذاکرات جامع هسته ای نیز هفته گذشته در مسقط پایتخت عمان برگزار شد و محمدجواد ظریف با جان کری همتای آمریکایی خود و نیز کاترین اشتون هماهنگ کننده 1+5 ، دو روز درباره موضوعات غنی سازی و تحریم ها مذاکره کردند.

در سومین روز مذاکرات مسقط نیز اعضای 1+5 با هیات جمهوری اسلامی ایران مذاکره کردند.

وزیر امورخارجه آمریکا پس از مذاکرات سه جانبه با ظریف و اشتون به پکن رفت تا باراک اوباما رییس جمهوری این کشور که در چین به سر می برد را همراهی کند و پس از آن به مقسط بازگشت.