کد خبر: 7217
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۳
گروه : ایران

رویترز گزارش داد ایران و آمریکا روی ایده‌های جدید کار می‌کنند

رویترز گزارش داد  ایران و آمریکا روی ایده‌های جدید کار می‌کنند

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای گزارش داد: وزرای امور خارجه ایران و آمریکا برای رفع اختلافات در این مذاکرات در حال کار روی ایده‌های جدید هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز این منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای که خواستند نامشان فاش نشود گفتند که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در حال بررسی ایده‌های جدید با هدف از بین بردن بن‌بست کنونی در مذاکرات هسته‌ای هستند.

این منابع همچنین تاکید کردند که این دو دیپلمات در حال آماده سازی ایده‌هایی هستند که قابل ارائه به پایتخت‌هایشان باشد.

علاوه بر این یک مقام ارشد آمریکایی بدون ارائه جزییات در خصوص مذاکرات وین به خبرگزاری رویترز گفت که رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد.

اواخر هفته گذشته برخی از مقامات نزدیک به مذاکرات هسته‌ای ایران در وین از وجود اختلافات میان طرف‌های مذاکره کننده بر سر مسائل کلیدی خبر دادند که دستیابی به توافق تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر را غیر محتمل کرده است به گونه‌ای که تمدید مذاکرات مورد نیاز خواهد بود.

همچنین منابع نزدیک به مذاکرات از حضور یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان در وین پایتخت اتریش خبر دادند اگرچه مقامات غربی این ادعا را که وی نقشی کلیدی در رایزنی‌های کری و ظریف بر سر این ایده‌های جدید داشته است رد کرده‌اند.

این منابع در حالی از سفر بن علوی به وین سخن گفته‌اند که کشور وی میزبان دور پیشین مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در مسقط بوده است.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس نیز که روز جمعه به منظور شرکت در این مذاکرات به وین سفر کرده بود گفت: مسائل بسیار پیچیده‌ای در مذاکرات مطرح است و اختلافات اساسی میان طرف‌های مذاکره کننده هنوز وجود دارد.

وزیر امور خارجه انگلیس افزود: ما برای انجام رایزنی‌های فنی با کارشناسانمان باز می‌گردیم و هفته آینده مذاکرات را از سر خواهیم گرفت.

همچنین وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد : وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا بر این باورند که برای دستیابی به یک توافق تا ضرب‌الاجل تعیین شده 24 نوامبر تلاش‌های بیشتری لازم است.

در ادامه این بیانیه آمده است: دو طرف احتمال برگزاری نشست میان وزرای امور خارجه کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته‌ای ایران را در صورت حصول پیشرفت غیر محتمل ندانستند.

یک دیپلمات ارشدقبلی که خواست نامش فاش نشود با اشاره به رایزنی‌های میان کری و ظریف گفت که ما هنوز تا دستیابی به یک توافق فاصله‌ زیادی داریم.

به گزارش رویترز، غرب که ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کند از یک سال گذشته تاکنون به منظور پایان دادن به اختلافات بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران وارد یک سری مذاکرات جدی با این کشور شده است این در حالی است که ایران همواره با رد این اتهامات تاکید کرده است برنامه‌ هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.