کد خبر: 191324
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

روسیه به شرکای تجاری خود برای اتصال به سیستم جایگزین سوئیفت پیشنهاد داد

روسیه به شرکای تجاری خود برای اتصال به سیستم جایگزین سوئیفت پیشنهاد داد

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، روسیه به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) پیشنهاد داده است که به سامانه پیام رسانی مالی این کشور موسوم به اس‌پی‌اف‌اس SPFS که معادل روسی سوئیفت SWIFT است، بپیوندند.

ماکسیم رشتنیکوف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه روز سه شنبه تأکید کرد که مسکو می خواهد حجم تسویه حساب‌ها به ارزهای ملی را افزایش دهد.

رشتنیکوف در سخنرانی ویدئویی خود برای شرکت کنندگان در مجمع سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان گفت: به منظور اطمینان از همکاری بی وقفه بین بانک هایمان، ما به اعضای سازمان پیشنهاد می کنیم به سیستم پیام رسانی مالی روسیه بپیوندند.

رشتنیکوف خاطرنشان کرد که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید به ارتقای سازگاری کامل سیستم‌های پرداخت ملی و افزایش حجم تسویه حساب‌های متقابل به ارزهای ملی ادامه دهند.

 رشتنیکوف گفت: ما در حال حاضر شاهد نتایج مثبت هستیم، به عنوان مثال، یک چهارم مبادلات تجاری بین روسیه و چین به روبل و یوان انجام می‌شود.

سازمان همکاری شانگهای در حال حاضر شامل 8 کشور از جمله چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، پاکستان و ازبکستان می‌شود.

شرکای این سازمان نیز شامل ایران، افغانستان، بلاروس، مغولستان، ارمنستان، آذربایجان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا هستند. کار این سازمان عمدتاً بر مسائل امنیتی متمرکز است، اما به وظایف توسعه منطقه‌ای نیز می پردازد.

روسیه از زمانی که درپی تحریم‌های غرب علیه این کشور به دلیل جنگ اوکراین، از سوئیفت محروم شده است، فعالانه سیستم پیام‌رسانی مالی داخلی خود را ترویج می‌کند.

هم سوئیفت و هم اس‌پی‌اف‌اس تراکنش های مالی بین بانک ها را تسهیل می کنند، اما اس‌پی‌اف‌اس روسیه تا این سال فقط در روسیه استفاده می شد، در حالی که سوئیفت یک سیستم بین المللی پذیرفته شده است.

برچسب ها : اقتصاد روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.