کد خبر: 180901
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱

ساماندهی و محرومیت‌زدایی از محلات کم برخوردار نیازمند اجرای ۱۳ هزار پروژه

ساماندهی و محرومیت‌زدایی از محلات کم برخوردار نیازمند اجرای ۱۳ هزار پروژه

به گزارش جهان اقتصاد، «محمد آئینی» در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با موضوع « اقدامات و چالش‌های پیش‌روی اجرای احکام قانون برنامه ششم در ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی» که به ریاست ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شد، به مرور اقدامات شرکت بازآفرینی شهری ایران پرداخت.

وی در این جلسه بر ضرورت اعطای سند مالکیت و نوسازی مسکن جهت نجات جان ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی تاکید کرد و گفت: ۱۶۲هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری (فرسوده، تاریخی و سکونتگاه غیررسمی) در کشور وجود دارد که بیش از ۱۹.۵ میلیون نفر و ۵.۹میلیون خانوار در این بافت‌ها زندگی می‌کنند.

آئینی افزود: همچنین بالغ بر ۵۹ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی در شهرهای کشور وجود دارد که بیش از ۶.۲میلیون نفر در آنها ساکن هستند.  به طور خلاصه می‌توان گفت ۱۸ درصد جمعیت شهرها در بافت‌های فرسوده، ۱۱ درصد در سکونتگاه‌های غیررسمی و چهار درصد در بافت‌های تاریخی سکونت دارند.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این جلسه، عدم توزیع متناسب منابع و زیرساخت‌ها در پهنه سرزمینی، گسترش فقر شهری و پدیده مهاجرت، تغییرات اقلیمی و رخدادهای طبیعی (سیل، زلزله، ریزگردها)، نادیده گرفتن گروه‌های کم درآمد در طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای و عدم برنامه‌ریزی مناسب در بخش مسکن بر اساس استطاعت مالی را از جمله مهم‌ترین عوامل شکل گیری سکونتگاه‌های غیررسمی برشمرد.

به گفته وی، از سال ۱۳۹۴ تاکنون ۵۵ جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با ۵۴۸ مصوبه برگزار شده است.

آئینی درباره نقش ستادهای بازآفرینی شهری در روند بازآفرینی محلات هدف توضیحاتی ارایه کرد و گفت: ستادهای بازآفرینی شهری پایدار، نقش مهمی در این امر دارند و برگزاری منظم جلسات در سطح شهرستان‌ها و استان منجر به تحقق مفاد سند ملی راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری از طریق هماهنگی بین بخشی خواهد شد.

وی اعلام کرد: همچنین، این امر یک ادبیات مشترک، وحدت رویه، همدلی وهم افزایی بین تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران در مورد بافت‌های ناکارآمد به وجود می‌آورد. 

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه بیان کرد: تقسیم کار مشخص بین دستگاه‌های متولی و تامین مالی مشترک و نیز جلوگیری از موازی کاری دستگاه‌های متولی مختلف از دیگر فواید برگزاری جلسات ستاد بازآفرینی شهری پایدار به شمار می‌رود.

وی اظهار داشت: طبق گزارشات اخذ شده از دبیرخانه ستادهای بازآفرینی شهری استان‌ها، تعداد ۱۷۴۸ پروژه/ فعالیت در سکونتگاه‌های غیررسمی اجرا شده و یا در حال اجراست.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در طول برنامه ششم توسعه در مجموع ۷۶۰ پروژه توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در سکونتگاه‌های غیررسمی اجرایی شده که ۲۸۳پروژه به اتمام رسیده است.

وی نبود ضمانت اجرایی برای مصوبات ستادهای بازآفرینی شهری در سطح ملی و استانی را از چالش‌های این حوزه برشمرد و گفت: برای رفع این معضل شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها باید ملزم به اختصاص منابع مالی برای مصوبات ستادهای استانی بازآفرینی شهری شوند. همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور نیز ملزم به اختصاص منابع مالی برای دستگاه‌های عضو ستاد طبق مصوبات ستاد ملی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.