کد خبر: 10699
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۳

ستون اخبار کوتاه ‏امور زیربنایی ۰۹ اسفند

ستون اخبار کوتاه ‏امور زیربنایی ۰۹ اسفند

اتصال ایران به اروپا با آزادراه یک میلیارد دلاری

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل با بیان این‌که اجرای آزادراه تبریز - مرند - بازرگان یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد، گفت: براساس زمان‌بندی سرمایه‌گذار ترک امیدواریم این پروژه حداکثر در پنج سال تکمیل و بهره‌برداری شود‎.‎‏ امیر امینی با بیان این‌که این آزادراه بخشی از کریدور مهم حمل و نقل شرقی- غربی کشور است، اظهار کرد: این پروژه بخشی از محور ارتباطی شرق آسیا به اروپاست‎.

هدررفت ۱۰ میلیارد متر مکعبی آب در مرزها‏
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء، به بحران آب در کشور اشاره کرد و گفت: اعتبار طرح های مهار آب‌های مرزی از محل صندوق توسعه تامین می شود. سردار عبادالله عبداللهی ادامه داد: ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از مرزهای کشور خارج می‌شود و برای استفاده از این آب‌ها کار خوبی صورت گرفته است‎.‎وی با بیان اینکه طولانی‌ترین تونل در این طرح ‏‎۴۴‎‏ کیلومتر است، گفت: تاکنون ‏‎۴۲‎‏ کیلومتر آن حفاری شده است‎.

‎ ‎تدوین طرح جامع تامین آب آشامیدنی و صنعتی ۱۷ استان  ‏
معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب گفت: طرح جامع تامین آب آشامیدنی و صنعتی ۱۷ استان کشور برای اجرای یک برنامه بلند مدت تدوین می شود‎.‎‏ علی اصغر قانع در گفت و گو با ایرنا افزود: در این طرح، تامین آب آشامیدنی و صنعتی این استان ها که ۶۵ درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهند در یک برنامه بلندمدت برنامه ریزی و اجرا می شود‎.

صرفه جویی ۲۰ هزار میلیاردی با کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق ‏
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، "هوشنگ فلاحتیان" ، گفت: اگر ما بتوانیم فقط در مصرف سوخت نیروگاه‌های کشور ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنیم، براساس قیمت‌های بین‌المللی سوخت، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان معادل بودجه عمرانی کل کشور، امکان کاهش هزینه وجود دارد. وی افزود: این درحالی است که وزارت نیرو همه‌ساله برای پاسخ‌گویی به رشد تقاضا و افزایش مصرف برق کشور که به‌طور متوسط سالانه هشت درصد رشد دارد‎.


بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی ایران احداث می شود
یک مقام مسئول در وزارت نیرو اعلام کرد: بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران با سرمایه گذاری خارجی در سواحل خلیج فارس احداث می شود‎.‎ساخت مزارع برق بادی و خورشیدی و افزایش ظرفیت تولید برق پاک از انرژی های تجدید پذیر یکی از سیاست های کلان صنعت برق ایران است. حسن کهوری مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای هرمزگان گفت: تاکنون از محل عوارض ۳۰ ریالی قبوض برق، ۱۰۰ کیلووات انرژی خورشیدی نصب شده و به بهره‌برداری رسیده است‎.