جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 2844 14:28 1393/04/10
ساختار دستمزد کارگران شکسته می‌شود

ساختار دستمزد کارگران شکسته می‌شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ساختار دستمزد کارگران شکسته می‌شود

ساختار دستمزد کارگران شکسته می‌شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

ایسنا: نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران از شکسته شدن ساختار مزد و ارائه یک مدل جدید تعیین دستمزد خبر داد و گفت: در جلسه آینده کارگروه تخصصی مزد و بهره‌وری علل پایین بودن دستمزد در ایران را بررسی خواهیم کرد.

ابوالفضل فتح‌اللهی با اشاره به جزییات نخستین جلسه کارگروه مزد و بهره‌وری اظهار کرد: از آنجایی که همواره تعیین دستمزد در شورای عالی کار و به صورت شتابزده در پایان سال صورت می‌گیرد به این نتیجه رسیدیم که راهکارهای جدیدی را برای تعیین حداقل مزد پیش‌بینی و با فرمول‌های جدید حداقل دستمزد را اصلاح کنیم.
وی افزود: در پایان سال گذشته وزیر کار قول مساعد دادند که مدل‌ها و فرمول‌های پیشنهادی تعیین مزد کارگران از ابتدای امسال در کمیته‌های تخصصی مزد و بهره‌وری بررسی شود که خوشبختانه اولین جلسه این هفته با حضور نمایندگان گروههای کارگری و کارفرمایی و وزارت کار برگزار و مباحث متعددی درباره تعیین مزد مطرح شد.
فتح اللهی از ارتقای بهره‌وری نیروی کار به عنوان یکی از محورهای جلسه نام برد که نمایندگان گروههای کارفرمایی و کارگری در این زمینه دیدگاههای خود را بیان کردند.
او درعین حال از بررسی علل پایین بودن سهم دستمزد در ایران در جلسه آینده کارگروه خبر داد و گفت: هم اکنون سهم دستمزد در کشورهای اروپایی و آمریکایی ۴۰ تا ۵۰ درصد است و در جلسه به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در این زمینه سیستم جدیدی درست شود منتهی به دولت خواهد شد زیرا یکسری موانع در این قضیه وجود دارد که به چندین دستگاه و وزارتخانه مثل سازمان امور مالیاتی، گمرکات، بیمه‌ها و حتی وزارت کار برمی‌گردد.
وی گفت: اگر بخواهیم بررسی کنیم که چرا در یک بنگاه اقتصادی سهم کمتری از درآمد به دستمزد اختصاص می‌یابد می‌بینیم که هزینه‌هایی به اسم دلالی و واسطه‌گری وجود دارد که به بخش تولید و کارفرمایان تحمیل می‌شود در صورتی که اگر این هزینه‌های زائد از بخش تولید حذف و به سمت دستمزد سوق داده شود، نتیجه بهتری برای کارفرما و کارگر به دنبال خواهد داشت.
فتح‌اللهی درعین حال بر لزوم شناسایی موانع پایین بودن دستمزد در ایران تاکید و اظهارکرد: هدف ما احصاء و اعلام مشکلات و موانع است اما دولت و مجلس هم باید راهکارهای لازم را در این قضیه پیش‌بینی کنند که موجب شود سهم دستمزد در کارگاهها به آن مقداری که باید باشد اتفاق بیفتد و هزینه‌های زاید در بخش‌های تولید و بهره‌وری حذف شود و به سمت مزد سوق یابد.
نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با بیان اینکه وزارت کار درصدد است تا الگوی جدیدی برای تعیین مزد کارگران طراحی کند، افزود: به طور کلی قرار است که ساختار دستمزد شکسته و یک ساختار جدیدی ارائه شود که در صورت تغییر و اصلاح ساختار دستمزد، از این پس یک مبنای اساسی به عنوان مبنای تعیین دستمزد در شورای عالی کار و همه ادوار سال دنبال خواهد شد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه معاونت روابط کار وزارت کار در جهت ارتقای بهره‌وری نیروی کار اهتمام دارد و از تمام تشکل‌ها و گروهها و کارشناسان مربوطه برای پیش بردن جلسات مزد و بهره‌وری دعوت کرده است، تکرار جلسات به نتیجه مطلوبی در خصوص تعیین مزد کارگران منجر شود.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |