سطح حساس برای قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۱۹۸ دلار است

0
۲۵۲ بازدید

تحلیلگر برجسته اقتصادی کیتکو نیوز تاکید کرد که سطح حساس و مهم برای قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۱۹۸ دلار در هر اونس خواهد بود. به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکونیوز، گری واگنر کارشناس اقتصادی تصریح کرد که برخی عوامل بر روند صعودی و نزولی قیمت طلا در شرایط کنونی موثر است ولی چیزی که مهمتر است آن است که سطح حساس و حیاتی برای قیمت طلا در این شرایط ۱۱۹۸ دلار خواهد بود. بر اساس این گزارش وی افزود: در کوتاه مدت عواملی که می تواند موجب کاهش بیشتر قیمت طلا شود، تاثیر چشمگیرتری بر روند تحولات قیمت طلا دارد. در این شرایط فشار زیادی بر قیمت طلا وارد می شود که مهمترین عامل افزایش ارزش دلار به واسطه گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا و بهبود شرایط اقتصادی این کشور است. وی گفت: افزایش شاخص سهام در بازارهای مالی بین المللی نیز تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است. اگر سطح حمایتی ۱۱۹۸ دلاری شکسته شود قیمت طلا در کوتاه مدت با افت شدیدی روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر، آمارهای بانک مرکزی روسیه نشان می دهد که این کشور برای نخستین بار در ۱۰ ماه گذشته خرید طلا را به علت افزایش چشمگیر قیمت جهانی آن متوقف کرده است. به گزارش بلومبرگ، افزایش قابل توجه قیمت طلا در ماه ژانویه موجب شده تا بانک مرکزی روسیه برای نخستین بار در ۱۰ ماه گذشته خرید طلا را متوقف کند. بر اساس این گزارش میزان ذخایر طلای روسیه تا پایان ژانویه به ۳۸.۸ میلیون اونس معادل ۱۲۰۷ تن رسیده است. قیمت طلا بر حسب روبل روسیه طی ماه ژانویه بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته که این میزان رشد از سال ۲۰۰۰ میلادی بی سابقه بوده است. بر حسب دلار نیز افزایش قیمت طلا در ماه ژانویه در ۳ سال اخیر بی سابقه بوده است. اوله هانسن تحلیلگر ارشد ساکسو بانک تاکید کرد که افزایش قیمت طلا احتمالا عامل مهمی در متوقف شدن خرید طلا از سوی روسیه بوده است. روسیه پنجمین ذخایر طلای بزرگ جهان را در اختیار دارد. قیمت طلا در ماه ژانویه بر حسب دلار بیش از ۸.۴ درصد رشد داشته است.

همچنین برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سخنرانی جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنگره طی روزهای آینده احتمالا موجب کاهش بیشتر قیمت طلا خواهد شد. به گزارش اینترنشنال بیزینس تایمز، تحلیلگران اقتصادی اعلام کردند که افزایش ارزش دلار، کاهش تقاضای چین و افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا تاثیر زیادی بر افت احتمالی قیمت طلا در روزهای آینده خواهد داشت. بر اساس این گزارش سرمایه گذاران بین المللی بی صبرانه منتظر سخنرانی جانت یلن در نشست روز سه شنبه کنگره آمریکا هستند. سخنرانی یلن می تواند موجب افزایش ارزش دلار شده و در نتیجه کاهش قیمت طلا را در پی خواهد داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10564