کد خبر: 10097
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳
گروه : کسب و کار

ستون اخبار کوتاه کسب و کار ۲۰بهمن ‏

ستون اخبار کوتاه کسب و کار ۲۰بهمن ‏

احداث شهرک خودروسازی‎ ‎در دستور کار ‏

مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز اظهار داشت: ظرفیت های لازم برای احداث شهرک خودروسازی در منطقه فراهم است و با توجه به فعالیت واحدهای صنعتی مرتبط با این حوزه، آذربایجان شرقی نیازمند یک شهرک خودروسازی است.غلامرضا صادقیان فعالیت شرکت هایی مانند ایران خودرو تبریز را فرصت مناسبی برای مجموعه و قطعه سازان منطقه بویژه آذربایجان شرقی برای تامین قطعات چنین واحد خودروسازی در فضایی رقابتی افزود: وجود یک شهرک خودروسازی در این منطقه برای تجمیع قطعه سازان، ایجاد محیطی رقابتی و افزایش توان لجستیکی آنان، در تامین قطعات موثر خواهد بود‎.

فروش ۵۰ درصد پورشه به ایران در ۲۰۱۲‏
فرشاد مومنی در گفتگویی با پایگاه تحلیلی سفیر گفت: مدیرمنطقه خاورمیانه شرکت پورشه با شعفی غیرعادی اعلام کرده در سال ۲۰۱۲ از کل پورشه‌های به فروش رفته ۵۰ درصد به ایران فروخته شده است. یعنی در زمانی که در اوج تحریم بودیم و منابع برای واردات داروها تخصیص داده نمی‌شد برای واردات خودروهای لوکس در کشور با هیچ محدودیتی روبه‌رو نبودیم. بنابراین ایده کلی که آنان مطرح می‌کنند که تکانه اولیه، تحریم و کاهش ارزش‌افزوده نفت است، تحلیلی بسیار نادرست و به دور از واقعیت است. اگر در داخل اقتصاد، عالمانه عمل می‌کردیم تحریم‌ها می‌توانست نیروی محرکه برای جهش تولید باشد.

تقاضای نظارت بر بهداشت عمومی فرآورده‌های دامی
معاون سازمان دامپزشکی کشور گفت: در خصوص کاهش ضایعات مرتبط با صنعت دام و طیور در وضعیت مناسبی قرار نداریم‎.‎‏ مسعود هاشم‌زاده با ارائه‌ گزارش روند اجرای طرح "اراک، پایلوت شهر سالم از منظر غذا" اظهار کرد: نظارت بر بهداشت عمومی فرآورده‌های دامی ضامن سلامت غذایی مردم است‎.‎وی با اشاره به ضرورت حفظ محیط زیست افزود: فعالیت‌های دامپزشکی باید با دیدگاه کاهش عوارض زیست محیطی و کاهش ضایعات در صنعت دام و طیور همراه شود‎.‎‏ هاشم زاده سلامت غذایی مردم در برابر بیماری‌های مشترک انسان و دام را دیگر اولویت مهم دامپزشکی عنوان کرد.‏

تعیین تکلیف ۲۰۰ شهرک صنعتی غیر کارشناسی‏
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون حدود ۲۰۰ شهرک صنعتی غیرکارشناسی شده در سطح کشور وجود دارد که در حال بررسی و تعیین تکلیف هستند‎.‎‏ سید محمدعلی سید ابریشمی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: همه این واحدهای صنعتی به صورت مجزا مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و آن‌هایی که نیاز به مصوبه دولت جهت حذف دارند پس از طی مراحل قانونی و اخذ مصوبه، حذف می‌شوند. همچنین شهرک‌هایی که اقتصادی هستند و در گذشته بررسی فنی و اقتصادی نشده‌اند پس از بررسی‌های لازم، چنانچه در عرصه فعالیت اقتصادی قابل قبول باشند به فعالیت خود ادامه می‌دهند‎.

جای خالی آموزش و تحقیقات دامپزشکی در بخش کشاورزی
رییس سازمان نظام دامپزشکی،محمدرضا صفری اظهار کرد: علی‌رغم گستردگی دامپزشکی در کشور و اهمیت نقش آن در اقتصاد دامپروری جای تحقیقات و آموزش دامپزشکی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی خالی است. در حال حاضر ۵۲۰۰ مرکز درمانی دامپزشکی، ۳۰۰ آزمایشگاه دامپزشکی، ۱۷۴۵ واحد داروخانه، بیش از ۹۰۰ مرکز واکسیناسیون دامپزشکی، ۲۰۰ مرکز پخش دارو و ۱۷۰ کارخانه دارو مکمل و کنستانتره در کشور وجود دارد‎.‎در ماده ۲۱ قانون افزایش بهره‌وری که به سمت عملیاتی‌تر شدن فعالیت‌های بخش کشاورزی حرکت می‌کند با حمایت و دستور وزیر شورای راهبری این ماده با عضویت سازمان نظام دامپزشکی تشکیل شد.‏