کد خبر: 6829
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳

سرمایه گذاری ۱۷۰ میلیارد تومانی برای بزرگ ترین کارخانه طلای خاورمیانه

سرمایه گذاری ۱۷۰ میلیارد تومانی برای بزرگ ترین کارخانه طلای خاورمیانه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سرمایه گذاری ارزی و ریالی کارخانه طلای زرشوران (زره شوران)را ۱۷۰میلیارد تومان و ظرفیت آن را بعنوان بزرگ ترین کارخانه طلای خاورمیانه سه تن اعلام کرد‎.
‎مهدی کرباسیان پس از مراسم افتتاح در نشست خبری به خبرنگاران، اظهار داشت: سهم سرمایه گذاری ارزی این پروژه ۱۷٫۵ میلیون یورو بود که صرف تامین ماشین آلات مورد نیاز شد و در واقع بیش از ۷۰ درصد این مجتمع معدنی و صنعتی از توانمندی داخلی بهره گیری شده است‎.
‎رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان آنکه با اجرای طرح توسعه در این مجتمع قرار است ظرفیت آن به ۶ تن طلا برسد، افزود: بر اساس پیش بینی های اولیه ذخیره معدنی این مجتمع ۵۵ تن بود که با بررسی های جدید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این رقم به ۱۱۰ تن افزایش یافته است‎.
‎کرباسیان گفت: در حال حاضر میزان تولید طلا کشور سالانه بیش از ۲ تن است که با فعالیت این مجتمع، ظرفیت تولید طلای کشور به بیش از ۵ تن افزایش یافته است‎.
‎وی از سرمایه گذاری ۷ میلیارد تومانی برای اجرای طرح های زیست محیطی در این مجتمع خبر داد و افزود: در حال حاضر این مجتمع هیچ گونه مشکل زیست محیطی ندارد و مطابق استانداردهای مربوطه فعالیت خود را دنبال می کند‎.
‎وی تولید یک هزار و ۲۵۰ کیلوگرم نقره و ۵۰۰ کیلوگرم جیوه را بعنوان مواد معدنی همراه این مجتمع ذکر کرد‎.
‎به گفته کرباسیان، اکتشافات اولیه معدن طلای زرشوران توسط مهندسان کانادایی، انگلیسی و آفریقای جنوبی در قالب شرکت پیمانکاری انجام شده که طی ۴ سال فعالیت حدود ۴ هزار متر اکتشاف کرده بودند‎.
‎رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: پیش بینی اجرای طرح توسعه در قالب ۱۰ هزار متر حفاری جدید در دستور کار این مجتمع قرار دارد که با اجرای آن دستیابی به ذخایر بیشتر مورد انتظار است‎.